Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yenidoğan sünneti

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  3 aylık bebekte sünnet 3 aylık bebek sünneti 4 bebek sünneti 6 2 Ülkemizde sünnet sıklıkla 5-12 yaş arasında uygulanmakla beraber son yılarda yapılan yenidoğan sünneti sayısı da arttı.

  Hangi durumlarda yeni doğan sünneti uygulanmaz
  Bebek prematür veya hasta ise, ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise, hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise yenidoğan sünneti uygulanamaz.

  Bebekler sünnet sırasında ağrı duyarlar mı?
  Yenidoğan bebekler de ağrı duyarlar. Bu nedenle sünnet öncesinde operasyon bölgesini uyuşturmak için çok ince iğne ile lokal anestezik ilaçlar uygulanır.
  Bu yaş grubunda genel anestezi uygulamaya gerek yoktur.

  Yenidoğan sünnetinin avantajları nelerdir?
  Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski azalır. Bilimsel çalışmalarda sünnetsiz çocukların idrar yolu enfeksiyonuna sünnetli olan gruba oranla 8 ile 20 kat fazla yakalandığı gösterilmiştir.
  Sadece lokal anestezi ile yapılabilir.
  Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğundan belirgin kanama hemen hiç görülmez.
  Sünnet sonrası bakım oldukça kolay ve iyileşme hızlıdır.

  Yenidoğan sünneti önesinde bebeğin aç kalmasına gerek var mıdır?Yenidoğan sünneti lokal anestezi ile yapılır, bu nedenle bebeğin aç kalması gerekmez. Tok karnına işlem yapıldığında bebek sünnet sırasında çoğunlukla uyur. Bebeğin hemen sünnet sonrasında beslenmesinde sakınca yoktur.

  Lokal anestezinin etkisi geçince bebekler huzursuz olurlar mı? Ek ağrı kesici veya antibiyotik gerekir mi?
  Büyük çoğunlukla ağrı kesiciye gerek duyulmaz, antiseptikli kremler dışında rutin antibiyotik ve benzeri ilaç kullanılmaz.

  Yenidoğan sünneti nerede, nasıl yapılır?
  Yenidoğan sünneti çoğunlukla bebek doğduktan 24-48 saat sonra; sünnet olmasına engel bir durum yok ise ameliyathanede özel ısıtılan ve aydınlatılan bir masada yapılır.

  Yenidoğan sünneti nasıl yapılır?
  Yenidoğan sünneti klasik cerrahi sünnet veya “çan” yöntemi ile yapılabilir.

  Yenidoğan sünnetinde işlem ne kadar sürer?
  Sünnet yaklaşık 15-20 dakika sürer.

  Sünnet sonrası bakımda neler yapılır?
  Verilen anteseptikli kremler sünnetli bölge üzerine günde 4-5 kez sürülüp üzeri kirlenme veya yapışmaya karşıs teril gazlı bezle örtülür.
  Bebekler sünnet sonrası 3. ve 4. günde sünneti yapan doktor tarafından görülür ve 5. günde banyo yapılabilir. Konulan dikişler kendiliğinden eriyerek düşerler, alınmaları gerekmez.

  Yenidoğan sünneti sırasında veya sonrasında olası komplikasyonlar nelerdir?
  Yenidoğan sünneti oldukça basit ve risksiz bir operasyon olmakla beraber işlem sırasında ve sonrasında yüzde 1’den az oranda çeşitli komplikasyonlar olabilmektedir. Bunlardan başlıcaları; kanama, enfeksiyon, yetersiz sünnet nedeni ile yeniden sünnet derisinin daralması (fimozis) ve cilt yapışıklıklarıdır.
  Yenidoğan sünneti steril şartlarda, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası uygun bakım yapılır ise nadir görülen bu komplikasyonlardan da kaçınmak mümkün olur.
  (Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi Üroloji Bölümü alıntısıdır.)

  Sünnetin Faydaları

  · Sünnet derisi iltihabî hastalıkları, sünnet derisi darlığı, parafimozis taş teşekkülü sünnetten sonra görülmez.

  · Sünnet derisi altında idrar toplanması ve sonuçta iltihaba dönüşüp böbreklere zarar vermesi durumu sünnetten sonra görülmez.

  · Sünnetsiz olanlarda penis kanserleri görülebilir. Sünnetten sonra görülmez.

  · Sünnetsiz erkeklerin eşlerinde rahim ağzı kanserlerine daha sık rastlanır.

  · Sünnetsizlerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha sık görülür.
   
Yenidoğan sünneti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sünnet

  Sünnet

  Rüyada sünnet olmak veya sünnetli çocuk görmek, içinizi sikan dertlerinizin halledilecegine, sikintidan kurtularak feraha çikacaginiza delalet eder.
 2. Yenidoğan bebeğe Sünneti yapılır mı?

  Yenidoğan bebeğe Sünneti yapılır mı?

  bebek sünnet kıyafetleri Yenidoğan Sünneti Sünnet penis başını çevreleyen derinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Yenidoğan sünneti "çan yöntemi" ile dikişsiz olarak, güvenle yapılabilmektedir. Sünnetin faydaları, yapılan araştırmalarda tıbben zorunlu bir işlem olmamakla beraber gösterilmiştir. Sünnet ilk bir yaşta daha sık görülen idrar yolları enfeksiyonunu 10 kat...
 3. Sünnet Kayrolaları

  Sünnet Kayrolaları

  sünnet yatağı modelleri sünnet yatakları yatakları modelleri yatağı süsleme Sünnet Kayrolası süslemek artık adet olmuştur . Biliiyoruz ki anne ve babada bunun yeri büyük önem taşır işte sizlere hoşunuza gideceğini düşündüğüm bir kaç model;
 4. Yenidoğan bebeği sünnet ettirmenin faydaları

  Yenidoğan bebeği sünnet ettirmenin faydaları

  Yenidoğan bebeklere yapılan sünnet olası travmalara engel oluyor. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Kara yenidoğanlara sünnet yaptırmanın dört aydası olduğunu açıkladı. İşte o faydalar ve avantajlar… 1- Anestezi gerektirmez: Yenidoğan döneminde yapılan sünnette bebeklere genel anestezi yapılmaz. 2- Kanama riski azdır: Damarsal yapısı yeni gelişmekte olduğundan, sünnet işlemi...
 5. Yenidoğan bebeğin sünnet edilmesi doğrumu?

  Yenidoğan bebeğin sünnet edilmesi doğrumu?

  Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik olarak çocukların sorun yaşamaması için sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde yapılmasını veya 6 yaş sonrasında yapılmasını önermektedirler. Ancak tabii ki bu acil tıbbi sünnetler dışında bir durumdur. Son yıllarda sadece lokal anestezi değil bir ameliyat mantığı ile genel anestezi verilmesi çocuklarda oluşabilecek psikiyatrik sorunların...

Sayfayı Paylaş