1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Yılın Girişimcisi Finalistleri

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Ernst & Young ve Milliyet gazetesi tarafından, Fortis sponsorluğunda, CNN Türk ve Schwab Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen Yılın Girişimcisi ve Yılın Sosyal Girişimcisi yarışmalarında finalistler belli oldu. Yılın Girişimcisi finalistleri şöyle sıralandı:
  Tuntaş Şirketler Grubu Başkanı Ahmet Tuntaş, Günkar Şirketler Grubu Başkanı Kemal Güneş, Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Keskin Keskinoğlu, Eftaş Yönetim Kurulu üyesi Berk Uziyel ve ODE Yalıtım Başkanı Orhan Turan.

  Kamer Vakfı Kurucu Başkanı Nebahat Akkoç, HEY Şirketler Grubu Başkanı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve GAP Kalkınma Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Aynur Bektaş ve CEBA Basın Yayın Tanıtım Danışmanlık Genel Müdürü Berrin Gürçay Dilekçi de Yılın Sosyal Girişimcisi finalisti oldu.

  Her iki yarışmanın ödül töreni 21 Şubat'ta Çırağan Sarayı'nda yapılacak. Yılın Girişimcisi Yarışması'nın birincisi 29 Mayıs - 2 Haziran'da Monte Carlo'da Türkiye'yi temsil edecek.

  Hırdavatçıdan 30 milyon dolara

  Tuntaş Şirketler Grubu'nun temeli, Aydın Söke'de sıhhi tesisat ve hırdavat malzemeleri satan 40 metrekarelik bir dükkanda atılmış. 1988'de Söke sanayi sitesindeki bu dükkanı babasından devralan şirketin 4. kuşak temsilcisi Ahmet Tuntaş, grubu 30 milyon dolar ciroya ulaştırdı. Türkiye ve Bulgaristan'da boru üretim tesisi kuran Tuntaş, "20 ülkeye 4 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz" diyor.
  200 çalışanıyla DEMAT markasıyla faaliyet gösteren şirketin, İtalya'da banyo bataryaları üreten Rapetti'nin aktiflerini satın aldığını belirten Tuntaş, "Dökme demirde sektör ikincisiyiz. Boruda çeşitli türevler var. Kompozit türevlerde sektör lideriyiz. Pirinç türevli boru yatırımız ise daha çok yeni" diyor.

  Tavuklara kimlik kartı çıkardı

  Keskinoğlu Şirketler Grubu'nun 1963'te dedesi tarafından kurulduğunu söyleyen grubun yönetim kurulu üyesi Keskin Keskinoğlu, "Grup bünyesinde piliç eti, yumurta, yem, gübre, zeytinyağı üretimi yapıyoruz" diyor.
  Günde 1.8 milyon adet yumurta, 160 bin tavuk üretimi gerçekleştirdiklerini söyleyen Keskinoğlu, "Kuş gribi sektörü sıkıntıya sokunca piliç ve yumurtalara ilk kez 'kimlik kartı' uygulaması başlattık ve satışımızı artırdık. 2007'de yüzde 40 büyüdük. Ciromuz 293 milyon YTL" diyor.
  2005 sonunda zeytinyağı üretimine girdiklerini belirten Keskinoğlu, "Bu sektörde Ravika markasıyla faaliyet gösteriyoruz" diye anlatıyor.
  Geçen yıl 6 bin 300 ton tavuk, 50 milyon adet de yumurta ihraç ettiklerini kaydeden Keskinoğlu, gıdanın yanı sıra sağlık sektörüne de girdiklerini anlatıyor.

  Fotoğrafa taze kan getirdi

  Fotoğraf ve elektronik sektöründe faaliyet gösteren Eftaş'ın 1960'larda dedesi ve babaannesi tarafından kurulduğunu söyleyen şirketin yönetim kurulu üyesi Berk Uziyel, kurdukları Teknofoto franchise zinciriyle ülke genelinde faaliyet gösteden fotoğrafçılara yeni bir iş modeli sunduklarını söylüyor.
  47 mağazalık bu zincirde dijital fotoğraf makinelerinden cep telefonuna, LCD TV'den ses sistemlerine kadar ev elektroniği alanında birçok ürün satılıyor.
  Mağaza sayısını bu yıl 100'e, çok yakında da 300'e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Uziyel, "Bu iş modeliyle dijital makinelerin yaygınlaşmayla küçülmeye başlayan fotoğraf mağazalarına varlıklarını büyüterek sürdürme fırsatı veriyoruz" diyor.

