1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Yılın işçi ve işverenleri

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Milli Prodüktivite Merkezi (MPM), 2006 yılının işçi-işveren, iş kadını ve iş adamlarını belirledi.

  MPM, ülke ekonomisine 'yeni teknolojiler, emek, zaman, para tasarrufu' gibi katkılar sağlayan 6 işçiyi, “yılın işçisi” seçti.

  Koç Holding A.Ş otomotiv grubu başkanı Turgay Durak ile Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut ise “yılın iş adamı” ödülüne layık görüldü.

  Toplumun değişik kesimlerinde verimlilik bilinci oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla 1988 yılından bu yana, çalıştıkları iş yerlerinde gerçekleştirdikleri buluş, yöntem ya da tekniklerle verimli çalışmalar yapan ve böylece ülke ekonomisine 'yeni teknolojiler, emek, zaman, para tasarrufu' gibi katkılar sağlayan işçiler arasından, her yıl 6 işçiyi 'yılın işçisi' olarak seçiyor.


  Bu işçilere gerekli çalışma ve araştırma olanaklarını sağlayan kuruluş yöneticileri de “yılın işvereni” olarak belirleniyor.
  Merkez ayrıca geride bırakılan yıl içinde gerçekleştirdikleri etkinlikler, ulusal ekonomiye katkıları, verimlilik konusuna duydukları ilgi, bu konuda gösterdikleri çaba ve MPM ile yaptıkları işbirliği nedeniyle de “yılın iş kadınları ve iş adamları”nı seçiyor.

  YILIN İŞÇİ VE İŞVERENLERİ

  MPM'nin 2006 yılı için ödüle değer bulduğu yılın işçi ve işverenleri, şöyle:

  “Delphi Otomotiv Sistemleri Ltd. Şti. (İstanbul) Saniye Han (yılın işçisi), Adnan Merdiven (yılın işvereni),
  1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı (Sakarya) Ali Akardaş (yılın işçisi), Ordonat Kıdemli Albay Sıtkı Varlı (yılın işvereni), İGDAŞ (İstanbul) Ahmet Ataman (yılın işçisi), Kemal Öcal (yılın işvereni),
  1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı (Sakarya) Arif Uçar (yılın işçisi), Hava Pilot Tümgeneral Semih Birdoğan (yılın işvereni), Koçoğlu İnşaat San. ve Tic. A.Ş. (Ankara) Fikret Öztürk (yılın işçisi), Mehmet Küçük (yılın işvereni),
  TOFAŞ (Bursa) Sami Şahin (yılın işçisi), Recep Temizesen (yılın işvereni).”

  YILIN İŞ KADINI VE İŞ ADAMLARI

  MPM, HEY Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Aynur Bektaş'ı yılın iş kadını, Nüve A.Ş Genel Müdürü Ünsal Şenol, Koç Holding A.Ş. Otomotiv Grubu Başkanı Turgay Durak, Barut Otelleri ve Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Barut ile Erüst Tarım Üretim Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti'nin kurucusu Mustafa Erüst'ü de yılın iş adamı ödülüne layık buldu.

  ÖDÜLÜNÜ ALAMADAN, TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

  Bu arada “yılın iş adamları” arasında yer alan Nüve A.Ş. Genel Müdürü Ünsal Şenol'un, 16 Ağustos 2007 tarihinde Manisa'nın Kula İlçesi'nde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle, ödülü bir yakınına verilecek.
  Ödül töreninin önümüzdeki ay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımıyla yapılması bekleniyor


   
Yılın işçi ve işverenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hücre zarı ve işçileri

  Hücre zarı ve işçileri

  HÜCRE ZARI VE ORGANİZE 100 TRİLYON İŞÇİ Şekil 108: Her hücre Allah'ın kendisine takdir ettiği yerde ve şekilde çalışır. Tıpkı bir fabrikada çalışan işçilerin farklı bölümlerde uzmanlaşması gibi, her bölümde farklı hücreler çalışır ve görevlerini kusursuz bir organizasyonla yerine getirirler. ir otomobil fabrikasının nasıl çalıştığını düşünelim. Fabrikadaki söz gelimi bin işçinin hepsinin...
 2. İşçiler ve işverenler adına katılacak üyelerde aranacak nitelikler

  İşçiler ve işverenler adına katılacak üyelerde aranacak nitelikler

  Madde 56 - Yüksek Hakem Kuruluna işçi ve işverenler adına seçilecek üyelerde aranacak nitelikler şunlardır: 1. Türk vatandaşı olmak, 2. Okur - yazar olmak, 3. Medenî ve siyasî hakları tam olarak kullanma ehliyetinden yoksun olmamak. 4. Taksirli suçlar hariç, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla zimmet,...
 3. İşverenler

  İşverenler

  Madde 62 - Aylık ve ücretleri kanunla belirtilmiş olsa bile, işveren veya işveren vekili durumunda bulunanlar hakkında, bunlara ilişkin olarak bu Kanunda yer alan hak ve sorumluluk hükümleri uygulanır. İşyerinde işveren vekili durumunda olan ve temsilci sıfatıyla toplu iş sözleşmesinde veya toplu görüşmede taraf olarak hareket eden kimse, bu Kanunun uygulanması bakımından işveren sayılır.
 4. Kanunî grev ve lokavta katılamayacak işçi kadrosu

  Kanunî grev ve lokavta katılamayacak işçi kadrosu

  Madde 39 - Hiçbir surette üretim veya satışa yönelik olmamak kaydı ile niteliği bakımından sürekli olmasında teknik zorunluluk bulunan işlerde faaliyetin devamlılığını; işyeri güvenliğinin, makine ve demirbaş eşyasının, gereçlerinin, hammadde, yarı mamul ve mamul maddelerin bozulmamasını; hayvan ve bitkilerin korunmasını sağlayacak sayıda işçi kanunî grev ve lokavt sırasında çalışmaya, işveren...
 5. Mevsimlik ve geçici işçilere yıllık izin olmaz

  Mevsimlik ve geçici işçilere yıllık izin olmaz

  mevsimlik işçilerin yıllık ücretli izin Mevsimlik ve geçici işçilere yıllık izin olmaz Niteliklerinden ötürü 1 yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara yıllık ücretli izin verilmez ama bu işlerde makine-cihaz bakım ve onarım işleri veya güvenlik işleri gibi işlerde mevsim kampanyaya bağlı olmadan devamlı surette çalışanlara yıllık ücretli izin verilir.

Sayfayı Paylaş