Yobazlık Değil mi?

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Yobazlık Değil mi?
Müzik Dersine "Zorlamak" ???

İki yıl önce İstanbul Fatih Kız Lisesi'ne atanan müzik öğretmeni Müslüm Akdemir hakkında soruşturma açıldı.

Soruşturmanın gerekçesi, Akdemir'in öğrencileri müzik dersi almaları konusunda zorlaması olarak gösterildi. 700 öğrenciye enstrüman çalmayı öğreten, ödüllü öğretmen Müslüm Akdemir hakkında açılan soruşturma okul yönetimi ile Eğitim-Sen'i de karşı karşıya getirdi.

Konuyla ilgili soruşturmayı takip eden Eğitim-Sen İstanbul 8 numaralı şube Başkanı Haldun Özkan, okul idaresinin öğrencileri müzik dersini seçmemeleri konusunda yönlendirdiğini iddia etti.

Haldun Özkan, müzik öğretmeni Akdemir'in okul yönetimi tarafından "Öğrenciler müzik dersi istemiyor, tayininizi başka bir okula isteyin" dayatmasıyla karşılaştığını savunarak, "Problem dersin seçmeli olması ve inisiyatifin okul idaresinin eline bırakılmış olmasıdır" diye konuştu.

Özkan, soruşturmanın ardından Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Kenan Kırali ile görüştüğünü ve Kırali'nin öğrencilere bizzat dersi isteyip istemediklerini sorduğunu da anlatarak, 250 öğrencinin imza ile müzik dersini seve seve almak istediklerini söylediğini açıkladı.

Kaynak: Milliyet

Ce: Yobazlık Değil mi?

Bu zihniyet devam ettikçe biz hiçbir yere varamayız. Asıl odaklanma eğitimin kendisi değil dış görünüş, dini görüş olduğu sürece hiçbir şey yapamayız.

Kimseye müzik dersi zorla verilemez. Soruşturma açmak için ne kadar mantıksız bir gerekçe bulmuşlar öyle. Biz de bu işlerin içindeyiz, kime hikaye anlatıyorlar? Gitsin istediler, o da gitmedi, eğitimine devam etti baktılar olmuyor öyle değil böyle dediler....

Hiçbir öğrenci zorla enstrüman çalmaz, birini zorla sınıfta oturtup matematik anlatabilirsiniz ama zorla enstrüman çaldırıp, solfej yaptırıp nota öğretemezsiniz. 250 kişi imzayla isteyerek bu dersi almışlar.

Ve bu adam sanat eğitimine çok emek vermiş bir insan. İşte yıllarca verdiği emeğin karşılığı da bir takım geri kafalı yobazların açtırdıkları soruşturma.

Tabi, ruhun yaratıcılığını geliştiren, insanın doğasını dinginleştiren, beyni iyileştiren, karakteri bütünleyen sanat derslerine ne gerek var, toplayın kaldırın hepsini yerine artık ne koyarsınız bilmiyorum.... Biliyorum da söylemeyeyim.

hala geri kafalılığın devam ettiğini gçrmek ve de inanmak istemiyorum

Geri