1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Yemiyor ama kilo mu alıyorsunuz?

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Diyet yapmasına rağmen kilo vermede güçlük çekenlerin, tiroit testi yaptırmaları gerektiği, aksi takdirde obezitenin yanı sıra çeşitli sağlık sorunları da yaşayabilecekleri bildirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada yaklaşık 200 milyon insanda tiroit hastalığı bulunduğunu, ancak bu hastalığın birçoğunun teşhisinin de tedavisinin de kolay ve düşük maliyetli olduğunu belirtti.
  Prof. Dr. Tetiker, sadece kan testi ile belirlenebilen tiroit bezi hastalıklarının tedavi edilmemesinin çok ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
  ”Tiroit bezi, boynun ön kısmında yerleşmiş olan ve salgıladığı hormonlarla
  vücut metabolizmamızı düzenleyen endokrin bir organdır. Tiroit bezi hastalıkları, basit guatrdan hayatı tehdit eden tiroit kanserine kadar geniş bir yelpazeyi içerir.”
  Tetiker, en sık rastlanan tiroit hastalıklarının, tiroit hormonlarının üretimindeki bozukluklar olduğuna işaret ederek, ”Tiroit hormonları aşırı salgılandığında hipertiroidizm, yetersiz salgılandığında ise hipotiroidizm meydana gelir. Bunların belirtilerine çok dikkat etmek gerekir” diye konuştu.
  Tiroit bezinin yeterli çalışmamasının en önemli belirtisinin ”yemiyorum, kilo alıyorum” yakınmaları olduğunu ifade eden Tetiker, bu belirtilere, halsizlik, çabuk yorulma, hareketlerde yavaşlama, kalp atışlarının yavaşlaması, uyku eğiliminin artması, soğuğa dayanıksızlık, ses kalınlaşması, yavaş ve kısık sesle konuşma, deride kalınlaşma, saç dökülmesi, kaşların kenarlardan dökülmesi, kabızlık, yüz ve göz kapaklarında şişliğin eşlik ettiğini bildirdi.
  Prof. Dr. Tetiker, tiroit bezinin aşırı salgılamasında ise kilo alımının aksine kilo kaybına neden olduğunu, ifade ederek, şunları söyledi:
  ”Tiroit bezinin az çalışması obeziteye yol açarken fazla çalışmasında bunun

  tam tersi durum söz konusu oluyor. Hasta, iştahı artmasına ve çok fazla yemesine rağmen kilo kaybeder. Bu durumda hastaların daha az doktora başvurduklarını gözlemliyoruz. Çünkü, kilo kaybı herkesin arzuladığı bir şeydir. Oysa, bu hastalığa sinirlilik, acelecilik, çabuk yorulma, terleme, sıcağa tahammülsüzlük, çarpıntı, yüksek kan basıncı, ishal veya sık dışkılama, ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, gece idrara çıkma, kas güçsüzlüğü, ellerde titreme, bakışlarda şaşkınlık veya korku ifadesi gibi diğer belirtileri de vardır.”
  Tetiker, trioit bezinin fazla ve az çalışmasından kaynaklanan bu hastalıklarda üç ay süren ilaç tedavisinin olumlu sonuçlar verdiğini, daha ciddi sorunlara yol açmamak için erken teşhis ve tedavinin her hastalıkta oluğu gibitiroit bezi hastalıklarında da büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yemiyor ama kilo mu alıyorsunuz?
  nisannnn kız benim inadımamı yapıyon kilo alamıyom diye yav:dp47:
  emeğine sağlık canım
   
Yemiyor ama kilo mu alıyorsunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fazla yemiyorum ama yine de hep kilo alıyorum diyenler dikkat!

  Fazla yemiyorum ama yine de hep kilo alıyorum diyenler dikkat!

  yemiyorum ama kilo alıyorum yemek yemiyorum ama kilo alıyorum yemediğim halde Fazla yemiyorum ama yine de hep kilo alıyorum diyenler dikkat! "Fazla yemiyorum ama kilo alıyorum?" kilo sorunu olan kadın ve erkeğin en sık kullandığı cümlelerden biridir. Taylight Sağlık Merkezi’nden Diyetisyen Berrin Yiğit, az yedikleri halde kilo alanların sorunlarının çözümünün 'diyet casusluğu’nda...
 2. Az yiyorum, ama yine kilo alıyorum, neden?

  Az yiyorum, ama yine kilo alıyorum, neden?

  Az yiyorum, ama yine kilo alıyorum, neden? Nedenini merak ediyorsanız yazımızı dikkatle okuyun. Sorun, az yemekte değil, metabolik ve davranışsal bozukluklarda... Kilolu insanların çoğu az miktarda yiyecek tüketmelerine ve özellikle öğünlerde normalden az besin almalarına rağmen kilo sorunları sürüp gidiyor. İşin kötüsü bu ‘az yiyen’ ve genelde ‘aç gezen’ insanlar, bir türlü...
 3. Az yiyorum ama kilo alıyorum mu diyorsunuz??

  Az yiyorum ama kilo alıyorum mu diyorsunuz??

  yemek yemiyorum ama kilo alıyorum yemeden kilo alıyorum Sevgili meleklerim;az yiyorum ama yine kilo alıyorum nie yaa:Ddiyorsanız bence bu yazıyı okuyun derim.Eminim işinize yarayacaktır:DBende faydalanacağım:):) Sorun, az yemekte değil, metabolik ve davranışsal bozukluklarda... Kilolu insanların çoğu az miktarda yiyecek tüketmelerine ve özellikle öğünlerde normalden az besin almalarına...
 4. Kışın kilo mu alıyorsunuz?

  Kışın kilo mu alıyorsunuz?

  KIŞ AYLARINDA BİRÇOĞUMUZUN ŞİKAYETİ ALINAN KİLOLAR.PEKİ NEDEN ? BAHANELERİMİZ HAREKETSİZLİK,BİLİNÇSİZ YEME VS.... AMA DİKKATLİ DAVRANARAK BU SORUNU ÇÖZEBİLİRİZ İŞTE ÖNERİLER Metabolizmanızı hızlandırın Kış aylarında vücut ve metabolizma kendini koruma altına almıştır ve daha yavaş çalışmaya başlar. Kışın yeme ihtiyacı artan kişi çok fazla karbonhidratlı yiyecekler yeme ihtiyacı...
 5. Az yiyorum ama yinede kilo alıyorum diyorsanız işte sebebleri!

  Az yiyorum ama yinede kilo alıyorum diyorsanız işte sebebleri!

  kilo alıyorum günde kaç kalori alıyorum Bazen az yediğiniz halde yinede kilo alırsınız ve buda sezi ister istemez düşündürür."Neden az yememe rağmen kilo alıyorum?"diyorsanız işte uzmanından sebebleri: Beslenme ve Diyet Uzmanı Zerrin Aydın, vücudun enerjiye ihtiyacı olduğunu belirterek, "Günde 2 bin kalori alması gereken bir kişi, bin 400 kalori alıyorsa, vücut az enerji almaya...

Sayfayı Paylaş