1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Yönetimde kadına yer yok !

  Konu, 'Kadınlar' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  İşte yönetim kurullarında görev alan kadınlarla ilgili çarpıcı araştırma...
  Mercer, Avrupalı şirketlerde yönetim kurullarında görev alan kadınlarla ilgili çarpıcı bir araştırmaya imza attı. Araştırma sonuçlarına göre, Avrupalı şirketlerde kadın yönetim kurulu üyesi oranı yüzde 11 iken, yönetim kurulu başkanı oranı sadece yüzde 8. Araştırmayı kitaplaştıran yazarlara göre, bu hızla Avrupa'da eşitsizlik ancak 2065 yılında giderilebilecek!

  Global piyasaların lider insan kaynakları danışmanlık firması Mercer, yönetim kurullarında kadınların sayı ve işlev olarak konumunu ortaya koyan bir araştırmaya imza attı. Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı (EuropeanPWN) adına Mercer tarafından yapılan araştırma "Women on Boards-Moving Mountains" (Kurullarda Kadınlar-Dağları Yerinden Oynatmak) adıyla kitaplaştırıldı. Haziran 2007'de gerçekleştirilen ve sonuçları Nisan 2008'de açıklanan araştırma, üst düzey kadın yöneticilerin yönetim kurullarındaki etkinlikleri hakkında önemli ipuçları veriyor.

  Kadın yönetim kurulu üyesi oranı: Yüzde 11


  Araştırma, Avrupa'nın lider şirketlerindeki 100 kadın ve 100 erkek üst düzey yönetici üzerinden yürütüldü. Kadın ve erkek yönetim kurulu üyelerinin formasyonlarından yönetim kurullarındaki pozisyonlarına kadar iki cinsin yönetim katındaki farklılıklarını ortaya koyan araştırmanın sonuçları, tüm dünya ile aynı anda Türkiye'de de yayınlandı. Araştırmanın en çarpıcı sonucu, Avrupalı şirketlerde yönetim kurullarında kadın üye oranının sadece yüzde 11'de kalmış olması.
  Kadın yönetim kurulu başkanı oranı: Yüzde 8

  Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı'nın 2006 yılında Egon Zehnder'e yaptırdığı 'Yönetim Kurullarında Kadınlar' araştırmasının devamı niteliğindeki Mercer araştırmasının sonuçlarına göre, en üst seviyedeki 100 kadının sadece %11'i yönetim kurullarında görev yapıyor. Bu oran erkeklerde %35. 2007 Haziran ayında gerçekleştirilen ve sonuçları açıklanan Mercer araştırmasına göre, Avrupa'nın lider şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan kadınların oranı sadece %8.

  Erkek üyelerin yaş ortalaması daha yüksek

  Araştırmada yönetim kurullarında görev yapan kadın ve erkek üst düzey yöneticilerin profilleriyle ilgili de çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Buna göre, Avrupalı şirketlerde görev yapan üst düzey kadın ve erkek yönetim kurulu üyeleri tanınma, yaş ve geçmiş kariyer açısından önemli farklılıklar sergiliyorlar. Erkek kurul üyeleri yüksek oranda tanınan ve toplumun bildiği kimseler ve yaşları da kadın üyelere göre daha ileri seviyede.

  Kadın üyeler daha az yurtdışı misyonu üstlenmiş

  Erkek yönetim kurulu üyelerinin geçmiş kariyerlerinde kadınlara göre bir farklılık da, o pozisyona gelene kadar daha fazla yurtdışı misyonu üstlenmiş olmaları. Erkek ve kadın yönetim kurulu üyeleri geçmişteki yöneticilik kariyerleri açısından karşılaştırıldığında ise, her iki grubun da yönetim kurulu üyesi olana kadar birbirlerine denk yöneticilik pozisyonlarını üstlenmiş oldukları gözleniyor.

  İskandinav ülkeleri ortalamanın üzerinde

  Avrupa ortalamasının çok üzerinde bulunan ülkelere göz atıldığında kurul üyelerinin %28.8'inin kadın olduğu Norveç, bu oranın %22.8 olduğu İsveç ile İskandinavya ülkeleri bu alanda lider konumda. Kadın üyelerinde de erkekler kadar yönetimde yer almaları için somut çeşitlilik politikaları uygulayan İskandinav ülkeleri Mercer araştırmasında öne çıkıyor. Yelpazenin diğer ucunda ise kadın üye sayısının en düşük olduğu ülkeler olarak %4.1'le İspanya ve %1.9'la İtalya bulunuyor.

