Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  yilda ikikez kan vermek vücudu yeniliyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Yılda iki kez kan vermek vücudu yeniliyor [​IMG] [​IMG] Memorial Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin, yılda iki kez kan vermenin, vücudu yenilediğini bildirdi. [​IMG]Keskin, her yıl yüzlerce kişinin hastalık ya da kaza sonrası kan bulunamadığı için hayatını kaybettiğine işaret ederek, buna karşılık, son yıllarda hazırlanan araştırmaların; Türkiye'deki yıllık kan bağışı oranının nüfusun yüzde 1'i kadar olduğunu gösterdiğini belirtti. Kan bağışının, kan bekleyen kişilerin hayatlarını kurtarmasının yanı sıra kişinin kendi sağlığı açısından da yaşamsal önem taşı dığını vurgulayan Keskin, kan bağışında kan hücrelerinin yenilendiğini, bunun da daha sağlıklı ve daha güçlü bir vücuda sahip olunmasını sağladığını bildirdi.
  Doç. Dr. Kenan Keskin, şunları kaydetti:
  "Kan, tek kaynağı insan olan çok değerli bir ilaçtır. Yaklaşı k 40 yıldan beri kan yerine kullanılabilecek ve bu değerli yaşam iksirinin yerini alabilecek yapay bir madde elde etmeye yönelik çalışmalar olmakla birlikte, bu konuda tatmin edici sonuçlar alınamamıştır. Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğunda yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması, kanın ve kan bağışlamanın önemini son derecede arttırmaktadır."
  Türkiye'de kan bağışının yeterli düzeyde olmadığını belirten Keskin, ağırlığı 50 kilonun üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan, hemoglobin ölçümü normal olan 18-65 yaş arasındaki herkesin yılda dört kez kan bağışında bulunabileceğini bildirdi.
  Doç. Dr. Keskin, kan vermenin faydalarına da değinerek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
  "Kan verince, kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir, kan hücreleri yenilenir, insan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder, daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar. Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır. Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etkide bulunmaktadır. Yılda iki kez kan vermek, vücudu yeniler." alinti(netgazete)

   
yilda ikikez kan vermek vücudu yeniliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kan vermek vücudu dinçleştiriyor

  Kan vermek vücudu dinçleştiriyor

  Kanın tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğunda yerine kullanılabilecek başka bir alternatifin bulunmaması, kan bağışının önemini oldukça artırıyor. Bazı insanlar başkalarından kan isterken çekiniyor. Kan bağışında bulunmak son derece yararlı. Kan istediğiniz kişiye bunu anlatın. Bağışta bulunmak kanı veren kişinin kan hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor. Vücudunu daha sağlıklı ve...
 2. oruçlu iken kan vermek

  oruçlu iken kan vermek

  oruçluyken kan verilirmi arkadaşlar, ben bu gün kan verdim ve oruçtumda. acaba oruçluyken kan verilirmi orucu bozarmı, acaba benim orucum bozuldu mu? bu konuda acil cevap verirseniz çok sevinirim. şimdiden tşkler meleklere:)
 3. insan vücudunda kaç litre kan vardır

  insan vücudunda kaç litre kan vardır

  insan vücudunda kaç litre kan vardır ? Evet arkadaşlar insan vücudunda kaç litre kan vardır cevabını bilenler yazsın bakalım
 4. insan vücudundaki kan oranı nedir

  insan vücudundaki kan oranı nedir

  insan vücudundaki kan oranı nedir biliyor musunuz şayet biliyorsanız cevabını yazın kızlar.
 5. insan vücudundaki kan miktarı nedir

  insan vücudundaki kan miktarı nedir

  insan vücudundaki kan miktarı nedir ? kızlar insan vücudundaki kan miktarı ne kadar biliyor musunuz?

Sayfayı Paylaş