1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Yerli üretimle birlikte garajlar artık 35 milyon YTL’ye kapanıyor

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  garaj kapısı fiyat garaj kapısı fiyatları kapıları fiyatları otomatik kapı Villa projelerinin ivme kazanmasıyla birlikte kapalı garaj sistemlerine olan talep te artmaya başladı. Yıllık hacmi 35 milyon YTL’ye ulaşan sektöre, yerli firmaların girmesiyle birlikte rekabette kızıştı. Fiyatların hızla düşmesi, büyük kentlerin yanı sıra Anadolu’dan da talep oluşmasına yol açtı. Seksiyonel ve panjurlu olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan garaj kapılarında fiyat artık, 1100 Euro ile 2 bin 500 Euro arasında değişiyor.

  Müstakil ev ve villaların yaygınlaşmasıyla birlikte kapalı garaj kapılarına olan talepte giderek artıyor. Bunda da, cephe panel basımına Türkiye’de de başlanılması etkili oldu. Cephe panel üretimiyle birlikte, ithalat ağırlıklı sektör, yerli firmaların kontrolüne geçti. Faaliyet gösteren firma sayısındaki artış, fiyatların hızla gerilemesine yol açtı. Yıllık pazar hacmi 35 milyon YTL’ye ulaşan bu kapılar, artık sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerden değil, Anadolu’dan da önemli oranda talep görmeye başladı.

  Artık Orta Kesime de Yayıldı
  Seksiyonel ve panjurlu olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan garaj kapısı alanında faaliyet gösteren İKS Yapı’nın Kurucu Ortağı Mustafa Kasapoğlu da, garaj kapılarına olan talebin hızla arttığına dikkat çekiyor. Şu ana kadar üst sınıfa hitap eden bu kapıların artık orta kesime de açıldığını söyleyen Kasapoğlu, otomatik garaj kapısına ciddi talep bulunduğunu, sektörün önceden ithalat ağırlıklı olduğunu, Türkiye’de cephe panelin basımıyla yerli firma sayısının hızla arttığını, bu firmaların yatırım yapıp, panel üretimine başlandığını ve fiyatların da artan rekabetle birlikte gerilediğini kaydetti.

  Garaj kapıları, müstakil evler dışında yeni geliştirilen konut projelerinin girişlerinde de ağırlıklı olarak kullanılıyor. Üretimdeki artış, garaj kapısının fiyatlarını da düşürüyor. Garaj kapılarının fiyatı modeline göre, 1100 Euro ile 2 bin 500 Euro arasında değişiyor. Mustafa Kasapoğlu, garaj kapısının müstakil konutlarda daha fazla kullanıldığını ancak yeni yapılan toplu konutların girişlerinde özellikle tercih edildiğini dile getirdi. İstanbul dışında Anadolu’dan çok fazla garaj kapısı talebi gelmeye başladığına değinen Kasapoğlu, garaj kapısı tipleri hakkında "İki türü var. Amerikan seksiyonel kapı, tavana doğru açılıyor. Bir de panjurlu kapılar var. İkisinin de avantaj ve dezavantajları var. Seksiyonel kapı, alüminyumdan daha iyi bir sistem" bilgisini verdi.

  Yeni Binalar İvme Kattı
  ABS Yapı Satış Mühendisi İsmail Yıldız ise, son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren sektörün büyüklüğününün 35 milyon YTL’ye ulaştığını, sektörün çoğunun İstanbul’da konuşlandığını belirtti. Sektörde iki büyük firma bulunuyor. Geriye kalan 15 firma, imalatçı bayi olarak faaliyet gösteriyor. Panelleri kendileri üretseler de, otomasyon kısmını ithal ediyorlar.

