Yüksek tansiyonu olanlar neleri tüketmeli ?

Uzman SühaN

Administrator
Yüksek tansiyonu olanlar neleri tüketmeli ?
Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, arter duvarlarınıza karşı kan basıncını ifade eder. Yüksek tansiyonun diğer ismi hipertansiyondur. İnsanların büyük bir yüzdesi tansiyon dan müzdariptir. İlaçlar, diyet değişiklikleri ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri tansiyonu dengeleyebilir. Mutlaka kontrol altına alınmadır aksi durumda kalp hastalığı , felç ve böbrek hastalığı riskini artırır . İlaçlar kan basıncını azaltmaya yardımcı olurken, iyi bir şekilde yönetmek için sağlıklı bir diyete sadık kalınmalıdır. Bir hipertansiyon hastasına verilen en yaygın tavsiyelerden biri, tuz, yağ ve kaloriler gibi yiyecekleri kesmek ve diyetlerinde sebze, meyve ve yağsız protein alımını arttırmaktır. Hangi yiyeceklerin hipertansiyonla savaşmanıza yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Makalemizin devamında yüksek tansiyona iyi gelecek besinler hakkında bilgiler vereceğiz.yüksek tansiyon beslenme.jpg


Çoğu durumda, yüksek tansiyona neyin sebep olduğunu bilemez. Bildiğimiz şey, yediğiniz yiyeceklerin kan basıncınızı hem iyi hem de kötü yönde etkileyebileceğidir. Kan basıncı, kan damarı duvarlarına karşı kanın kuvvetidir. Kalp, kanı vücut boyunca taşıyan arterlere (kan damarlarına) pompalar. Yüksek tansiyon , aynı zamanda hipertansiyon olarak da adlandırılır, arterlerinizdeki basıncın normal aralığın üstünde olduğu anlamına gelir. Hipertansiyon, sağlığınızı ve yaşam kalitenizi tehlikeye sokar ve kontrolsüz bırakılırsa, yüksek tansiyon Koroner arter hastalığı , inme, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, görme kaybı, cinsel işlev bozukluğu, periferik arter hastalığı, demans gibi rahatsızlıklara yol açabilir..
Koroner arter hastalığı ; Kan kalbinize serbestçe akamadığı zaman, göğüs ağrısı, kalp krizi veya aritmiler yaşayabilirsiniz.


Kalp yetmezliği - Yüksek tansiyonda iş yükünün artması kalbin büyümesine ve vücudun kan almamasına neden olabilir.


Böbrek hastalığı - böbreklerdeki atardamarlara zarar verebilir ve kanı etkili bir şekilde filtrelemesine engel olabilir.


Görme kaybı - Yüksek tansiyon gözlerdeki kan damarlarının hasarına neden olabilir


Cinsel işlev bozukluğu - Bu, erkeklerde erektil disfonksiyon veya kadınlarda daha düşük libido ile sonuçlanabilir


Periferik arter hastalığı - Yüksek tansiyonun neden olduğu ateroskleroz, bacaklarda, kollarda, mide ve başlardaki atardamarların daralmasına ve ağrı ya da yorgunluğa neden olabilir.


Demans - Beyine kan sağlayan arterlerin daralması ve tıkanması sonucu olabilir.


Hepimizin farklı genlerimiz nedeniyle farklı hastalık riskleri vardır. Bir ailenin hipertansiyon öyküsü varsa, yaşam tarzı değişiklikleri yapabilmeniz daha da önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite, haftada en az 30 dakika boyunca, kan basıncınızı azaltabilir. Tutarlılık anahtarıdır. Hem doymuş yağ hem de toplam yağda düşük bir diyet yapmak tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olacaktır.Bazı sağlık uzmanları, kafeinli içecekleri ve alkolü keserek yüksek tansiyonun azaltılmasını önermektedir, çünkü her ikisi de sağlık için aşırı derecede tehlikelidir. Zengin bir diyet yemeyi hedefleyin:


