Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Yeni Bin Yılın Eğitimi ve Eğitimcisi

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  YENİ BİN YILIN EĞİTİMİ VE EĞİTİMCİSİ

  Milâdî takvimin başlangıcından itibaren yıllar ve yüzyıllara bölünerek ifade edilen dünya tarihi ekonomik, politik çıkarlar, uygarlıklar, inançlar adına yapılan savaşların, sevgi, dostluk, kardeşlik adına yapılan barışların, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin süzgecinden geçerek günümüze gelmiştir. Yaşanan büyük savaşların, acıların deneyimleri ile
  20. yüzyılın sonunda ülkeler arası yakınlaşma başlamış, sömürgecilikten, savaşlardan uzak eğitim, bilim, sağlık, tarım gibi konularda birbirine destek veren ekonomik ve sosyal kalkınma modelleri benimsenmeye başlamıştır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Birleşmiş Milletler Antlaşması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa Sosyal Haklar Sözleşmesi,Uluslar Arası Çalışma Örgütü gibi kurumların ve kuralların varlığı yeni dünya düzeninin farklılığını sergilemektedir.

  Geride bıraktığımız son yüzyılda kurulan Cumhuriyetimiz yüzyılların yaşam biçimini, düşünme ve davranış kalıplarını, eğitim-öğretim anlayışını geride bırakarak Atatürk ilkeleri ışığında inanılmaz bir hızla devrimleri gerçekleştirerek yeni binyıla çok farklı bir anlayışla girmeyi başarmıştır.
  Geleneksel düşünce ve değerlerin, alışkanlıkların değiştirilmesinin çok zor olduğunu biliyoruz. Ülkemizde yapılan değişikliklerle 76 yılda alınan yol gurur vericidir.
  1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu sisteminden farklı bir anlayışla ortaya çıkmış, Mustafa Kemal önderliğinde Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı tamamlayarak tam bağımsızlık, demokratik, lâik bir hukuk devleti olmayı seçmiş, uygulamıştır. Ülke teokratik bir rejimden, anayasal bir Cumhuriyete, ümmet toplumundan Türk Ulusçuluğuna geçerek ulus devlet gerçekleştirilmiştir.

  Devlet yönetim biçiminden başlayarak çağdaş batı uygarlığı örnek alınıp yapılan yasal düzenlemeler ile ortak bir kültür yaratılmaya çalışılmış, eğitim, sağlık, tarih, kültür politikaları birer birer hayata geçirilmiştir. Bu uygulamalarda Türk eğitimcileri, kendilerine düşeni seve seve yaparak yurt genelinde her yerde daima Cumhuriyetin, Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı olmuşlardır.
  Çağdaş batı uygarlığının, yasal düzenlemeleri, pozitif bilimleri ve teknolojik verileri ile ülkemizde yaratılan, yaşanan yeni oluşuma eğitimciler uyum sağlamışlardır. Bu uyumun yeni binyılda sürebilmesi için Avrupa Birliğine aday olduğumuz şu günlerde; Avrupa ile entegrasyonu sağlayıcı önlemler almalıyız. Temel hak ve özgürlükler yasalarla güvence altına alınmış olsa bile yeniden yapılanması, yasaların uygulanmasından doğan aksamaları düzeltme çabaları içinde olmalıyız.

  Temel insan hakları, özgürlük, elverişli yaşam koşulları, işlerlik kazanmalıdır. Çocuk hakları, kadın hakları, hasta hakları bir bütün olarak ele alınmalıdır. Unutmamalıyız ki her birimiz bu hakların bir veya birkaç bölümünün uygulayıcılarıyız.

  Yeni binyılda çağdaş bir hukuk rejimi, vergi rejimi, yasalar karşısında eşitlik uygulamasını bireyler, hep birlikte başarmalı, devletine ve birbirlerine inanarak yaşamalıdırlar.
  Eğitimcilerin yarınlarla ilgili korkusu olmamalıdır. Kamu çalışanı olarak demokratik hak ve özgürlüklerini kullanmalı, yaptığı işin onuruna uygun ücretlendirilmelidir.
  Cumhuriyetin ilk yıllarındaki öğretmen imajı tekrar yaratılmalıdır. İnanmış eğitimci bir kadro sayesinde devrimler büyük kitlelere ulaştırılabilmişti. Ekonomik haklar ve sosyal statü açısından 2000'li yıllarda öğretmenimiz güvence içinde olmalıdır. ​
  M. Süleyman AKYÜZ
  Millî Eğitim Müdürü / ANTALYA​   
Yeni Bin Yılın Eğitimi ve Eğitimcisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yeni eğitim yılında verimli çalışmak için

  Yeni eğitim yılında verimli çalışmak için

  Öğrenme Nedir Öğrenmenin sınırı yoktur, yaşam boyu devam eder. Öğrenme davranışların değişmesidir. Bilmediğimiz bir bilgiyi bilir hale gelmemiz, yapamadığımız bir etkinliği uygula duruma gelmemiz bir öğrenmedir. En yalın tanımla öğrenme, bilebilme, yapabilmedir. Öğrenmenin sınırı yoktur, yaşam boyu devam eder. İnsanoğlu her şeyi bilmek doğaya hakim olmak ister. Bugünkü uygarlığı da insanın...
 2. Eğitimde Yeni Teknolojiler ve Öğretmen

  Eğitimde Yeni Teknolojiler ve Öğretmen

  GİRİŞ-Problem İnsanların daha çağdaş bir ortamda yaşama beklentisi teknolojideki hızlı gelişmeyi de beraberinde getirmiştir. Bu gelişim süresince kısaca kültürleme ve kültürlenme süreci olarak tanımlanan eğitim lokomotif görevini üstlenmiştir. Eğitim sürecinin bir ürünü olarak da değerlendirilebilecek teknolojik gelişim aynı zamanda eğitim sürecinin de yapısını değiştirmiş, eğitim anlayışına...
 3. Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Kutlu olsun

  Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Kutlu olsun

  İlköğretim ve liselerde 2008-2009 eğitim-öğretim yılının ilk ders zili bugün çaldı. İlköğretim ve liselerde okuyan toplam 14 milyon öğrenci ve 662 bin öğretmen 3 aylık yaz tatilinin ardından ders başı yaptı. Okulların açıldığı gün öğrencilere ders ve çalışma kitapları ücretsiz dağıtılacak. Öğretmenlere de kılavuz kitaplar verilecek. Bu yıl öğrenci ve öğretmenlere toplam 165 milyon...
 4. 55 Bin kişiye Avrupada Bedava Eğitim

  55 Bin kişiye Avrupada Bedava Eğitim

  55 Bin kişiye Avrupada Bedava Eğitim veriliyormuş bununda konusunu açar bilgi verirseniz ilgili arkadaşlarımıza yardımcı olabilirsiniz site yönetimi:)
 5. Yarın 2012 2013 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi ve 1.Sınıflar İçin Başlıyor

  Yarın 2012 2013 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi ve 1.Sınıflar İçin Başlıyor

  2012 2013 eğitim öğretim yılı okullar açılıyor 2012 Sevgili melekler, 2012 2013 eğitim öğretim yılı yarın tüm yurt genelinde okul öncesi ve İlkokul 1. sınıflar için başlıyor. Meleklermekani.com ailesi olarak tüm öğrencilerimize başarılı ve sağlıklı bir yıl diliyor, haberin detaylarına geçiyoruz... İlkokul 1. sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrenciler ve okul öncesi eğitime başlayacak...

Sayfayı Paylaş