1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Yılda 55 milyon çift çorap

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde kurulu Penti Çorap Fabrikası Müdürü Mehmet Çavaş, bir yılda 55 milyon çift kadın çorabı ürettiklerini belirterek, hedeflerinin 2010 yılında Avrupa'nın ilk 3 üreticisi arasına girmek olduğunu bildirdi.
  Çavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Penti'nin Türkiye'deki çorap fabrikaları arasında kapasite olarak en büyüğü olduğunu ve Avrupa ile ABD'de büyük markalara çorap ürettiklerini belirtti.

  1952'den 1994'e kadar İstanbul'da faaliyet gösterdiklerini ve 1994'ten bu güne kadar da Çorlu'da üretim yaptıklarını anlatan Çavaş, toplam 40 bin metre kare açık alan üzerine 28 bin metre kare kapalı alanda kurulu fabrikada 615 kişinin çalıştığını belirtti.

  Türkiye genelinde 24 satış mağazaları bulunduğunu kaydeden Çavaş, şöyle dedi:
  “Fabrikamızda tamamen bayan çorabı üzerine bir yıl içerisinde toplam 55 milyon çift çorap üretiyoruz. Üretim kapasitemizin yarısını yurt içine, yarısını da yurt dışına satıyoruz. Dünyanın bir çok büyük markasına çorap üretiyoruz. Bu kapsamda, dünyanın bir çok yerinde burada üretilmiş çoraplar, farklı markalar altında da halka sunuluyor. Hedefimiz, 2010 yılında Avrupa'nın ilk 3 üreticisi arasına girmek.”


  Şu anda, üretim ve kapasite olarak Türkiye'de birinci sırada yer aldıklarını ifade eden Çavaş, “Avrupa'da ise, ilk 10'un içindeyiz. Moda dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak açısından teknik kapasitesi çok yüksek ve farklı çoraplar üretiyoruz. Yurt içinden ve dışından istenen her model ve her çeşitten çorap üretebilme imkanına sahibiz. Şu anda elimizde 110 farklı çeşit model çorap üretimi var” diye konuştu.
  “TÜRK KADININA ÇORABI TANITTIK”

  AR-GE bölümünde farklı istekleri karşılayabilecek yeni çeşitler planladıklarını belirten Çavaş, son bir yılda yüzde 20 büyüdüklerini kaydederek, “Yaptığımız çalışmalar sonucu, her 10 İngiliz bayandan birinin Penti çorap giydiğini saptadık. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Türk kadınına çorabı biz tanıttık ve modernleşmelerine yardımcı olduk” dedi.

  Mehmet Çavaş, Türkiye'de tekstil sektöründe yaşanan sıkıntılardan çok etkilenmediklerini de belirterek, “Bizim alanımız farklı olduğu için biz çok fazla ekonomik sıkıntı içinde değiliz. Tekstil sektöründe her kurumun küçülmeye gittiği şu günlerde biz, hükümetin sağlayacağı avantajlar doğrultusunda Anadolu'nun değişik yerlerine yatırım yapıp fabrika kurabiliriz. Böylece o bölgeden batıya iş için yaşanan iç göçlerin de bir nebze önüne geçilmiş olur” şeklinde konuştu.

  AA - Hürriyet


   
Yılda 55 milyon çift çorap konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Her yıl 3 milyon kişi KOAH'dan ölüyor

  Her yıl 3 milyon kişi KOAH'dan ölüyor

  Ankara - Dünyada her yıl 3 milyondan fazla kişinin Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedeniyle öldüğü bildirildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, KOAH'ın kişide ilk sigara içildiği gün başlayan bir hastalık olduğunu söyledi. Prof. Dr. Özlü, KOAH'ın sigaraya bağlı olarak oluşan ve nefes...
 2. ATI HD Radeon 3870 X2, çift GPU gücüyle çalışan yeni 55 nm grafik işlemcili süper

  ATI HD Radeon 3870 X2, çift GPU gücüyle çalışan yeni 55 nm grafik işlemcili süper

  ATI HD Radeon 3870 X2, çift GPU gücüyle çalışan yeni 55 nm grafik işlemcili süper en hızlı en son çıkan ekran kartına sahip olmak isemezmiydiniz düşünsenize böyle ekrankartı ile aldığınız performans,görüntü nasıl olurdu acaba.,Ben çok merak ediyorum henüz yeni çıkmış ve ilk olarak moskavada kurulmuş ,fiyat bakımından'da NVİDİA ile rekabet edeecek NVİDİA bu durumda nasıl bir rakip çıkartacak...
 3. 55 yıldır ölü ikizinin bedenini kendi bedeninde taşıyor

  55 yıldır ölü ikizinin bedenini kendi bedeninde taşıyor

  Anne karnındayken ikizi ölen, ama ölü bedeni Rudy'nin bedenine yapışık olan ikizinin iki kolu ve bir bacağı Rudy'nin bedeninden dışarıya sarkıyor. İşte bu yüzden ona herkez "Octopus" ya da "Ahtapot Adam" diyor. Bu durum Rudy'nin sağlığını fazla etkilemiyor ama yaşam kalitesini oldukça berbat ediyor. Ne rahat hareket edebiliyor, ne de doğru dürüst giyinebiliyor. 1970'li...
 4. Brezilya’da soyu 120 milyon yıl öncesine dayanan karınca türü buldu.

  Brezilya’da soyu 120 milyon yıl öncesine dayanan karınca türü buldu.

  Soyu 120 Milyon Öncesine Dayanan Karınca Baden-Württemberg eyaletinde Karlsruhe Doğa Tarihi Müzesi’nden biyolog Manfred Vernaagh, keşiften büyük mutlu duyduğunu “26 yıllık meslek hayatımdaki en çarpıcı buluş bu oldu” sözleriyle anlattı. MİNİK BİR EŞEKARISI GİBİ Amazon yağmur ormanlarında bulunan ve yaşayan en eski böcek türlerinden biri olan üç milimetre boyundaki karınca, görünüm...
 5. gümüş yılını kutlayan bir çift evliliklerinin kaçıncı yılındadır

  gümüş yılını kutlayan bir çift evliliklerinin kaçıncı yılındadır

  gümüş yılını kutlayan bir çift evliliklerinin kaçıncı yılındadır? arkadaşlar gümüş yılını kutlayan bir çift evliliklerinin kaçıncı yılındadır bilen var mı aranızda?

Sayfayı Paylaş