1. EspanOL

  EspanOL Forum Okuru

  YouTube'dan evrensel adım

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında EspanOL tarafından paylaşıldı.

  Dünyanın en çok tercih edilen video paylaşım sitesi olan YouTube, dokuz ülkede sitenin uluslararası sürümlerini kullanıma açtı.


  Yakın bir zaman önce arama motoru Google tarafından satın alınan YouTube, Brezilya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya İtalya, Japonya ve Polonya'da şube açarak bu ülkelerin kullanıcılarına kendi dillerinde hizmet vermeye başladı.

  Google'ın hemen hemen tüm kürede ayrı ayrı yapılanması olmasına rağmen Youtube kendi global ağını kendisi örecek.

  Yeni uygulamaya göre bu uluslararası sayfalarda yapılan aramalarda da o ülkeye özel kıstaslar kullanılıyor.

  YouTube şirketinin kurucularından Chad Hurley yaptığı açıklamada, "Video görüntüleri evrenseldir. Tüm dünyadaki insanlar video görüntülerini kullanarak iletişim kuruyor ve fikir alışverişinde bulunuyor" dedi.

  Üstlendikleri görevin 'eğlendirmek, bilgilendirmek ve güçlendirmek' olduğunu belirten Hurley, YouTube sitesinin kullanıcılarının yarıdan fazlasının Amerika Birleşik Devletleri dışından olduğunu da söyledi.

  YouTube şirketi, uluslararası sürümlrin yanısıra, internet sitesinin içeriğini paylaşmak üzere yaptıkları ortaklık anlaşmalarını da açıkladı.

  Bu anlaşmalar uyarınca, şirket, France 24, Antena 3 gibi yayın kurumları, AC Milan, Chelsea, Barcelona ve Real Madrid gibi futbol kulüpleri, Yeryüzünün Dostları (Friends of the Earth) ve Yeşil Barış (Greenpeace) gibi kurumlarla da içerik ortaklığına başlıyor.

  YouTube'un diğer kurucu ortağı Steve Chen ise, uluslararası sürümler ve ortaklık anlaşmalarıyla, dünyanın farklı bölgelerindeki kullanıcılara 'yerel bir deneyim' sunmak istediklerini söyledi.

  Chen, amaçlarının sadece doğrudan çeviri yapmak değil, kullanıcılara her ülkede, o ülkeye özel içerik sunmak olduğunu kaydetti.


  YOUTUBE TURKEY BİRKAÇ AY İÇİNDE GELİYOR

  Financial Times gazetesinin haberine göre Youtube Türkiye ve Tayland'da da birkaç ay içinde faaliyete geçecek. Şirket, tüm küredeki büyümesini Asya'ya doğru devam ettirecek. Youtube'a konan bu ülkeleri ilgilendiren bazı videoların kanunları ihlal ettiği öne sürülmüştü.

  Youtube yöneticileri ülkelerde açılacak şubeler sayesinde bu tür suçlamaların azalacağı ve videoların kanunlara uygunluğunun daha kolay denetleneceğini belirttiler.   
YouTube'dan evrensel adım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Myspace YouTube'a meydan okuyor

  Myspace YouTube'a meydan okuyor

  İnternetin en büyük sosyal iletişim sayfası Myspace, YouTube'a meydana okuyacak hatta tahtından indirecek bir video izleme sitesi kurduğunu duyurdu. Hâlihazırda amatör ve ev yapımı videoların veya haber programları ile "webisodes" olarak bilinen seri halindeki video şovları gibi profesyonel yapımların bulunduğu bir platform olma özelliğine de sahip olan MySpace, henüz test aşamasında...
 2. evrensel insan hakları bildirisi

  evrensel insan hakları bildirisi

  madde 1: butun insanlar ozgur ve onurda ve haklarda e$it olarak dogarlar . akil ve vicdanla donatilmi$lardir ve her teki bir digerine karde$lik anlayi$i ile davranir . madde 2: herkes, irk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da diger goru$, uyrukluk ya da toplumsal koken, mulkiyet, dogum ya da ba$ka bir statuye dayali ayrimcilik olmaksizin bu buldiri'de duzenlenen tum haklara ve ozgurluklere...
 3. YouTube'a terörizm ayarı!

  YouTube'a terörizm ayarı!

  YouTube'a terörizm ayarı! YouTube sunucularında saklanan terörist eğitim videoları için radikal bir karar aldı. Peki ama... YouTube, terörizm reklamı yapan videoları silme kararı aldı. ABD'nin Connecticut eyaletinin Senatörü Joseph Lieberman'ın başvurusunu değerlendiren Google yetkilileri, terörizm ve teröristlerin reklamını yapan video görüntülerinin Youtube video paylaşım...
 4. YouTube'dan büyüğü de var

  YouTube'dan büyüğü de var

  YouTube'un tahtı devrildi: Yeni kral kim? Google'ın yıllardır en çok ziyaret edilen sitesi olan YouTube tahtını diğer bir siteye bıraktı. Sanal dünyanın hemen her köşesinde, farklı bir konuda büyük bir rekabet yaşanıyor. Her site veya her servis kendine rakip gördüğü diğer site ve hizmetlerden bir adım önde olabilmek için durup dinlenmeden yarışını sürdürüyor. Muhtemelen bu rekabet en az...
 5. Youtube'un Kapatılmasına Google'dan Açıklama!

  Youtube'un Kapatılmasına Google'dan Açıklama!

  youtube kapatıldı, youtube açılacak mı, youtubeun kapatılması YouTube'un Dün akşam saatlerinde Türkiye genelinde TİB erişime kapatılmasının ardından Google'dan ilk açıklama geldi. Açıklamada YouTube'un yasaklanmasıyla ilgili herhangi bir ibarenin bulunmaması ise dikkat çekti. Google Inc. sözcüsü konuyla ilgili şu sözleri kaydetti: "Türkiye’deki bazı kullanıcılarımızın YouTube’a...

Sayfayı Paylaş