Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'dan kapatılan belediyelerle ilgili şok karar

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'dan kapatılan belediyelerle ilgili şok karar
Gözler bu toplantıdaydı... YSK'dan önemli bir karar geldi. Daha önce kapatılan belediyeleri ilgilendiren karar bakın ne?
[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]YSK bugün yaptığı toplantının ardından daha önce kapatılmasına karar verilen 862 belediyenin 29 Mart seçimlerine girebileceğini açıkladı.

BELDE OLARAK KATILACAKLAR

YSK'dan yapılan yazılı açıklamada, 29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak yerel seçimde Anayasa Mahkemesinin 5747 sayılı "Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçinde İlçe Kurulması Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" ile ilgili kararı ve Danıştay 8'inci Dairesi'nin bu kanuna dayanak olarak çıkarılan genelgenin iptaline ilişkin kararı doğrultusunda, nüfusu 2 binin altına düştüğü için kapatılması öngörülen belde belediyelerinin seçime belde olarak katılacaklarına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gerçekleştirilen Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sonuçlarına Danıştay kararında öngörülen süre içinde iptal davası açan, 5747 Sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 22 Mart 2008'den önce nüfusu 2 binin üzerine çıkan ve turizm öncelikli yöreler listesinde olduğu saptanan belde belediyelerinin bu seçime katılabilecekleri kaydedildi.

Dava açan beldelerle ilgili Danıştay kararında öngörülen süre içinde dava açıldığına dair belgelerin Yüksek Seçim Kurulu'na verilmesi gerektiği de belirtildi.

ADAYLAR 31 ARALIK'A KADAR BAŞVURACAK

YSK, ayrıca bu beldelerde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyelikleri için sadece bu belediyelerle sınırlı olarak adaylıklarını koyacak kamu görevlileri, TSK mensupları ve kamu görevlilerinden emeklilik suretiyle aday olacakların adaylıklarını en geç 31 Aralık 2008 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar bildirmeleri gerektiğine karar verdi.

Karara göre, görev yaptıkları yerden aday olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe ve belde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin de en geç 31 Aralık 2008 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar istifa etmeleri gerekecek.

Kararda, "5747 Sayılı yasanın eki (44) sayılı listede adı yazılı olup da 5747 sayılı kanunun geçici 1. maddesinin 4. fıkrası uyarınca bağlı olduğu il veya ilçe belediyesine mahalle olarak katılan belediyelerde seçimlerin 5393 sayılı kanunun 12/2 maddesi uyarınca yeni durumlarına göre yapılmasına YSK'ca karar verilmiştir" denildi.

Seçmen sayısındaki artış

YSK, seçmen sayısında son bir yıldaki 6 milyonluk artışa yönelik iddiaları da inceliyor. YSK, seçmen listelerini 25 veya 26 Aralık'ta yeniden askıya çıkaracak. Seçmen listeleri, seçim takviminin elverdiği ölçüde en uzun süre askıda kalacak.

Vatandaşların ve siyasi partilerin bu sürede yapacağı itirazlar değerlendirilecek. Askı süresinde tüm aksaklıkların giderilerek, en sağlıklı seçmen kütüğüne ulaşılması hedefleniyor.
[/FONT]
 
Üst