Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Yılmaz Erdoğan'a göre erkeklerin hatası

  Konu, 'Magazin' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  ERDOĞAN'A GÖRE ERKEKLERİN HATASI![​IMG]YILMAZ ERDOĞAN 'EŞİNİZ BELÇİM ERDOĞAN'IN OYUNCULUĞUNU NASIL BULUYORSUNUZ' SORUSUNU ŞÖYLE YANITLADI.
  Yılmaz Erdoğan D-Smart dergisine verdiği röportajda 'Eşiniz Belçim Erdoğan'ın oyunculuğunu nasıl buluyorsunuz' sorusunu şöyle yanıtladı: 'Eşimin oyunculuğunu beğeniyorum. Bu atölye sürecinde 70 tane çırak geldi geçti buradan. Belçim de onlardan biri. Dolayısıyla benim öğrencim o. Bu nedenle de iyi oynamak zorunda. Bence bir star ışığı başından beri vardı Belçim'de. Enerjisi çok yüksek. Çok da zeki. İyi bir oyuncu olmak için her şeye sahip.'

  Oyunculuk mu, yazarlık mı sizi daha iyi anlatıyor?

  - Yazarlık dışındaki işleri, onun eğlenceli bir devamı olarak görüyorum. Ben oynayacaksam da, yazı sürecinde kafamda bitiriyorum oyunu. Sonra arkadaşlarımla eğleniyoruz diye düşünüyorum.

  Peki ya şiir?

  - Şairlik bunların dışında bir iş. Benim en eski arkadaşım. Yazı yazmaya şiirler deneyerek başladım. Tiyatro işlerine bulaşmasaydım da şiir yazardım diye düşünüyorum. Bazen 'Bunların hepsini niye yapıyorsun?' diye soruluyor bana. Ne bileyim, başka şansım olmadı. Böyle gelişti.

  İnsanları gülmekten kırdığınız oyunlarınızda bile bir hüzün tadı veriyorsunuz. Bu özel bir tercih mi?

  - Devreye tarz meselesi girdiğinde kimisi sadece ve sadece komik olsunun peşindedir. Kimisi benim gibi daha sınırlarda dolaşır. Hüzün de sonuçta mizahın içinde var. Komedyen deyince Charlie Chaplin’in de bu sınırlara yakın dolaşan işleri vardır. Hep bir dert anlatmak ister. Ben 70’lerde büyümüş, 80’lerde gençliğimi oluşturmuş biriyim. Toplumcu dalga, ürünlerimin oluşmasında etkili oldu. Daha görevci bir anlayışla yaptım işlerimi. O yüzden biraz daha sosyal duyarlılığı olan bir çizgi oluştu.

  Duygusal bir insan mısınız?

  - Tabii ki duygusal yoğunlukları olan biriyim, ama şiir o kadar da duygusal bir iş değil. Şiir öyle algılanır, öyle okunur. Işıklar söndürülür, mumlar yakılır, şarap içilir. Ama şiirin bunun daha ötesinde bir şey olduğunu düşünüyorum.

  Karakterlerinizi yaratırken nelerden yararlanıyorsunuz?

  - Yaratıcılık Allah’a mahsustur. Bizimki üreticiliğe, hatta taklide girer. Tabii ki gözlemek çok önemli. Empati duygunu geliştirmek zorundasın. İnsanların hangi davranışlarını, ne hissederek yaptığını bilmezsen, zaten yazarlık yapamazsın. Gözlem, olmazsa olmaz bir mesele.

  Bizim toplumumuzu komedi mi, yoksa hüzün mü daha iyi anlatıyor?

  - Ben gülme meselesinin sokakta gayri ciddilik olarak algılanmasında bir sorun olduğunu düşünüyorum. Politikacılarımız da biraz daha mizahi yaklaşsalar, biraz daha kendileriyle dalga geçebilseler, bence çok daha güzel olacak.

  'Çok güldük, başımıza kötü bir şeyler gelecek' diye bir söz var sonuçta.

  - Ne saçma bir laftır değil mi? Duyduğum en aptalca söz. Çok güldük, ama başımıza kötü bir şeyler gelecek. Allah Allah. Bizim mesleği düşünürsen sanki sabotaj. Merak etmeyin hiç başınıza kötü şeyler gelmez. Gülmek insanın mutluluk hormonunu artırır. Başınıza sadece mutluluk gelir.

