1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Yoga Kaynaklari

  Konu, 'yoga' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Sıkılmış bir yumrukla, kimseyle tokalaşamazsınız.Indra Gandi

  İnsanoğlunun hafızası zayıfladıkça ve yazılı bilgiye ihtiyacı arttıkça tahminen 5-6 bin yıl önce ilk kitaplar yazılmıştır. Bu kitaplar Sanskrit dilinde yazılmıştır. Sanskrit sözcüğü 'bilgili' veya 'soylu'anlamına gelir.

  Her şeyden önce dört Veda yazılmıştır.

  1. Rig-Veda

  2. Sama-Veda

  3. Yajur-Veda

  4. Atharva-Veda

  Bundan sonra 4 Veda'da verilen konuları daha detaylı bir şekilde açıklayan Brahmana, Arankaya ve Upanisad'lar yazılmıştır. Daha sonra evrenin tarihini anlatan Purana'lar ve dünya gezegeninin tarifini açıklayan Itihasa'lar yazılmıştır.

  Bütün bu kitaplarda Yoga bilgilerine rastlanır. Ayrı bir konu başlığı altında olmadan Yoga bilgileri bütün bu kitaplarda bulunmaktadır. Yoga bilimine tam bir şekilde sahip olmak için bütün bu kitapları incelemek gerekir. Zamanla bu iş çok zorlaştığı için tahminen iki bin yıl önce Patanjali tarafından Yoga öğretimi çok kısa bir şekilde Yoga-Sutra kitabında anlatılmıştır.

  Patanjali Veda edebiyatında bulunan Yoga biliminin bir özeti hazırlanmıştır. Yoga- Sutra'da Patanjali detaylara inmeden Yoga'yı anlatmıştır. Yoga kitapta Aştanga, yani sekiz basamaklı yol gibi anlatılmıştır.

  Aştanga sözcüğü iki sözcükten ibarettir. Aşta 'sekiz' anga ise 'hisse' anlamına gelir. Böylece Yoga sekiz hisseden ibarettir. Yoga insanı geliştirerek yükselişe getirdiği için Anga sözcüğü 'basamak'gibi de yorumlanabilir. Böylece Yoga sekiz basamaklı yol olarak adlandırılmaktadır. Buna göre de Yoga'yı zamanla Aştanga -Yoga diye adlandırmaya başlamışlar. Böylece orijinal Yoga'nın ismi Aştanga -Yoga olmuş ve bu da gerçek Yoga'nın ismidir.

  Yoga- Sutra'nın metinlerinde Aştanga- Yoga bazen Raja-Yoga, yani sekiz basamaklı butünleşme yolu, kral yolu şeklinde adlandırılmaktadır (Raja sözcüğü 'kral'demektir) . Oysa günümüzde Raja Yoga bir Yoga türü gibi tanıtılır. Bu tam bir cahilliktir. Orijinal Yoga'nın sekiz basamağı şunlardır.

  1. Yama -Negatiflerden arınma;

  2. Niyama-Pozitifleri güçlendirme;

  3. Pranayama -Nefes ve Biyoenerji egzersizleri

  4. Asana-Duruş ve vücut çalışmaları

  5. Pratyahara-Astral,Çakra ve Kundalini çalışmaları;

  6. Dharana -konsantrasyon çalışması;

  7. Dhyana -Meditasyon çalışmaları;

  8. Samadhi-Trans, Evrenle bütünleşme

  Bu sekiz basamakta binlerce çeşit egzersiz vardır.

  Zamanla farklı kişiler bu basamaklardaki egzersizlerden yararlanmamış ve bu egzersizlerin bir kısmını alıp onlara farklı isimler takmış. Mesela Hatha-Yoga, Jnana -Yoga, Ananda -Yoga,Sahaja-Yoga v.b. Böylece, Yoga'nın sözde farklı türleri veya çeşitleri meydana gelmiş, oysa bunların hepsi orijinal Yoga'nın sekiz basamağından alıntılardır.

  Yoga'nın herhangi sözde türünü incelerseniz göreceksiniz ki orada yapılan egzersizler bu sekiz basamağın herhangi birinden alıntılardır. Elbette zamanla bazı kişiler kafalarından bir şeyler uydurarak bunları da Yoga olarak adlandırmışlardır ama bu uydurmaları orijinal Yoga'nın sekiz basamağında bulamazsınız. Bu uydurmaların Yogayla hiçbir ilgisi yoktur. Hem Veda edebiyatı hem de Yoga ustaları defalarca uyarıyorlar ki Yoga yaparken insan kafasından hiçbir şey uydurmamalı, bunun yalnız zararı var. Yoga orijinal şekilde yapılmalıdır ve'Yoga'yı geliştirmek' gibi söz tamamen anlamsızdır. Orijinal Yoga kendiliğinden mükemmeldir ve gelişmeye ihtiyacı yoktur. Yoga yapanın gelişmeye ihtiyacı vardır, Yoga'nın gelişmeye ihtiyacı yoktur. Hem de gelişmemiş biri nasıl mükemmel bir şeyi geliştirebilir ki? Zaten bu yüzden Yoga milyonlarca yıldır insanoğlunun ilgisini çekmektedir. Uyduruk egzersizlerin hiçbir yararı yok! ! !

