Yeni Ufuklar’dan Io Fotoğrafları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Yeni Ufuklar’dan Io Fotoğrafları
Yeni Ufuklar’dan Io Fotoğrafları
261901.jpg

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Plüton’un keşfi için bir yıl önce uzaya gönderdiği ‘New Horizons-Yeni Ufuklar’ aracı Jüpiter’in uydusu Io’daki dev volkanik püskürmenin fotoğraflarını gönderdi.

Şimdiye dek gönderilen en hızlı uzay aracı olan ve dün TSİ 07.43’te Jüpiter’e en yakın konumdan geçerek, yolculuğunun kalan kısmında bu gaz devi gezegenin yörüngesinin itici etkisini tramplen gibi kullanan Yeni Ufuklar’ın gönderdiği fotoğraflarda, Io’daki Tvashtar yanardağından fışkıran ve yüksekliğinin 150 metreye ulaştığı tahmin edilen yoğun duman bulutu görülüyor.

Fotoğraflarda “saat 2” yönünde görülen Io’nun en aktif volkanlarından Tvashtar’ın etrafında, püskürme sonucu çıkan maddelerin oluşturduğu Texas eyaleti büyüklüğündeki karanlık bölge göze çarpıyor.

Dünkü kritik geçişi sırasında kameralarını çalıştıran Yeni Ufuklar, ayrıca Jüpiter’in diğer uyduları buzla kaplı Europa ve Ganimede’in de fotoğraflarını gönderdi.


261903.jpg

Jüpiter'in buzlu uydusu Europa'nın Yeni Ufuklar tarafından gönderilen ilk fotoğrafı

Yeni Ufuklar’ın Europa ve Ganimede üzerindeki incelemeleri, bilim adamlarına Jüpiter’in bu iki ayının yüzey özellikleri ve bileşimi konusunda önemli ipuçları sağlayacak.

Uzay aracının gönderdiği eşsiz fotoğraflar arasında, Jüpiter’in ünlü kızıl noktasının güneyindeki bir fırtınanın oluşumu da gözleniyor.


261902.jpg

Yeni Ufuklar, Jüpiter'in en büyük uydusu Ganimede'in de fotoğrafını çekti.

Yeni Ufuklar uzay arıcının dün Jüpiter’i geçmesinden sonra hızı saatte 14 bin 500 km daha artarak, saatte 84 bin km hıza ulaşmıştı.

Bir merminin hızının 15 katına yakın bir hıza ulaşan Yeni Ufuklar’ın katedeceği yol böylece en az 3 yıl kısalacak. Uzay aracının Temmuz 2015’te Plüton’a ulaşması bekleniyor.
 
Üst