Etiketler:
 1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  yüksek tansiyon hastalarına birkaç öneri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  Aşırı sıcakların geri gelmesi, hipertansiyon hastalarının sağlığını olumsuz etkiliyor. Hipertansiyon, kan basıncının sağlık açısından sakıncalı olan değerlere yükselmesiyle ortaya çıkıyor. Acıbadem Bursa Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cem Heper, hipertansiyonda, kan damarlarının kan basıncını ayarlama görevini yapamadığını belirterek, ısı artışlarına karşı hastaların sık sık duş almasını önerdi.
  Hipertansiyon ısı ayar mekanizmalarının çalışmasını bozan en önemli dolaşım sistemi hastalıklarından biri. Bu nedenle ısı artışına bağlı olan sorunlar, hipertansiyonlularda çok daha sık görülüyor. Dr. Cem Heper, hipertansiyon hastalarının her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri doktorlarından öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

  GÜNEŞ GİDİNCE EGZERSİZ YAPIN
  Hipertansiyon hastalarının aşırı sıcaklarda laması gereken önlemleri anlatan Dr. Cem Heper, bunları şöyle sıraladı:

  - Terlemeyi önlemeyen hafif ve pamuklu giysiler giyin
  - Bol sıvı almaya özen gösterin

  - Özellikle öğle saatlerinde açık havada güneş altında kalmamaya çalışın - İlaçlarınızı düzenli kullanın
  - Akşam veya sabah serinliğinde düzenli egzersizlerinize devam edin
  - Sık sık duş almaya özen gösterin

  AŞIRI SICAKLARDA İLAÇLARI AKSATMAYIN
  Kan basıncının ani yükselmelerinde en yakın acil servise veya hastanın hekimine ulaşılması son derece önem taşıyor. Zaman kaybetmek, istenmeyen olaylara neden olabiliyor. Bilinçsiz kullanılan tansiyon düşürücü ilaçlar, kalp krizleri veya böbrek yetmezlikleri gibi hayatı tehlikeye sokucu sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle hekim tavsiyesi olmadıkça ilaç kullanılmamasında yarar var.

  Hastanın taşınması veya gelecek ilk yardım beklenirken serinletilmesi ve dinlendirilmesi en iyi yardımdır. Isı artışı olan günlerde ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşıyor. İlaç yeterli gelmiyorsa, hekimin hastayı değerlendirmesi ve tedavisini bulgularına göre ayarlaması gerekiyor.

  ANİ SICAKLIK DEĞİŞİMİ DE ZARARLI
  Kullanılan ilaçlar ile hipertansiyon arasında yakın bir ilişki var. Hipertansiyonu oluşturan mekanizmalara göre hastalık 3 gruba ayrılıyor:

  1-Su tutulumunun ön planda olduğu hipertansiyon
  2-Sinirsel etkinlik artışının ön planda olduğu hipertansiyon
  3- Hem su tutulumunun, hem de sinirsel etkinlik artışının bir arada olduğu hipertansiyon.
  Su ve tuz atılımının arttığı havalarda, su ve tuz atılımını etkileyen ilaçları kullananların dikkatli olması gerektiğini belirten Dr. Cem Heper, “Bu gruptan ilaçlar kullananların susuz kalmamaya dikkat etmeleri özellikle önemlidir. Sıcak krampları, halsizlik ve kan basıncındaki düşmeler sıvı kaybının fazla olduğunu gösteren son derece önemli bulgulardır. Bu durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız önemli” diye konuştu.

  Sıcaklık artışlarından korunmak için klimalı odalara saklanmak ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmak, hipertansiyon hastalarının sıcağa uyum yeteneklerinde azalmaya yol açacağı için yarar yerine zarar getirebiliyor. Sinirsel mekanizmalı veya karışık mekanizmalı hipertansiyonu olanlarda, ani ısı değişikliklerine damar sisteminin vereceği yanıtlar çok farklı olabiliyor.

  Ani tansiyon düşmeleri gibi, ani tansiyon fırlamaları görülebiliyor. Bu reaksiyonların önlenmesinde genel önlemlerin yanı sıra ilaç tedavisinin de önemi büyük. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının, her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri hekiminden öğrenmesi gerekiyor.

  __________________


   
yüksek tansiyon hastalarına birkaç öneri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tansiyon hastalarina müjde

  tansiyon hastalarina müjde

  tansiyon hastalarina müjde Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Dumlu tarafından, tavşanlar üzerinde yapılan araştırmada, tansiyonu ilaç almadan dengede tutabilen yeni tedavi yöntemi geliştirildi. Doç. Dr. Dumlu'nun 2 yıl süren araştırmasında, hayat boyu ilaç kullanmak zorunda kalan tansiyon hastaları için umut verici bulgular elde edildiği bildirildi. Alınan...
 2. Birkaç öneri..

  Birkaç öneri..

  Evinizde mayonez yaparken: Zeytinyağ yerine susam yağı kullanın. Mayoneziniz daha uzun zaman bozulnadığını göraceksiniz. * Yeşil salatalık malzemelerinizi elinizle koparırsanız vitaminlerini öldürmezsiniz. * Balık çorbası yaparken: Suyunun daha lezzetli olması için balıkları en*az 45*60 dakika kaynatın.Baş ve kuyruk kısımlarının en lezzetli yerleri olduğunu unutmayın. Karnabahar...
 3. Amerikan Mutfağı'ndan Birkaç Öneri

  Amerikan Mutfağı'ndan Birkaç Öneri

  süsleme glazürü şekerli süsleme glazürü amerikan mutfak kapatma glazür nasıl sürülür amerikan mutfak nasıl kapatılır Türk mutfağının lezzeti tabi ki bir başkadır. Her zaman böyle çeşitli mutfağı ve kültürü olan bu ülkede olduğum için kendimi şanslı hissederim.Ama biraz da Türk mutfağından çıkıp diğer ülkelerin lezzetlerini tatmak isterseniz sizi hemen Amerikan mutfağına götürerek bir kaç...
 4. Yüksek Tansiyon Nedir

  Yüksek Tansiyon Nedir

  Yüksek Tansiyon Nedir neden tansiyon yükseliyor lütfen bilgi verin.
 5. Yüksek Tansiyon Hastaları Pancar suyu İçsin!

  Yüksek Tansiyon Hastaları Pancar suyu İçsin!

  bu konu yüksek tansiyona karşı bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Yüksek tansiyon yani diğer adı ile hiper tansiyon hastaları birçok yiyecek ve içecekten sağlık sorunlarından dolayı mahrum kaldığı gibi tansiyonun ne zaman ve nerde yükseleceğini bilemedikleri için sürekli bir tedirginlik yaşarlar. Birçok hiper tansiyon hastası sürekli olarak tansiyon ilacı kullanmak...

Sayfayı Paylaş