  "Bu hızla eşitsizlik ancak 2065'te giderilir!"

  İş hayatındaki profesyonel kadınlar için Avrupa'nın 17 büyük şehrinde, yılda yaklaşık 600 organizasyon düzenleyen Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı (EuropeanPWN'nin) tarafından Mercer'a yaptırılan araştırmayı kitaplaştıran Mirella Visser ve Annalisa Gigante'ın yorumları bu alanda yaşanan eşitsizliğin boyutu hakkında önemli bir fikir veriyor:

  "Somut adımlar atılmazsa ve geleceğe dönük kararlar verilmezse kadın kurul üyelerinin mevcut büyüme hızıyla sayısal eşitliğin yakalanması 2065 yılını bulabilir. Şirketler ve kadın bireyler, organizasyonlarının gelişmesi için profesyonel kadınların becerilerini yakalamak ve bunlardan tam olarak yararlanmak için iş stratejileri geliştirmeliler."
  (kanka net)


   
 2. şahmaran

  şahmaran Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2008
  Mesajlar:
  110
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Yönetimde kadına yer yok !
  Benim görüşüm yönetimde olan bir kadın bence daha başarılı oluyor.Yani şirketini daha da yukarıya taşıyabiliyor.Çünkü tertipli,düzenli ve koordineli çalışmayı severiz.Ve bu saydıklarım da başarının temel faktörleridir bence.
   
 3. ρємвє_мєℓєк

  ρємвє_мєℓєк Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  Cevap: Yönetimde kadına yer yok !
  teşekkürler
   
Yönetimde kadına yer yok ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadının adı hala yok

  Kadının adı hala yok

  Milenyum çağında da olsak, global bir dünyada da yaşasak, kadına yönelik şiddet tüm acımasızlığıyla devam ediyor. Üstelik kadının ekonomik ve öğretim düzeyi ya da yaşadığı ülke de şiddete maruz kalmasına engel olamıyor. Yapılan araştırmalar; şiddete maruz kalan kadınların yüzde 91’inin bu sorunu çözemediğini gösteriyor. P¤¤¤olog Şebnem Turhan’a göre; kadınlara yönelik şiddetin bir kısır...
 2. kadının islamiyetteki yeri

  kadının islamiyetteki yeri

  Şüphesiz geçmiş incelendiğinde, kadınların tarihin akışı içerisinde erkeklere nazaran daha mahrum ve daha mağdur bir görüntü çizdikleri görülmektedir. Bugün İslam alemindeki bazı olumsuz görünümler, İslam'ın kadına değer vermediği gibi haksız görüşlerin ortaya atılmasına sebep olmaktadır. İslam'da insan olmaları bakımından, erkekle kadın arasında herhangi bir fark yoktur. Her ikisi de eşit...
 3. Kadının En Tatlı Yeri

  Kadının En Tatlı Yeri

  her yeri açık kadınlar heryeri açık kadınlar her yeri kadın olan kadın resimleri Kadının en tatlı yeri... Henüz kırılmamışsa kalbidir. Kırılmışsa ıslak bakan gözleri.~ Artık ağlayamıyorsa dudağının kenarına yerleşmiş hüznü. Hüznü bile hissetmiyorsa artık buz tutmuş parmakları Isınmıyorsa konuşmuyorsa ve artık hiç gülmüyorsa.. anılarda kalmış çocukluğudur. Ama muhakkak tatlı bir...
 4. Kadında Platin Sarının Yeri.

  Kadında Platin Sarının Yeri.

  platin saç rengi nasıl elde edilir Kadını sexy gösteren bence saçıdır. Bir kadın saçı ile bile göz kamaştırabilir. Fakat rengi kullanabilme, taşıyabilme bu detayları es geçmeyelim. Platin sarı, yani sapsarı hatta beyaza yakın bir sarı. Bu yaz platin hiç olmadığı kadar moda. Çok cesur bir seçim olan platin rengi saçlarınızla tüm dikkatleri toplamak mümkün. Ama platin olmanın, her şeyden...
 5. Kadınların en çekici yeri

  Kadınların en çekici yeri

  kadınların en çekici yerleri Evet sizebir soru Kadınların en çekici neresidir? “Güzellik bakanın gözündedir” der hep büyükler. Gerçek biraz daha farklı olsa da ayrın yapmaksızın herkesi sevebileceğimizi düşünmek adına böyle söyleriz. Yine de güzelliğin göreceli olduğunu ve kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini biliriz. Ancak söz konusu kadınların vücut şekli olduğunda bilim adamları genel...

Sayfayı Paylaş