1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  York Düşesi Sarah'ın yetimhaneleri görüntülemesi olay yarattı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] [​IMG]
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in ortanca oğlu Prens Andrew ile evlendikten sonra York Düşesi unvanını alan Sarah Ferguson, İngiliz ITN televizyonunda yayınlanacak "ITN’s Tonight" programı için gizlice geldiği Türkiye’de engelli çocuklara kötü muameleyi TV programı yaptı.

  15 yıldır dünyanın her yanında çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek için faaliyetlerde bulunan Sarah Ferguson, kılık değiştirerek engelli çocukların kaldığı Ankara ve İstanbul’daki Çocuk Esirgeme Kurumu’na ait devlet yurtlarına girdi. Gizli kamera ile yurtlardaki içler acısı durumu tespit eden İngiliz düşes, Türkiye’nin imajına da ağır darbe vurdu.

  Kızı Prenses Eugene’in eşlik ettiği Ferguson’un 6 Kasım’da yayınlanacak programı dün İngiltere’nin çok satan Daily Mail gazetesinde "Fergie’den çok gizli: York Düşesi Kılık Değiştirerek Türkiye’deki Yetimhanelere Girdi" başlığıyla verdi.

  "ÇOCUKLAR DİZLERİNDEN YATAĞA BAĞLANMIŞLARDI"

  İşte gazetenin haberinden ilginç bölümler: "York Düşesi koyu bir peruk ve başörtüsüyle kimliğini gizledi. Tespit ettiği şok edici sahneler onu ve kızlarını değişim için savaş vermeye kararlı yaptı."

  Ardından haber Ferguson’un ağzından şöyle verildi: "Ankara’daki Saray Rehabitasyon Merkezi’nde yüzlerce kırmızı ve mavi yatakta çocuklar ve gençler ellerinden ya da dizlerinden yatakların metal çubuklarına bağlanmışlardı. Burası bir yetimhane değil, terkedilmiş çocuklar deposuydu. Birçoğuna yerde yatar halde pis koşullarda yemek yedirildiğini görünce çığlık attık.

  İki kadın bizi görünce çarşafla yüzlerini gizledi. Koku dayanılmazdı. Çocukların çiş bezlerinin parasızlık yüzünden değiştirilmediği söylendi. Ardından Zeytinburnu’ndaki Rehabilitasyon Merkezi’nde 60 çocuğun kaldığı binayı ziyaret ettik. Burada oyuncak yoktu. Elleri kolları bağlanmış bir kız koridorda yatıyordu." Düşes sözlerini Türkiye açısından üzüntü verici şu sözlerle bitiriyor: "Ankara’daki Saray yetimhanesinde çocukların bağlandığı bezden bir parça aldım. Bunu konuşma yapacağım her yere götüreceğim ve değişim için savaşacağım."

  SORUŞTURMA BAŞLATILDI

  Konuyla ilgili bir açıklama da Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'dan geldi; Çubukçu, SHÇEK'e bağlı kurumlarda yaşanan her türlü insan hakkı ihlali, görevi kötüye kullanma ve kurumlarda kalan kişilere yönelik kötü muameleler için gerekli idari soruşturmalar başlatıldığını bildirdi.

  Yazılı bir açıklama yapan Çubukçu, "Kamuoyunun hiç şüphesi olmasın ki 'evladımız' gözüyle baktığımız bakıma muhtaç kişilere yapılan kötü muameleye neden olanlar en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Her zaman olduğu gibi Bakanlığımızın hak ihlalleri konusunda en küçük bir toleransı yoktur" dedi.

  "HABERİN SİYASİ İÇERİK TAŞIYAN YÖNLERİ VAR"

  Haberin gerçeği yansıtmayan ve siyasi içerikler taşıyan yönleri bulunduğunu da belirten Çubukçu, "En başta belirtmek isteriz ki, adı geçen iki kurumumuz ne kimseden gizlenmiş ne ziyareti yasaklanmış kurumlardır. Özellikle, Ankara Saray Rehabilitasyon Merkezi yabancı misyon şeflerinin ve Büyükelçi eşlerinin sık sık ziyaret ettikleri, çok sayıda sivil toplum örgütünün ve gönüllülerin gözetiminde olan bir kurumumuzdur. Söz konusu kurumlarımız, kapalı kapılar ardında tutulan, toplumdan soyutlanan merkezler değil; tam tersine gönüllülerimizin ve kamuoyunun denetimine açık şeffaf kurumlardır... Buna rağmen söz konusu haber, her iki kurumu da esrarengiz, bilinmeyen kurumlar şeklinde sunmuştur" ifadesini kullandı.