  Karakterleriniz genelde hayal ürünü mü, yoksa gerçek hayattan mı besleniyorsunuz?

  - Kimileri gerçek hayattaki bazı insanlardan, hatta birkaçının birleşmesinden çıkmıştır. Yaptıklarımın kendi içinde bir gerçekliği olsun isterim. Benim gerçeklik kaynağım da hayat. İsimleri koyarken 'Mükremin' hariç genelde o kişinin isminden de yararlandığım olur.

  Böylece yazılan karakterler de daha mı gerçekçi oluyor?

  - Hayat bir drama bahçesi. Hayat Tanrı’nın yazdığı büyük ve karmaşık bir senaryo. Biz onun içinden kendimizce bazı şeyleri araklayarak yazıyoruz. Dolayısıyla gerçek hayattan beslenmeyen bir mizah çok da doyurucu olmuyor bana göre. Belki de bu gerçekçilik benim mizahın içinde hüznü, hüznün içinde mizahı tutmamı sağlıyor.

  Türkiye’de tiyatroya olan ilginin az olduğu söylenir. Sizin oyunlarınızın kapalı gişe oynamasını neye bağlıyorsunuz?

  - Tiyatroya ilgiyi artıracak olan, tiyatrocuların ürettikleri işlerdir. Şunun dışında hiçbir şeye kimse beni inandıramaz. İyi bir şey varsa ki o başarı kazanır diye düşünüyorum. Her iyi şey seyirci bulur mu? Komediyse bulmamasına olanak yok. Komedinin çabuk, daha rahat ve eğlenceli tüketilme gibi bir avantajı var. Ama genelde iyi şeyler cezalandırılmıyor.

  Demet Akbağ ile oynadığınız 'Haybeden Gerçeküstü Aşk' da çok beğenildi. Burada vermek istediğiniz mesaj neydi?

  - 'Haybeden Gerçeküstü Aşk' belki de şimdiye kadar yaptığımız en komik oyunlardan biri oldu. İlişkiler üzerine çok ciddi söylediği bir söz, inceden moral bozacak kadar sert bir bildirisi var. 'Aşkın içine nasıl ediyoruz?' sorusunun cevabını veriyor. Çok komik, ama sert bir oyun.

  Size göre kadınların ilişkilerdeki en büyük hatası nedir?

  - Kadınların en bariz hatası, kendilerini bir erkeğin hayatının parçası olarak konumlamaları. Dolayısıyla yeni
  yazdığım sinema filminde de bunu tartışıyorum. Bir kadın kahraman var. Ya bu adamın, ya şu adamın parçası olmak hatasına düşüyor. Oysa kendi hayatının bir parçası olabilmeli.

  Bu daha çok Türkiye’ye özgü bir olay mı?

  - Kadının toplumsal pozisyonuyla ilgili. Bir kız çocuğu doğru düzgün, çağdaş bir hayat sürmek için yalan söylemek zorunda. Dolayısıyla kadınlar çok iyi yalan söyler. Erkekler bu konuda beceriksizdir. Böyle bir eşitlik yok, hatta denklik de yoktur. Bence en komik çatışma da buradan doğar.

  Peki, erkeğin ilişkilerdeki en büyük hatası nedir?

  - Kızı tavladıktan sonra öküze bağlamak. Erkeğin duyarlı olduğu bölüm tavlama meselesi bitene kadar... Tavladıktan sonra da 'Tavladık. Artık tamam. Normal, duyarsız hayatımıza dönelim' denir. 'Sen eskiden böyle değildin' hikáyeleri başlar. Aslında izah etmeyi sevmiyorum bunları. Şiir yazıyorsun, 'Bu şiirde ne demek istediniz?' deniyor. 'Ebenin duyarlılığından bahsetmek istedim' diyesi geliyor insanın.

  Eşiniz Belçim Erdoğan’ın oyunculuğunu nasıl buluyorsunuz?

  - Çok beğeniyorum. Bu atölye sürecinde 70 tane çırak geldi geçti buradan. Belçim de onlardan biri. Dolayısıyla benim öğrencim o. Bu nedenle de iyi oynamak zorunda. Bence bir star ışığı başından beri vardı Belçim’de. Enerjisi çok yüksek. Çok da zeki. İyi bir oyuncu olmak için her şeye sahip.

  Röportajın başında 'Politikacılarımız daha mizahi olabilseler' dediniz. Sizce Türkiye’de bunun gerçekleşmesi mümkün mü?