  Bazı kişiler insanlara Kundalini'nin (vücuttaki mistik enerji) derhal hareketlendirilmesini öğütlerler oysa Çakraların insanın yalnız kendi çabalarıyla, doğru egzersizler yaparak ve doğru rehberin yardımlarıyla aktifleştirilebilir. Zaten Çakra'lar hiçbir zaman tamamen kapalı olmaz. Çakra'ların kapalı olması ölüm demektir. Çakra'ların aktivitesi çok düşük olabilir ve onları canlandırmak, dengelemek ve uyuma sokmak gerekir.

  Eğer biri size, 'Çakra'larınız kapalıdır' derse, bilin ki bu kişi Çakra'lardan hiçbir şey anlamıyor! ! !

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Mart 2017
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Yoga Kaynaklari
  YOGA KAYNAKLARI 2

  Kundalini ve Çakra çalışmaları Yoga'nın beşinci, Paratyahara basamağında yapılmamaktadır. Bu egzersizler yalnız ve yalnız önceki 4 basamak egzersizler uygulandıktan sonra uygulanabilir. Aksi halde buna yönelik çabalar sinir sistemini tamamen çökertir. Günümüzde bazı kişiler Yoga'ya kendi isimlerini bile vermişler. Mesela Yengar-Yoga, Bikram-Yoga v.b. Bu bir hırsızlıktır! ! ! Çağdaş bilim dünyasında eğer bir bilim adamı başkasının keşfini çalıp kendisine ait olduğunu iddia ederse o bir suç işlemiş olur. Böylece Yoga'nın egzersizlerini alıp onlara kendi ismini veren kişiler benzer bir suç işlemiş olurlar. Son elli senede bazı kişiler Yoga'yı çağdaşlaştırmak adı altında yeni Yoga türleri uydurmaktadır. Bu kişiler daha ileri giderek Yoga'ya Sanskrit isimleri değil Latin isimleri takmışlar ve insanlara uyduruk meditasyon yaptırmaktadır. Yoga'nın yedinci, Dhyana basamağında uygulanan meditasyonun belli kuralları vardır ve önceki altı basamaktaki egzersizleri uygulamadan meditasyona başlamak tavsiye edilmez. Meditasyonun bir çok türleri vardır. Bunlardan biri Mantra meditasyonudur. Sanskritçe Mantra 'hece- sözcük veya ses titremesi' demektir. Yoga'da belli Mantra'lar mevcuttur ve bu ses titreşimlerinin de belli kuralları vardır. Bazı kişiler kafalarından sözcükler uydurarak bu uyduruk sözcükleri Mantra adlandırıp insanlara sözde Mantra meditasyonu yaptırmaktadırlar. Bu kişiler insanları kandırarak onlara özel Mantralar sunarlar, oysa bu sözde Mantra'lar onların kendi uydurmalıdır. Bu kişiler Yoga'nın meditasyondan önce gelen yedi basamağının önemli olmadığını söyleyerek, insanlara derhal bu uydurma sözde Mantra'larla meditasyon yapmayı tavsiye eder. Onlar bu uyduruk sözde Mantra meditasyonu utanmadan Transadantal meditasyon adlandırılmaktadır. Transadantal sözcüğü deney üstü demektir, Transdantal meditasyon yoğunlaşma objesi deney üstü olduğu için duygularla hissedilmez. Transandantal meditasyon Yoga'da Atma meditasyon olarak adlandırılmaktadır.

  Sanskritçe Atma sözcüğü 'ruh' demektir. Atma meditesyon ise Ruha devamlı yoğunlaşmak demektir. Mantra meditasyonunda bir hece ağızla seslendirilip kulaklara duyurulur ve buna göre de transandantal meditasyon değildir. Mantra meditasyonu, Transandaltal meditasyonu olarak adlandıran kişiler Trasandantal Meditasyonun ne olduğunu bile bilmiyor. Bu kişiler Yoga'nın sekiz basamağının dolayı bir yol onların sunduğu uyduruk sözde mantra meditasyonı ise direkt bir yol gibi gösterilerek adlandırılarak masum insanları kandırmaktadır. Böyle uyduruk sözde meditasyon hiçbir zaman Yoga'da yapılan gerçek meditasyonun verdiği pozitif etkiyi veremez ve çok zaman zararlı olabilir. Yalnız Yoga'nın temel nefes, bio-enerji, duruş, gevşeme ve konsantrasyon egzersizleri yapıldıktan sonra meditasyon yapılmalı. Yani genelde 6-8 ay Yoga çalışmaları yapıldıktan sonra meditasyon uygulaması başlamalıdır. Meditasyonun bir çok türleri vardır. Önce meditasyonun temel türleri uygulanmaktadır. Bundan sonra Mantra meditasyon gibi daha gelişmiş türleri yapılmalıdır. Hazırlıksız aniden yapılan meditasyon bilimsel olarak, Yoga prensiplerine uyarak yapılmalıdır. Aksi halde amatörce yapılan meditasyon yarar yerine zarar verebilir.

