Yıldızlar ölmeden önce çok parlak oluyor

E

EspanOL

Forum Okuru
Yıldızlar ölmeden önce çok parlak oluyor
Lynx (vaşak) galaksisinde yer alan bir yıldızın 2006’da infilak ederek parçalanmasından 2 yıl önce kısa bir süre çok parlak bir ışık yaydığı tespit edildi.
Avrupalı, Japon ve Çinli astrofizikçilerden oluşan ekibin gözleminde, yaşamının sonuna gelen bir yıldızın infilak edeceğini önceden işaret etmesi ilk kez belirlendi. Süpernova haline gelen bu yıldızlar, kısa bir süre gökyüzünün en parlak cismi oluyorlar.
Araştırmacılarının bu gözleme katıldığı Avrupa Atom Enerjisi Komisyonundan (CEA) yapılan açıklamada, bu işaretin gök bilimcilere, yıldızların infilak ederek parçalanmasını gözlemleme olanağı sunduğu belirtildi.

Çalışmalarını Nature dergisinde de yayımlayan bilim insanları, SN2006jc adı verilen yıldızın en şiddetli yıldız patlamalarıyla kıyaslanabilecek azami parlaklığa ulaştığını ve bunun Güneş’in bir milyar katı olarak tanımlanabileceğini kaydettiler.

Bilim insanları, patlayan yıldızın Güneş’in kitlesinin 15 ila 25 katı olduğunu ve şüphesiz sadece karbon ve oksijenden oluştuğunu, ayrıca helyum açısından zengin bir yerin içinde yer aldığını belirttiler.
 
Üst