Yemek yemeyen bebekler için tavsiyeler

  • Konbuyu başlatan ms_enemy
  • Başlangıç tarihi
ms_enemy

ms_enemy

Yeni Üye
Üye
Yemek yemeyen bebekler için tavsiyeler
bebeğe yemek yedirme oyunları bebeğe mama yedirme oyunları bebek yemek bebeklerin sevdiği yemekler bebeklere
Niğde Dr. Doğan Baran Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Bahri Elmas, yemek yeme sorunu olan bebeklerin beslenmesi için dikkatlerinin başka yönlere sevk edilmesi gerektiğini söyledi. Bebeklerle ilgili en önemli sorunun beslenme olduğunu ve bunun dönem dönem ebeveynler için sıkıntılı bir hal aldığını ifade eden Elmas, çocuk gelişiminde beslenmenin çok fazla yer tuttuğunu, ancak yaşanan beslenme sıkıntılarının küçük birkaç tedbirle aşılabileceğini kaydetti. Bebeklerde beslenmenin yapılabilmesi için ve bunun ileri yaşlarda da devamlılığını sağlamak için öncelikle beslenmeyi bir oyun haline getirmek gerektiğinin altını çizen Elmas, "Bebeğiniz yemek yemenin bir eğlence olduğunu algılamalı. Bunun için de yapılması gereken küçük ama etkili birkaç yol var. Öncelikle bebeğiniz yemek yemiyorsa, bebeğinizle birlikte televizyonun karşısına oturun ve reklamları bulun.

Reklamlarda resim karelerinin hızlı geçmesi, ritmi değişen müziklerin kullanılması bebeklerin ilgisini çekmektedir. Bu nedenle bir elinizle kanalları tarayarak tüm reklam kuşaklarını takip edin, diğer elinizle de çocuğun beslenmesini yapın. Bu çok zor oluyorsa reklam kuşaklarını videoya kaydedin ve yemek zamanı izlettirin. 6 aylık ve 3 yaş arası tüm bebeklerin hayran olduğu bazı çocuk programları var. Bebeğinizin mama saatlerini mümkünse o saatlere denk getirin. Ya da yemek saatinde eşinizin veya bir arkadaşınızın evde olmasını sağlayın ve bebeğinizin dikkatini dağıtacak hareketler, sesler çıkartmasını sağlayın" dedi.

Hiç yemeyen çocukların bile çok severek yediği bir şeylerin mutlaka olduğunu vurgulayan Bahri Elmas, "Bu çikolata bile olsa bunu 3 öğün yedirin. Nasılsa bundan bıkacak ve başka şeyler yemek isteyecektir. Eline en sevdiği oyuncakları tutuşturun. Oyuncağını fırlatamayacağı, kıyamayacağı için kaşığa vuracak boş eli kalmayacaktır. Eski bilgisayarınızı satmayın, atmayın. Bebeğinizle karşısına geçin. O klavyeye vurmaya çalışırken yemek yediğinin farkına bile varmayacaktır. Elinizden yemediği her şeyi sehpanın üstüne bırakın. Odadan çıkın, 'Bunu ellemek yasak, sakın bunu yeme' demek olayı hızlandıracaktır" şeklinde konuştu.

Çocuklarda beslenme saatlerinin anneleri çıldırma noktasına kadar getirebileceğine değinen Elmas, "Yemek yerken çok ağlıyorsa ve sizi çıldırma noktasına getiriyorsa, onu ilk kucağınıza aldığınız anı hayal edin. Her şeye rağmen yemiyorsa bırakın aç kalsın. En fazla 8-10 saat sonra kendi gelip 'anne mama' diyecektir. Şişman çocuklara bakıp imrenmeyin. Onun yerine kendinize benim çocuğum zayıf ama sağlıklı diye telkinde bulunun. Her öğünden önce 3-4 ayrı çeşit yemek hazırlayın. Yedirme şansınız bir anda 4 katına çıkacaktır. Yüzde 100 garantili yiyeceklerden haftada bir gün yedirin. En azından haftada bir gün mutlu olun. Yemeklerle oyun oynamasına izin verin. Oyun oynayabileceği yiyecekleri verin. Zeytin alırken çekirdeksiz olsun" şeklinde konuştu.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
*GüMüŞ*

*GüMüŞ*

Yeni Üye
Üye
Ce: Yemek yemeyen bebekler için tavsiyeler

gerçekten çok doğru bilgiler benim çocuğumda zorla yer ama bende burdakilerin çoğunu uyguluyorum özellikle reklam karşısında kolayca yiyor evimizde eski bir klavye var onu çok seviyor ounla uğraşırken bende tepiyom yemeği ağzına emeğine sağlık canım.
 
N

Neslihant

Forum Okuru
Doktor bey bu şekilde önerilerde bulunmuş. Ama ben bir çocuk gelişimci olarak bunu hiç önermiyorum. Asla çocuklarınıza tv karşışında yemek yedirmeyin. Bu konuda birçok araştırma yapılmıştır. Çocuğunuzun dil gelişimi ve beyin gelişimi açısından çok önemli.
 
H

Hakan SEzgin

Forum Okuru
bU NE KADAR YANLIŞ VE SAÇMA BİR YAKLAŞIM HAYRETLER İÇİNDE OKUDUM TV REKLAM VS SAKIN YAPMAYIN Cocuk yediğinin farkında olsun ne yedığını de bilsin embesil bir nesil bu yüzden geliyor. Tv bağımlısı olup reklam izliyor ve muhakeme ile sıraya koyma becerileri en aza iniyor
 
SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Resmen tv karşısında çocuklar hipnotize oluyor ne yediklerini de bilmiyor ben de karşıyım 4 ç ocuk annesi birisi olarak şükür evlatlarımı büyüttüm ve tv karşısında değil yüz yüze göz göze bakarak onlarla konuşarak yemek yedirdim. Gerçekten ilginç.
 

Benzer İçerikler

Üst