  Nihayet günümüzün son uydurması, Yoga-fıt. Bu çalışmada Yoga duruşları aerobik şekilde yaptırılır. Bu çalışma çağdaş Yoga adı altında insanlara sunulur. Oysa sadece aerobik türüdür ve klasik Yoga'nın etkilerine sahip değildir. Jimnastik hocaları Yoga fit dersi aldıktan sonra kendilerini Yoga hocası sanarak Yoga fit. dersleri vermektedirler, oysa Yoga hocası olmak için birey en az beş sene gerçek Yoga üstadından Yoga dersleri alarak Yoga'nın 8 basamağında ilerlemeli. Böylece insanlar amatör kişiler tarafından kandırılarak Yoga yaptıklarını sanmaktadırlar.

  Böylelikle, günümüzdeki kitaplarda gösterilen sözde Yoga türleri veya çeşitleri sadece Yoga'nın sekiz basamağından alıntılardır. Yoga'nın sözde türlerinden konuşan kişiler Yoga'yı orijinal öz kaynaklardan, Veda kitaplarından, öğrenmemiş ve Yoga'nın gerçekte ne olduğunu bilmemektedir.

  Prof. Dr. Akif MANAF

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Mart 2017
Yoga Kaynaklari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yoga

  yoga

  Yoga sözcüğü, Sanskrit dilinde "yuj" sözcüğünden türemiştir ve birleşmek, bağlamak, bir araya getirmek anlamına gelir (İzer, Müheyya; Çağdaş Yoga). Yoga’nın farklı bakış açılarıyla yapılmış, birbiriyle çelişmeyen farklı tanımları şunlardır: Yoganın tanımları Yoga bir çok farlı dalları olan bir bilimdir (İzer, Müheyya; Çağdaş Yoga). Yoga çeşitli din mensuplarınca uygulanmakla...
 2. Yoga üstadları

  Yoga üstadları

  Krishnamacharya: 1888-1989 yılları arasında yaşamış olan bu üstat modern Hatha Yoga’nın babası olarak kabul edilir. Pek çok hocanın Guru'su olmuştur. Bütün öğrencileri daha sonra batıya özellikle Amerika, Kanada ve Avrupa’ya taşımıştır. 1930-1950 yılları arasında Mysore kraliyet sarayının Yoga Enstitüsünün başı olarak hizmet vermiş, bir Yoga terapisti olarak kabul edilmiştir. Düzinelerce...
 3. Medeni Hukuk'un Kaynaklari

  Medeni Hukuk'un Kaynaklari

  9.MEDENİ HUKUK'UN KAYNAKLARI Yürürlük kaynağı olarak hepsinin üstünde anayasa vardır 9.1 YARATICI KAYNAK: Hukuku yapan, koyan organdır. 9.2YÜRÜRLÜK KAYNAĞI:Kuralın neyin kuralı olduğunu anlatmak için kullanılır. TBMM=MECLİS=PARLEMANTO=YASAMA ORGANI YASA (KANUN) KHK (KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME ) BAKANLAR KURULU TARAFINDAN ÇIKARTILIR. HÜKÜMETİN KHK ALABİLMESİ İÇİN TBMM DEN İZİN İSTEMESİ...
 4. Hukukun Yürürlük Kaynaklari

  Hukukun Yürürlük Kaynaklari

  yönetmelikler ne zaman yürürlüğe girer kanunların yürürlüğe girmesi yasaların girmesi yönetmeliklerin anayasa mahkemesi kararları ne zaman girer HUKUKUN YÜRÜRLÜK KAYNAKLARI Hukukun biçimsel kaynağı ya da yürürlük kaynağı hukuk kurallarının görünüş biçimiyle ilgili bir kavramdır. Bir hukuk kuralı hangi biçimlerde karşımıza çıkar ve bu biçimler arasında ne çeşit bir...
 5. Hamilelikte yoga

  Hamilelikte yoga

  yoga, yoga nasıl yapılır, yoga nedir, hamilelikte yoga, gebelikte yoga Aşırı korku, öfke ve iş stresi altında geçen hamilelikler, bebeklerde aşırı hassaslığa yol açabiliyor. Yoğun duygular, annenin kanından bebeğin dolaşım sistemine geçiyor ve beynin işlevlerini etkileyen bazı kimyasal maddelerin salgılanmasına yol açıyor. Yakın zamanda gerçekleştirilen araştırmalar, depresif annelerin...

Sayfayı Paylaş