  "FERGUSON SUİSTİMAL ETTİ"

  Çubukçu, "Sayın Sarah Ferguson'un, Türkiye AB İlerleme Raporu'nun açıklanacağı bir dönemde; AB'ye üyeliğinize karşı çıkmasından, 'İstanbul'a turist olarak gitmeyin' çağrısına kadar Türkiye'yi bir karalama kampanyasının içinde bırakmaya çalıştığı bu hadisede, art niyetli olduğu son derece aşikardır. Sayın Ferguson'un Ankara'da gönüllülerimizi; İstanbul'da ise İngiltere kraliyet ailesine mensup olduğu için yanında getirdiği kızına refakat amacıyla verilen koruma polislerini suistimal ederek, kurumlarımıza izinsiz girmiştir" dedi.

  Çubukçu, Ferguson'un, bu tutumuyla kraliyet ailesinin unvanından faydalandığını, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere zarar verdiğini, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkarak, olayı siyasi bir boyuta, Türkiye'ye turist gelmesini engellemeye yönelik demeçler vererek de ticari bir boyuta taşıdığını vurguladı.

  guncel.net
   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: York Düşesi Sarah'ın yetimhaneleri görüntülemesi olay yarattı
  emeğine sağlık canım
   
York Düşesi Sarah'ın yetimhaneleri görüntülemesi olay yarattı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düşes

  Düşes

  Rüyada bir düsesle tanismak, eger bekarsaniz yüksek tabakadan zengin bir kadinla evleneceginize; evli iseniz uzak bir akrabanizdan büyük miktarda bir miras alacaginiza delalet eder.
 2. York Düşesi Sarah Ferguson özür diledi

  York Düşesi Sarah Ferguson özür diledi

  York Düşesi Sarah Ferguson'un kılık değiştirerek Ankara'da engelli çocuk yuvasında çektiği görüntüler hala tartışılırken, Düşes'ten özür geldi. "Türkiye'yi utandırmak için yapmadım, utandırdıysam özür dilerim" dedi. PİŞMAN DEĞİLİM Kanal D Haber'e özel röportaj veren Ferguson'un ilk sözü yaptığından pişman olmadığıydı. Bunu siyasi bir amaçla yapmadığını söyleyen Düşeş "belki...
 3. York Düşesi Sarah Ferguson’a suç duyurusu

  York Düşesi Sarah Ferguson’a suç duyurusu

  SHÇEK, özürlü çocuklara kötü davranıldığına ilişkin gizli çekimleri yapan Düşes'e suç duyurunda bulunacak. SHÇEK, Kılık değiştirip girdiği Saray Rehabilitasyon Merkezi’nde, özürlü çocuklara kötü davranıldığına ilişkin gizli çekimleri yapan York Düşesi Sarah Ferguson ve 2 kişi hakkında suç duyurusunda bulunacak. York Düşesi Sarah Ferguson’un çektiği gizli görüntüleri İngiliz televizyonu...
 4. aşk-ı memnu,34 sene öncede olay yarattı...

  aşk-ı memnu,34 sene öncede olay yarattı...

  Aşk-ı Memnu, 34 sene önce de olay yaratmış Halit Ziya Uşaklıgil'in romanından ilk kez1975 yılında TRT için diziye uyarlanan Aşk-ı Memnu, o dönemde de tartışmalara neden olmuş. Habertürk'te İclal Aydın'ın programına konuk olan oyuncu Itır Esen, o dönemde Nihal'i oynadığı dizinin, tıpkı şimdi olduğu gibi tepki çektiğini anlattı. Türk televizyon tarihindeki ilk dizi olan ve Halit...
 5. olay olay olay

  olay olay olay

  nil erkoçlar erkek olduu işte kardeşinin açıklamaları Hiçbir zaman kadınsı olmadı Nil Erkoçlar, iddia hakkında konuşmak istemedi, sadece “Herkes beni bu konu için arıyor, konuşmak istemiyorum” dedi. İlk açıklama ise genç oyuncunun kardeşi Nur Erkoçlar’dan geldi. Erkoçlar, haberlere Twitter’dan yazdığı mesajlarla tepki gösterdi: “Kardeşim her zaman kısa saçlıydı, rol gereği olmadıkça...

Sayfayı Paylaş