Etiketler:
 1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Yüklenme Stres Testi - Eforlu EKG (Egzersiz Stres Testi)

  Konu, 'Kalp Hastalıkları' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  kalp stres testi eforlu ekg eforlu ekg testi nasıl yapılır nasıl bağlanır Yüklenme Stres Testi - Eforlu EKG (Egzersiz Stres Testi)

  --------------------------------------------------------------------------------

  Hazırlayan: Yrd. Doç.Dr. Hakan Yaman,
  Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fak, Spor Hekimliği AD, Isparta


  Test nasıl yapılır?
  Teste hazırlık gerekir mi?
  Günlük yaşamda sağlıklı kalbiniz ne kadar çok çalışırsa o kadar çok oksijen tüketmektedir. Ancak kalbinizin kanlanmasına ilişkin sorunlar başladıysa, kalbinize yeterince oksijenin gitmesi de engellenecek ve göğüs ağrıları, elektrokardiyogramda değişiklikler ya da kalple ilgili başka yakınmalarınız başlayacaktır.
  Yüklenme stres testinin buradaki amacı tıbbi gözetim altında (doktor ya da sağlık teknisyeni) kalbinizi zorlayarak verim sınırlarını öğrenmektir. Hekiminiz bu testi kalp damarlarının tıkanıklığı düzeyini dolaylı olarak öğrenmek için, yapmış olduğu balon anjiyoplastinin ya da by-pass ameliyatının yeterliliğini ya da erkek olarak 40 yaşını, kadın olarak 50 yaşını aşmış iseniz ve düzenli spor yapmaya başlamak istiyorsanız isteyebilir.
  Test nasıl yapılır?
  Koşu bandında koşamaya başlamadan önce ya da ergobisiklete binmeden önce göğsünüzün üstüne ve sol memenizin altlarına elektrot denilen yuvarlak diskler yapıştırılır. İyi bir iletimi sağlamak amacıyla elektrotlar yapıştılmadan önce jel sürülür. Elektrotlar birer kablo ile elektrokardiygrafi aletine bağlıdır ve koşu sırasında kalbinizin elektriksel etkinliğini bir şeride kaydeder. Bir kolunuza da tansiyon aletinin manşonu bağlanır. Böylece koşu ya da bisiklete binme sırasında kan basıncınız da izlenir.

  Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra koşu bandında hafif koşmaya ya da ergobisiklette hafif pedallemeye başlarsınız. Her bir kaç dakikada koşu hızınız ya da pedalleme hızınız arttırılır. Böylece bedeniniz biraz daha zorlanır. Bu yüklenme işlemi yoruluncaya kadar, yani ortalama 10-15 dakika kadar sürebilir. Yüklenmeden sonra 15 dakika dinlenirsiniz ve bu arada da ekeltrokardiyogram ve kan basıncınız kaydedilemeye devam eder.

  Koşu ya da pedalleme sırasında çok yorulursanız testi sonlandırınız, yani koşmayı ya da pedallemeyi bırakınız. Benzeri biçimde baş dönmesi, halsizlik, göğüs ağrısı ya da aşırı çarpıntı başlayınca teste son veriniz. Bu arada kalbinizin eletriksel etkinliği ve kan basıncı değişimleriniz doktor ya da teknisyen tarafından izleneceği için herhangi bir sorunlu anda Sizi testi bırakmayı söyleyecektir.

  Teste hazırlık gerekir mi?
  Teste katılmadan önce herhangi bir ilaç kullanıyorsunuz, bunu testi yapacak kişi bildiriniz (özellikle kalp ve tansiyon ilaçlarınızı). Eğer alkol kullanıyor ya da sigara içiyorsanız bunları testten birkaç saat öncesinden bırakınız. Kahve ya da çay gibi içecekleri de birkaç saat öncesinden içmeyiniz. Teste uygun kıyafet ve ayakkabı ile gidiniz. Kıyafet olarak eşofmana benzeri giyim eşyası ve koşu ayakkabısı gibi ayakkabı giymeniz daha rahat bir test geçirmenizi sağlayacaktrır.

   
Yüklenme Stres Testi - Eforlu EKG (Egzersiz Stres Testi) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. StReS TesTi

  StReS TesTi

  Linkte bir fotoğraf var. Orada da iki tane tıpa tıp birbirlerine benzeyen yunuslar var. Bu stres testi Amerika da çok ünlü bir hastanede stres seviyesini ölçmek için kullanılıyor. Suyun üzerinden atlayan iki yunusa çok iyi bakınız. İkisi birbirinin aynı, ancak araştırmalar gösteriyor ki yorgun ve stres altında olan kişi bunlar arasında farklar buluyor. Yunuslar arasında çok farklılıklar bulan...
 2. Stres Testi..

  Stres Testi..

  Okul, iş, aile, arkadaşlık ve daha birçok konuda hepimiz sorunlar yaşıyoruz ve stres oluyoruz. İnsanları etkileyen stres, kişinin tüm enerjisini tüketiyor, halsiz, isteksiz yapıyor, yaşama bakışını negatife çeviriyor, depresyona sokuyor. Siz strese ne kadar dayanıklısınız? Testi çözün öğrenin. Kendinize her, Sık yanıtı için 1 puan Bazen yanıtı için 2 puan Cok sık yanıtı için 3...
 3. Basit stres testi

  Basit stres testi

  Günlük hayat stres mi yaptı..Ölç bakalım ne kadar streslisin.... STRES
 4. Nivea'nın Stres Testi Reklamı :))

  Nivea'nın Stres Testi Reklamı :))

  nivea deodorant nivea stres testi Sevgili melekler, ünlü kozmetik markası Nivea, deodorantlarının en stresli zamanlarda bile sizi koruduğunu ve ekstra koruma sağladığını söylüyor. Bunu tüm müşterilerine duyurmak ve dikkat çekmek için de harika bir reklam videosu çekmiş. Video Almanya'da bir havaalanında çekilmiş. Bir kurban seçiliyor ve resmi o anda gazeteye basılıyor, haberlerde çıkıyor,...
 5. Kontraksiyon Stres Testi

  Kontraksiyon Stres Testi

  Kontraksiyon stress testi nedir,Kontraksiyon stress testi ne için yapılır,anne rahimindeki kasılmalar ve ontraksiyon stress testi hakkında bilgiler Bu test ile anne rahminde oluşturulan kasılmalara fetusun verdiği cevaplar değerlendirilir. Rahimde (uterusta) oluşturulan kasılmalarla doğum sırasında oluşacak sancılar taklit edilmeye çalışılır. Doğuma yakın haftalarda yapılır, erken...

Sayfayı Paylaş