1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Yöneticiler İlk 100 Gün Çok Önemli

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ilk 100 gün Sporda, siyasette ve iş yaşamında yeni bir göreve atananlar için ilk 100 günde ne yapacakları hayati önem taşıyor. Financial Times''da yayınlanan bir araştırmaya göre, bir yönetici ilk yüz gününü mutlaka inceleme ve durum değerlendirmesine ayırmalı. Bu dönemde bazı açıklamalar yapmak zorunda olduğunu hissederek, acele kararlar alan kişilerin hata yapma riski büyük oluyor.

  İngiltere''deki Mercer Delta Danışmanlık şirketinin başkanı Margaret Exley, ''Yeni Bir CEO''nun Aşması Gereken İlk Yüz Gün'' isimli makalesinde yöneticilere öncelikle herkesin gözünün onların üstünde olduğunu unutmamalarını salık veriyor. Atacağı her adımın ve söyleyeceği her sözün, beklentiler yaratacağını ve şirketin geleceğini etkileyeceğini bilmeleri gerektiğini belirtiyor.

  2003 yılında Cadbury Schweppes firmasının Murahhas Azası olan Todd Stitzer, yeni iş başına gelen bir yöneticiye stratejiyi değiştirmesi, geleceğe yönelik sözler vermesi ve özellikle geçmişi eleştirmesi doğrultusunda büyük baskı olduğunu söyleyerek, şu tavsiyelerde bulunuyor: "Bu baskıya direnin. Şirketin yönetim merkezinden dışarı çıkın, iş arkadaşlarınızın, müşterilerin, finans çevrelerinin sizin işiniz hakkındaki görüşlerini dinleyin. Şirketinizin ve rakiplerinizin geçmişini inceleyin, başka şirketlerin iş yapma biçimlerine bakın ve planınızı bunlara göre hazırlayın."

  Stitzer, yeni yöneticinin stratejisini ve planlarını yoğun bir analiz ve düşünce süreci sonrasında açıklamasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, ekibin desteği olmadan bir yöneticinin başarılı olamayacağına da dikkat çekiyor.


  PA Danışmanlık şirketinin Başkanı Jon Moynihan, ilk 100 gün içerisinde bir yöneticinin kendi güçlü ve zayıf yönlerini anlaması ve yetersiz kaldığı alanlarda mutlaka yardım almasını tavsiye ediyor. Eski işinden farklı bir görev tanımıyla karşılaşan yöneticinin, yeni becerileri çok kısa bir sürede edinmesi gerektiğini belirtiyor.
  Bir yöneticinin unutmaması gereken başka nokta, ilk üç ay içinde kendisinin hesap verdiği yönetim ve icra kurullarıyla olumlu diyalog geliştirmek zorunda olduğu. Şirketin uzun vadeli planlarını hazırlarken, üst yönetimin desteğini almaması durumunda, başarı şansı düşük oluyor. Özetle, yeni bir yöneticinin ilk aylarda herkesi dinlemesi, şirketi ve rakipleri anlaması, astları, üstleri ve finans çevreleriyle sağlıklı bir ilişki geliştirmeden, konuşmaya ve eyleme geçmemesi başarı şansını artıran bir çözüm olarak görünüyor.

  Kendinizi kutlayarak boşa vakit harcamayın

  Çiçeği burnundaki yöneticilere ustalardan öneriler:

  1. "Ciddi bir analiz yapmadan, çevredekilere danışmadan apar topar karar vermeyin, duyurular yapmayın. Odağınızı kaybedip, gereksiz konulara yoğunlaşmayın. İlk günlerde tüm dikkatinizi planınızı yaratmaya, bir ekip oluşturmaya ve çevrenizi tanımaya ayırın." (Todd Stitzer, Cadbury Schweppes)

  2. "Tanı koyun, karar verin ve yerine getirin." (Jon Moynihan, PA Consulting)

  3. Gücü paylaşın. "En güçlü CEO, gücünü çevresindekilere doğru genişleten kişidir." (Michael Porter, Jay Lorsch, Nitin Nohria, Harvard Business Review)

  4. "Yakın bulduğunuz kişilerin görüşlerini almaya çalışın. Dalkavuklardan uzak durun." (Lord Coe)

  5. "Çalışanlarla spekülasyonlara neden olabilecek tartışmalara girmekten kaçının. Fikirlerinizin henüz tam olgunlaşmamış haliyle, çalışanlarca uygulanmaya başlaması riskine dikkat edin. Mesajlarınızı net ve basit olmasına özen gösterin ve sıkça tekrar edin." (Michael Porter)