  Yıldız, artık yeni yapılan konutların yüzde 90’ında otomatik garaj kapısının bulunduğuna işaret ederek, yeni konutların sektöre ivme kazandırdığını kaydetti. Geçen yıla göre sektörün büyüdüğünü dile getiren Yıldız, şunları söyledi: "Sektörün gelecek yıl daha da büyümesi bekleniyor. Seksiyonel ve panjur garaj kapısı var. Bunlar tercih ediliyor. İstanbul’daki talep yanında Anadolu’dan da artan taleple karşılaşıyoruz."
  Garaj kapıları yapılmış binalara da monte edilebiliyor. Yıldız, garaj kapısı yaptırırken dikkat edilmesi gereken konular olduğunu, mimarlarla görüşülüp uygun yerin hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

  Garaja yeterince önem verilmiyor
  HÖRRMANN Türkiye Genel Müdürü Kanat Çaltepe, konut inşaasındaki artışla kapı satışları arasında olması gerektiği gibi bir paralellik bulunmadığını belirterek, "Türkiye’de garaj kavramı henüz tam oturmuş değil. İstanbul gibi metropollerde çok kaliteli projeler görüyoruz. Ancak bu projelerde garajlara yeterli önem verilmiyor. 500-600 dairelik projelerde bile garajlara yeterli önem verilmiyor. Şehir dışında gerçekleştirilmeye başlanan konut projeleri, insanları biraz daha gürültüden uzaklaştırarak huzurlu ve sakin bir ortamda oturma anlamında destekleyecek. Böylece apartmandan çok müstakil tip evler ya da daha az katlı ferah projeler yapılmaya başlanacak. Bu da garaj kapısı ürünlerine olan talebi arttıracak" diye konuştu.

  Hanife Baş


   
Yerli üretimle birlikte garajlar artık 35 milyon YTL’ye kapanıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. garaj

  garaj

  Rüyada garaj görmek, yakında gelecek olan serveti ve itibarı bildirir. Garajda çalışıyorsa, gelirini çoğaltmak için kendisine iyi bir fırsatın çıkacağını müjdeler. Özel hayatta da düzen demektir. Yakında özel hayatınız düzene girecek.Bilinmeyen, beklenmeyen, değişikliktir.Rüyasinda bir garaja girdigini gören, sikintiyla karsilasacak demektir. Eger garaja arabasi ile girmisse, yakinda yolculuga...
 2. 1 milyon kişi üretimden dışlandı...

  1 milyon kişi üretimden dışlandı...

  TİSK, bir yılda çalışma çağındaki nüfusun 750 bin kişi arttığını, iş gücünün ise 219 bin kişi azaldığını duyurdu Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) yapılan açıklamada, bir yılda 1 milyon kişinin üretimden dışlanığı, ev kadınlarının sayısındaki yıllık artışın 578 bine ulaştığı belirtildi. TİSK’ten yapılan yazılı açıklamada, Ocak 2008’de, Ocak 2007’ye göre çalışma çağındaki...
 3. Çağlar’ın helikopteri 6.4 milyon YTL’ye satılık

  Çağlar’ın helikopteri 6.4 milyon YTL’ye satılık

  satilik helikopter satılık helikopter satılık helikopterler ikinci el 2 el TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Cavit Çağlar’ın borçlarına karşılık el koyduğu 1997 model, Tekstron Bell 430 model helikopteri, satışa çıkardı. TMSF’nin Nergis Havacılık A.Ş.’den devraldığı helikopterin muhammen bedeli 6 milyon 425 bin YTL olacak. Açık artırması ise 2 Haziran 2008 Pazartesi günü TMSF Merkez...
 4. Çin üretime ara veriyor

  Çin üretime ara veriyor

  Çin üretime ara veriyorDünyanın üretim devi Çin ilginç bir nedenle yüzlerce fabrikasında üretime ara veriyor Çin yönetimi, 2008 Pekin Olimpiyatları başlamadan önce temiz hava için bazı fabrikalarda üretimi durdurmaya karar verdi. Hükümet ve endüstri kaynaklarına göre, başkent Pekin'in kuzeyinde bulunan Hebei eyaletindeki sanayi kenti Tangshan'daki yetkililer, olimpiyatlardan önce havanın...
 5. Tofaş üretime ara veriyor

  Tofaş üretime ara veriyor

  Tofaş, yurtdışı ve yurtiçi ürün talebindeki azalma sonucunda, 2-9 Şubat tarihleri arasında altı iş günü üretime ara verecek. Şirketin İMKB'nin Cuma günkü bülteninde yer alan açıklamasına göre, bu dönemde ürün geliştirme ve kalıp yapım faaliyetleri devam edecek, çalışanlar ise yıllık izinlerini kullanacak.

Sayfayı Paylaş