  'Sunset'i dünya markası yapacağız'

  1979 yılında 15 makinelik bir örme atölyede üretime başlayan Günkar, bugün 71 milyon YTL'lik ciroya ulaştı. İstanbul ve Adıyaman fabrikasında toplam 1500 kişi istihdam eden grup, mayo ve iç giyim markası Sunset'le faaliyetine devam ediyor. 1999'da kardeşleriyle beraber mayo sektöründe boşluk gördüklerini söyleyen Günkar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Güneş, bir firmanın mayo departmanını satın aldıklarını belirtiyor.
  Kısa bir süre önce perakendeye de girdiklerini kaydeden Güneş, "Beş mağazamız var. Yurtiçi ve yurtdışında yaygın mağaza ağı kurmak istiyoruz. İtalyan bir pazarlama şirketinin yüzde 30'unu satın alacağız" diyor.
  Artık pazarlamaya ağırlık vereceklerini anlatan Güneş, sezonda 1.1 milyon adet mayo ürettiklerini söylüyor.

  28 ülkeye yalıtım malzemesi satıyor

  Orhan Turan'ın 1985 yılında temellerini attığı ODE Yalıtım, ticaretle başladığı yolculuğuna üretim ve markalaşmayla devam ediyor. Beş ayrı tesiste faaliyetlerini yürüten ODE'nin, yalıtım malzemesi ürettiğini söyleyen Turan, "Ayrıca satış sonrası uygulama desteği ve yalıtım projeleri hesaplama programları desteği veriyoruz. Tesislerimiz Çorlu'da. 6. tesisimizi de Çorlu'da kuruyoruz" dedi.
  Bu yıl 76 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirten Turan, "Yeni Zelenda'dan İrlanda'ya kadar 28 ülkeye ihracat yapıyoruz" diyor.

  YILIN SOSYAL GİRİŞİMCİ ADAYLARI
  İnsan kaynakları değil insan hakları departmanı kurdu

  Gruplarında 4 bin kişinin çalıştığını söyleyen HEY Şirketler Grubu Başkanı Aynur Bektaş, tüm grupta yüzde 100 sosyal sorumluluk standartlarının uygulandığını söylüyor. Kadın-erkek eşitliğinden, kreş, doktor hizmetlerine kadar her türlü standartın mevcut olduğunu belirten Bektaş, "Her fabrikamızda bu sistem geçerli. Firmamızda insan hakları departmanı kurduk. İşçiler yönetimi bu departmana şikayet edebiliyorlar. Gerçek anlamda bir şikayet bu. İşçi hakları uygulaması geçerli" diyor.
  Türkiye'nin istihdama ve ihracata ihtiyacı olduğunu belirten Bektaş, şöyle devam ediyor: "Bütün fabrikalarımızda tüm işçilerimizi sigortalı çalıştırıyoruz. Böylece yüzde 80-85 verimlilik sağlıyoruz. Anadolu'da dört fabrikamız var. Batman'daki fabrikamızda kafetarya inşa ettiriyoruz. Kafetarya kullanım hakkını kadınlara hibe edeceğiz. Bu uygulamanın diğer işletmelere de örnek olabileceğine inanıyoruz. Organize sanayi bölgelerinde kadınlara da yer verilmesi için çalışıyoruz."

  KAMER'in mutfağıyla şiddete karşı savaşıyor

  KAMER Vakfı fikrinin 1994'te, şiddet tartışmalarının yaşandığı dönemde ortaya çıkan bir fikir olduğunu söyleyen KAMER Başkanı Nebahat Akkoç, "Biz bu tartışmada şiddetin neden normalleştiğini sorguladık. Bu da bizi aile içi şiddete götürdü. 1997'de KAMER bu amaçla kuruldu" diyor.
  O dönemde kadına yönelik şiddetin olağan karşılandığını belirten Akkoç, "Biz kimsenin kimseye şiddet uygulama hakkı olmadığı fikrini aşılamaya çalıştık. Diyarbakır'da kurduk ve bağımsız olma kararı aldık. Bu sayede güven sağladık" diye anlatıyor.
  Bugün 23 ilde şubeye ulaştıklarını belirten Akkoç, şöyle diyor:
  "Şiddet yaşayan kadınların adresi olduk. Bu merkezlerde psikoloji, hukuk ve iş danışmanlığı konularında kadınlara destek veriyoruz. Kadınları namus cinayetlerinden kurtarmak için çalışıyoruz. Aile meclisinde ölüm kararı alınmış 220 kadını kurtardık. Sığınma evi açtırdık. Kadınlarımızı şiddetin yarattığı suçluluk, utanç ve yalnızlıktan kurtarmak için çalışıyoruz."