  6. "Çalışma programınızda düşünebilmek ve danışabilmek için kendinize boş vakit ayırın. Çalışanlara, yöneticilere ve yönetim kuruluna yeterli vakit ayrırın." (Margaret Exley, Mercer Delta)

  7. "Şirket içinden terfi eden bir kişi için, çalışanları tanıyor olması ve kendini onlara yakın hissediyor olması zor kararlar almasına engel oluşturabilir." (Exley)

  8. Dışardan gelen birisi için en önemli hedef inandırıcı olmayı sağlamaktır. "Göreve geldiğiniz ilk günden itibaren bilinçli bir biçimde çevrenizle ilişki kurmaya çalışın." (Exley)

  9. İşinizin özel yaşamınızdan çalacağı gerçeğinin bilincinde olun. "Hemen hemen tüm yeni CEO''lar, arkadaşları ve aileleriyle olan ilişkilerinde değişiklikler olduğunu belirtiyorlar." (Michael Porter)

  10. "Kendinizi kutlayarak boşuna vakit harcamayın." (Stitzer)

  Kaynak : Milliyet


   
Yöneticiler İlk 100 Gün Çok Önemli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ülkelerİn Önemlİ GÜnlerİ

  Ülkelerİn Önemlİ GÜnlerİ

  yabancıların özel günleri ülkelerin bayramları yabancı ülkelerin bayramları ülkeler ve italyanın önemli günleri ve TARİH ÜLKE GÜNÜN ANLAMI 1 Ocak Küba Ulusal Bayram 1 Ocak Sudan Bağımsızlık Günü 26 Ocak Avustralya Avustralya Günü 26 Ocak Hindistan Ulusal Gün 6 Şubat Yeni Zelanda Ulusal Gün 11 Şubat İran Ulusal Gün 25 Şubat Kuveyt Ulusal Gün 27 Şubat Dominik Ulusal Bayram 3 Mart...
 2. Tarİhte Önemlİ GÜnler

  Tarİhte Önemlİ GÜnler

  tarihte önemli günler önemli tarihi günler ingilterenin özel günleri ingilterenin günleri hindistanın özel TARİH OLAY OCAK AYI 1 Ocak Çekoslovakya; Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ayrıldı (1993). 1 Ocak Takvim ve saatte yapılan değişiklik yürürlüğe girdi (1926). 1 Ocak Küba'da Fidel Castro'nun Zaferi (1959). 1 Ocak İngiltere'nin, AET'ye resmen katılışı (1973). 1 Ocak Yunanistan'ın...
 3. İnmede ilk üç saat çok önemli

  İnmede ilk üç saat çok önemli

  İnme, beyindeki bir alana giden kanlanmayı azaltan bir damar tıkanıklığına neden olan ya da beyin kanamasına zemin hazırlayan çeşitli hastalıkları içermektedir Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Beyza Çitçi inme durumunda hastanın acilen hastaneye ulaştırılması gerektiğini belirterek “Böylece hemen ikinci bir inme riskine ve olabilecek hasarlara karşı...
 4. İşe ilk giriş tarihiniz çok ama çok önemli

  İşe ilk giriş tarihiniz çok ama çok önemli

  ssk giriş tarihi ilk işe giriş tarihi öğrenme ssk öğrenme ilk işe sorgulama sorgulama Emeklilik maaşının bağlanabilmesi için 3 şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunların ilki sigortalılık süresi, ikincisi prim ödeme gün sayısı ve üçüncüsü ise yaş şartının sağlanmış olmasıdır. SSK’lılar (4/1-a) için sigortalılık süresi; ilk defa çalışmaya başlanan yani SGK’ya sigortalı olarak beyan...
 5. Gün İçinde Önemli Saatler

  Gün İçinde Önemli Saatler

  islam, gün ici, önemli saatler, namaz, dua, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Gün İçinde Önemli Saatler 1. Seher Vakti Allâh Teâlâ ve Tekaddes hazretleri buyuruyor: “O, sabredenleri ve sadâkat gösterenleri, dîvan duranları, intak edenleri ve seher vakti istiğfar edenleri… (hep görür).” (Âl-i imrân 3/17) Ebû Hüreyre -radıyallâhu anh- ‘den rivayete...

Sayfayı Paylaş