Yüz Motifli Beyaz Bebek Süveteri

Yüz Motifli Beyaz Bebek Süveteri
örgü bebek süveteri
örgü bebek yeleği
motifli bebek süveteriBu yazımızda tarif edeceğimiz süveter, bir şişte örülüp bitirilenlerden. Yani süveterin arkasından başlayıp yakayı kenarları oyup öne getirip bitiriyorsunuz, çok kolay. Sadece yapmanız gereken tarifte anlatılan yüz motiflerini aralara serpiştirip, daha sonra o motifleri işlemek. Şimdiden kolay gelsin :tik:


Malzemeler:
"Bebe" el örgü ipliği beyaz (Yaklaşık 150 gr)
Motifler için renkler
El örgü ipliği Turuncu
Siyah el örgü ipliği
3,5 numara 1 çift örgü şişi

KULLANILAN ÖRGÜLER: Haraşo ve düz örgü
Ölçü: 24 ilmek-35
sıra=10 cm
ARKA: Şişe 82 ilmek atın. 5 sıra haraşo örgü yapın. Örgünün başından ve sonundan 8 ilmeği haraşo, ortadaki ilmekleri 50 sıra düz örün. (50 sıra=13 cm) Sıranın başından ve sonundan 20 ilmeği haraşo, ortadaki ilmekleri 10 sıra düz örün. Örgünün başından kol oyuntusu için 12 ilmeği 1 kerede eksiltin. Aynı işlemi diğer koltuk için uygulayın. Sonraki sıralarda örgünün başındaki ve sonundaki 8 haraşo ilmeğini devam ettirerek 32 sıra (9 cm) örün. Sıranın başından itibaren 8 ilmek haraşo, 6 ilmek düz, 30 ilmek haraşo (arka yaka için) 6 ilmek düz, 8 ilmek haraşo örün. 8 sıra bu şekilde örün.
Sonraki sıralarda 1. omuz için 8 ilmek haraşo 6 ilmek düz, 8 ilmek haraşo... olarak 22 ilmeği ayırarak ortadan 14 ilmeği yaka için kesin. Diğer omuzu da aynı şekilde ayırarak 9 sıra örün. 10. sırada l.yüz motifini uygulayın. Diğerlerini 26. ve 42. sıralarda uygulayın. Diğer omuzu da aynı şekilde örün. Ön ortasına haraşo bitimine de 1 yüz motifi uygulayın. Omuz ilmeklerini birleştirerek örün, her iki tarafına 12 ilmek atın. (koltuk altı için)

Yaka V kesimi için omuz ilmekleri birleştirildiğinde ortadaki yaka haraşo ilmeklerini iki taraftan örerek teker teker düz örgüye dönüştürerek devam edin. Bu şekilde 5 sıra haraşo örün. Örgünün başından ve sonundan 8 ilmeği haraşo, ortadaki ilmekleri de düz örgü olarak 50 sıra örün (13 cm). Kenar haroşalarını örerken eşit aralıklarla 3'er ilik yapın. Bütün ilmekleri 10 sıra haraşo örgü yapın. İlmeklerin tümünü kapatın.

Yüz motifinin oluşturulması: Baştaki 13 ilmeği örün. (8 haraşo, 5 düz) geriye dönüp 4 ilmeği örün, tekrar 4 ilmeği örün. Tekrar 2 defa örüp sırayı tamamlayın. (Kabarıklığı isteğinize göre, 2 ila 4 sıra arasında dönebilirsiniz)

BİTİRME: Yüz motiflerini işleyin, düğmelerini dikin.

 
Üst