  11 yıldır kadınlara özel 'Kazete' çıkarıyor, 5 bin tiraj alıyor

  Kazete, kadın haklarının daha görünür kılınması için Berrin Gürçay Dilekçi tarafından ortaya çıkan bir gazete projesi. İzmir'de 90'lara kadar sorunlarının koordinasyonuyla ilgili belediye bünyesinde çalışan Gürçay, Türkiye'nin ilk kadın danışma merkezini kurmuş. O günleri şöyle anlatıyor:
  "Gecekondu bölgesiydi ve bu faaliyet 4 yıl sürdü. Kadınları evlerinden çıkarıp merkeze gelmelerini sağladık. Kadınların psikolojik sorunlarını çözdük. Bu merkez kapatılınca basın yayın işine girmeye karar verdim."
  İşte bu aşamada Gürçay'ın aklına 'Kazete' düşüncesi gelmiş. Kadın sorunlarını gündeme getirmeyi amaçladığını kaydeden Gürçay, şöyle devam ediyor: "Laik, çağdaş, demokrat kadının insan hakları düzleminde kendi gündemini oluşturmasını amaçladık. Böylece sorunlarını dile getirip iletişim kurabileceklerdi. Ama önemli olan sürekliliğini sağlayabilmekti. 5 bin tirajlı Kazete, 11 yıldır yayımlanıyor."


  Milliyet
   
Yılın Girişimcisi Finalistleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ’ODE Yalıtım’la 100 milyon dolar hedefledi, ’Yılın Girişimcisi’ oldu

  ’ODE Yalıtım’la 100 milyon dolar hedefledi, ’Yılın Girişimcisi’ oldu

  Bu yıl Monte Carlo’da yapılacak ’Dünya Yılın Girişimcisi’ yarışmasında Türkiye’yi ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan temsil edecek. Ernst & Young Türkiye ve Milliyet Gazetesi tarafından, Fortis sponsorluğunda, CNN Türk ve Schwab Vakfı işbirliğinde bu yıl 5’incisi düzenlenen ’World Entrepreneur of the Year-Dünya Yılın Girişimcisi’ yarışmasının Türkiye birincisi, ODE Yalıtım...
 2. Bektaş ve Akkuş’a ’Yılın Sosyal Girişimcisi’ ödülü

  Bektaş ve Akkuş’a ’Yılın Sosyal Girişimcisi’ ödülü

  BU yıl ikinci kez verilen ’Yılın Sosyal Girişimcisi’ ödülü ise KAMER Vakfı Kurucu Başkanı Nebahat Akkuş ile Hey Tekstil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş arasında paylaştırıldı. Akkuş ve Bektaş’a ödülü, Hanzade Doğan Boyner verdi. Akkuş ve Bektaş, Türkiye’yi "Sosyal Girişimciler Zirvesi"nde temsil edecek. Törende, ’Yılın Girişimcisi’ yarışmasında finale kalan Tuntaş Şirketler...
 3. 2012 Miss Turkey Güzellik Yarışması Finalistleri

  2012 Miss Turkey Güzellik Yarışması Finalistleri

  2012 Miss Turkey güzelleri 2012 Miss Turkey Güzellik Yarışması Finalistleri Merhaba Sevgili Melek'ler sizlere az önce 2012 Miss Turkey Yarışması hakkında detaylı bilgiler aktarmıştık. Şimdi ise 2012 Miss Turkey yarımcı isimleri hakkında bilgiler sunuyor ve 2012 Miss Turkey Yarışması finalistleri kimlermiş hepbirlikte öğreniyoruz. Miss Turkey 2012 finali 31 Mayıs gecesi yine çok güzel...
 4. 2012 Survivor Finalistleri Kimler acaba

  2012 Survivor Finalistleri Kimler acaba

  Merhaba bu hafta Survivor izleyemedim misafirlerimiz vardı ve nasıl olduysa aradan kaçtı acaba 2012 Survivor Finalistleri Kimler oldu merak ediyorum inş nihat gitmemiştir çünkü o kazansın istiyorum.
 5. Elidor Miss Turkey 2015 finalistleri belli oldu !

  Elidor Miss Turkey 2015 finalistleri belli oldu !

  elidor miss turkey 2015 adayları,elidor miss turkey 2015 yarışmacıları,miss turkey 2015 finalistleri Bu yıl 3. kez Elidor’un ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Miss Turkey’de yarışacak 23 finalist belirlendi. Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında 2015’in en güzel kızı unvanını almak ve Türkiye’yi uluslararası yarışmalarda temsil ederek hayallerini gerçekleştirmek için yarışacak...

Sayfayı Paylaş