  - Kendisiyle dalga geçebilen birine daha çok hayranlık duyarım. Daha olgun biridir. Yalnız bu, Türkiye’de söylendiği kadar kolay değil. Özellikle politikada. Sen kendinle dalga geçen bir laf söylersin, ertesi hafta seçim meydanlarında bir bakarsın o laf dönmüş dolaşmış seni bitirecek bir hal almış. Yani birkaç kişiyle değişecek bir şey değil bu. Toplumun algısını değiştirmesi gerekiyor. Orada özür dilemek, kendiyle dalga geçmek; bizim daha ulaşamadığımız bir ders. İleride inşallah olur.

  Benim göz bebeğim diyebileceğiniz bir karakter var mı?

  - Birine göz bebeğim dersem, diğerlerini de diğer organlarımla izah etmem gerekir. Yani ne bileyim, Türkiye’de kadın karakter çok az yazılır. O yüzden yazdığım kadın kahramanları daha çok severim. Mesela 'Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?'nün kahramanı Gülseren, benim için özeldir. Lütfiye de öyle. Yazdığım kadın karakterleri daha çok severim yani.

   
Yılmaz Erdoğan'a göre erkeklerin hatası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. burçlara göre erkekler!

  burçlara göre erkekler!

  Koç burcu erkeği 21 Mart-20 Nisan Ateşli, yerinde duramayan, ilerleyen yaşına rağmen genç görünen, genç davranan kendilerine has fikirleri yaratıcı bir enerjiyle gerçekleştiren etkileyici birini gördünüz, işte o tipik koç erkeğidir. Eğer, ağır kanlı biri iseniz size dayanamaz, onun saatleri hareketli bir akışa odaklanmıştır. Kendi fikir ve düşüncelerinin doğruluğu konusunda sabit bir tavrı...
 2. Erkekler Yaşınıza Göre Beslenin

  Erkekler Yaşınıza Göre Beslenin

  Erkeklerin cinsel hayatlarında sağlıklı olabilmeleri için 20, 30 ve 40 lı yaşlarda dikkat edilmesi gerekenler var. 20 li yaşlarda erkeklerin özellikle yumurta yemeleri cinsel isteği artırıyor. Yumurtada bulunan B vitamininin stres hormonlarını azaltıp, vücudun gevşemesini sağladığını belirten uzmanlar, günde en az bir yumurta yenmesi gerektiğini söylüyor. 30 lu yaşlarda ise erkeklerin...
 3. erkeklerin bıyıklarına göre karekterleri

  erkeklerin bıyıklarına göre karekterleri

  ÇİZGİ GİBİ BIYIK: Üst dudağın yukarısına kalemle çizilmiş gibi incecik duran bir bıyık, kuvvetli görünmek istemesine rağmen aslında kendi kabiliyet ve kararlarından her zaman emin olmayan bir şahsı işaret eder. Böyle bir insan aslında zeki ve kabiliyetli, kuvvetli ve azimkar olsa bile kendinden emin değildir ve daima bir hata işlemekten korkar. Her neyse ki böyle kimseleri etraflarındakiler...
 4. Yılmaz Erdoğan ve eşi Belçim Bilgin Erdoğan'a çirkin iftira

  Yılmaz Erdoğan ve eşi Belçim Bilgin Erdoğan'a çirkin iftira

  belçim bilgin pkk İnternet iftiracısı hesap verecek OYUNCU Yılmaz Erdoğan ve eşi Belçim Bilgin Erdoğan'ın terör örgütü PKK'yı desteklediklerini ileri süren bir videonun Youtube'ta yayınlanması ve e-posta yoluyla gönderilmesi üzerine polis araştırma başlattı. E-postaları gönderenin tespiti için görevlendirilen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Ar-Ge Bilişim Suçları Büro...
 5. RenKLeRe GöRe eRkekLeR

  RenKLeRe GöRe eRkekLeR

  BEYAZ Beyaz seven bir erkek ise asla korkak ve de çekingen bir yapıda olamaz. Tersine zalim ve soğukkanlı bile olabilirler. Heyecanını dışarı yansıtmayan, sabit ve sakin yapılı bir insan kimliği çizerler, onların yaşamında telaş olmadığı gibi bir de, düzenli, aşırı derecede titiz yapıdadırlar. Pratiğe önem verirler, güçlü bir hafızaları olması için ise hiç bir çaba göstermezler. Sabırlı,...

Sayfayı Paylaş