1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Yöneticiliğe Hazır mısınız?

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Yönetici olmak, ileriye atılan önemli bir adım. Ama yöneticiliğin ilk dönemleri, bazı sorunlara da gebe olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre, yöneticilerin yüzde 50''ye yakını, bu konuma gelmeden önce bir eğitim almadı. Bu da, karşılaşılan sorunların temeli sanki. İşte yeni yöneticilerin büyük bir bölümünün karşı karşıya kaldığı 10 ortak sorun:
  1) Herşeyi Bildiğini Sanmak
  Bir departmandan sorumlu olduğunuzda o departmanla ilgili herşeyi bilirsiniz. Ama yöneticilikte farklı bir sorumluluk var: İnsan yönetmek. Etrafınızdaki insanları dinleyin. Onların yorum ve eleştirilerine asla kulaklarınızı tıkamayın.

  2) Patronluk Taslamak
  Emin olun, şirketinizde herkes kimin yeni yönetici olduğunu biliyor. Kendinizi ''patron'' sanma hatasına düşmemeye bu yüzden özen gösterin. Yöneticiliğinizi, önceki yöneticilerden farklılıklar yaratarak göstermeyi tercih edin.

  3) Herşeyi Değiştirmek

  Tekerleği yeniden icat etmekle uğraşmayın. Bir iş bir yöntemle yapılabiliyorsa, öyle yapmaya devam edin ve gerçek anlamda bir gereklilik söz konusu değilse, işleyişte radikal değişiklikler yapmayın. En önemlisi, ''farklı'' ve ''yanlış'' arasında bir fark olduğunu unutmayın.
  4) Birşeyler Yapmaktan Korkmak
  Belki de kendine güven sorununuz var, yöneticiliği yürütüp yürütemeyeceğinizden emin değilsiniz. Ama bu şüphelerinizin, yapabileceğinizin en iyisini ortaya koymanıza engel olmasına izin vermeyin. Eğer üst düzey size güvenmese, size bu titri de vermezdi, unutmayın.

  5) İnsanları Tanımak İçin Zaman Ayırmamak
  Bu insanlarla belki yıllardır çalışıyorsunuz, ama bu, onları bildiğiniz ve tanıdığınız anlamına gelmez. Onları nelerin motive ettiğini, nelerden endişe duyduklarını öğrenmeye çalışın. Onlara bir topluluk gibi değil, bir birey gibi davranın.

  6) Patronla Zaman Kaybetmemek(!)
  Sizi yönetici kademesine patron getirdi ve muhtemelen sizin ne kadar yoğun olduğunuzu, kendisine zaman ayıramayacağınızı düşünüyordur. Hayır, yanlış cevap. Öncesinde de olduğu gibi, müdür de olsanız esas göreviniz, patronunuza yardım etmek. Ona zaman ayırmadan yola devam edemezsiniz.

  7) Problemler veya Problemli Çalışanlar Hakkında Endişelenmemek
  Problemleri sonsuza kadar geride tutamaz veya bunların kendi kendine çözülmesini bekleyemezsiniz. Sizin göreviniz, en iyi çözümü bulmak ve bunu doğru şekilde hayata geçirmek. Bu konuda destek almakta serbestsiniz, ama işin başında kendinizin olduğunu unutmayın.

  8) İnsan Olduğunu Unutmak
  Patron olmanız, insanlıktan vazgeçtiğiniz anlamına gelmez. Gülmekten, duygularınızı göstermekten kormamanız gerekiyor.

  9) Çalışanlarınızı Korumamak
  Ekibinizdeki insanlar, her yönden gelen baskının altındalar. Diğer departmanlar, olası hatalar yüzünden sizi suçlamak isteyebilirler. Patron ve İK müdürü de bununla ilgili yorumlarda bulunabilir, hatanın sorumlusu ile ilgili olumsuz kararlar alabilirler. Sizin göreviniz ise çalışanınızın yanında olmanız ve ona mümkün olduğu kadar adil davranılmasını sağlamak.

  10) Hiçbir Sorumluluk Almamak
  Hoşunuza gitsin veya gitsin, yönetici olduğunuz zaman ekibinizde olan herşeyden siz sorumlusunuzdur. Ve bu yapılanların hepsi, sizi öyle ya da böyle etkiler. Bu nedenle bol miktarda sorumluluğu omuzlamaya hazırlanın. Yetkiniz olduğunda sorumluluğun da artması bir doğru orantı.

  alıntı   
Yöneticiliğe Hazır mısınız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anne Olmaya Hazır mısınız?

  Anne Olmaya Hazır mısınız?

  Artık kendinizi anne olmaya hazır hissediyorsunuz. Peki hamilelik ten önce dikkat etmeniz gereken faktörler olduğunu biliyor musunuz? Gebelik döneminde olduğu gibi öncesinde de anne ve bebek sağlığı açısından bilmeniz gereken noktalar var. Biz de konu ile olarak Ferti – Jin Kadın Sağlığı Merkezi’nden Op. Dr. Murat Taşdemir ile söyleştik. Hamile kalmaya karar veren kişiler yaşam tarzlarında...
 2. hayata hazır mısın???

  hayata hazır mısın???

  büyüdükçe daha çok kirleniyorum daha fazla korkuyorum yalnızlığım almış başını gidiyor, kendime olan nefretim bana kendi kendime cinayet işlettirecek kadar büyüyor. Şimdi bakın insanlığa herşey normal ben normalim, korkuyorum aldatılmaktan..Tekrar kurtuluyorum derken boğulmaktan daha çok dibe vurmaktan.. şimdi eyyy karanlığım sarın beni içime işleyene kadar sarın ruhumu ele geçirin ve ben...
 3. Yazlık Eviniz Hazır mı?

  Yazlık Eviniz Hazır mı?

  Yazlıktır nasılsa yazdan yaza gidiyoruz deyip geçmeyin.1 gününüzü bile geçirecek olsanız eviniz kişiliğinizin aynasıdır. Yazlık Eviniz Hazır mı? Yazlık komşularının ve misafirlerinin yeri bir başkadır. Hafif yemekler hazırlanır, çardak altında oturulur, geçen kışın muhasebesi yapılır. Evin içinde sürekli hareket ve kalabalık vardır. Yazlığınızda düzenleme yaparken, kabalık misafirlerinizi...
 4. Anne olmaya hazır mısınız?

  Anne olmaya hazır mısınız?

  Bazı hamilelikler eşler tarafından planlı bir şekilde uygulanır iki tarafta bebeğe hazır olarak kendilerini hissettiklerinde bebek düşünürler Peki hamilelik planlımı olmalı? Kadın anne olmaya kendini iyice hazırladıktan sonramı gebe kalmalı? Uzmanlara göre sorularınızın cevapları: Çocuk yetiştirmenin kolay olduğunu kimse iddia etmiyor. Belki siz de bu zor ve bir ömür boyu sürecek görevi...
 5. Sıcaklara Hazır mısınız ?

  Sıcaklara Hazır mısınız ?

  sıcak havalar sıcaklar ne zaman gelecek Sıcak havalar yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı melekler :) Bu kışın hayli soğuk ve karlı geçmesinin ardından gelen sıcacık güneş içimizi ısıttı doğrusu. Ama merak etmeyin sıcaklar iyice bastırınca ondan da şikayet etmeye başlarız. Peki sıcaklarla nasıl baş edeceğiz, neler yapmamız gerekecek ? Cevaplar makalemizde :) İnsan vücudu ısıyı,...

Sayfayı Paylaş