meyve

sebzeler

Bütün-tahıllar

Az yağlı süt ürünleri

kümes hayvanları ve balık

Kuru yemiş ve baklagiller

bitkisel yağlarKan basıncınızı düzenli olarak kontrol etmek çok önemlidir ve eğer sürekli yüksekse kontrol edilmesi gerekir. Kontrolsüz yüksek tansiyon kalp krizi veya felce yol açabilir. Böbreklerinizi de etkileyebilir. Uzun süre boyunca yüksek tansiyonun tıbbi adı hipertansiyondur.Kan basıncımızı olumsuz yönde etkileyecek yiyeceklerin farkında olmak önemlidir.Diyet, yüksek tansiyonun gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Yüksek yağ ve kalori içeren diyetler, yüksek tansiyonun gelişmesi için ortak bir risk faktörü olan obeziteye neden olabilir. Benzer şekilde, diyet, kan basıncının tedavisi ve kontrolünde de çok önemli bir rol oynayabilir. Hipertansiyon, kalp hastalığı için tedavi edilebilir bir risk faktörüdür. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir.
Yüksek tansiyon belirtileri


Aşırı durumlarda ve kan basıncı çok yüksek olduğunda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirgin semptomlar olabilir:

bulanık / çift görüş

sabit baş ağrıları

burun kanaması

nefes darlığı.


Bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, doktorunuzu mümkün olan en kısa sürede görmelisiniz.
Yüksek tansiyon, diyabet sonrası kronik böbrek hastalığının (KBH) ikinci önde gelen nedenidir . Zamanla, kanın böbreklerin küçük kan damarları boyunca baskısı hasara neden olabilir. Diyetinizi değiştirmek, egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve fazla kilo vermek gibi yaşam tarzı değişiklikleri yaparak kan basıncınızı düşürmeye ve böbrek hastalığı, göz hastalığı ve kalp hastalığı gibi komplikasyonlardan kaçınmanıza yardımcı olabilirsiniz.Yüksek tansiyon riski altındaysanız, daha yakından izlemeye ihtiyacınız olabilir. Hipertansiyon riskinizi azaltmak için önleyici tedbirler almanız önerilebilir.Çoğu durumda yüksek tansiyonun nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, yukarıda açıklanan risk faktörlerinin, durumu geliştirme şansınızı arttırdığı bilinmektedir.


Sekonder hipertansiyonun yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur:


diyabet

hormonal durumlar

doku ile ilgili durumlar (lupus gibi)

böbrek hastalığı

böbrekleri besleyen arterlerin daralması


bazı ağrı kesiciler
Tuz tüketiminin tansiyonla ilgisi varmdır ?


Aşırı tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasında bir bağlantı vardır. Diyette sodyumun azaltılması, hastalık için risk altında olanlarda yüksek tansiyonu önleyebilir ve yüksek tansiyonun kontrolüne yardımcı olabilir.İyi beslenmeyi sağlamanın en güvenli yolu, besin takviyeleri yerine dengeli ve çeşitli bir diyettir.


Soğan ve sarımsak tansiyonu düşürür mü ?


Kan basıncını düşürmek için sarımsak ve soğan yemesi önerilmesine rağmen, kanıtlar kan basıncında sadece çok küçük düşüşlerin meydana gelebileceğini göstermektedir.

Sigara içilmesi doğrudan hipertansiyona neden olmamasına rağmen, size daha büyük kalp krizi ve felç riski getirir. Sigara içiyorsanız ve yüksek tansiyona sahipseniz, daha yüksek risk altında olursunuz demektir.Yeterli egzersiz yapmak kan damarlarınızı ve kalbinizi iyi durumda tutmanıza yardımcı olur ve yüksek tansiyon riskinizi azaltır. Bunun üzerine düzenli egzersiz aşırı kilo vermenize yardımcı olabilir . Her zaman stresli hissetmek (kronik stres olarak bilinir) kan basıncınızı önemli ölçüde artırabilir. Yüksek tansiyondan korunmak için şlenmiş gıdalardan kaçının ve aşırı tuz kullanımını sınırlayın.Kanınızda çok fazla kolesterol bulunması kalp hastalığı ve inme riskinizi artırabilir. Yüksek tansiyonunuz varsa, kolesterol seviyelerini düşük tutmak çok önemlidir.Günde dört fincandan fazla kahve içmenin kan basıncını artırabileceği düşünülmektedir. Kalsiyum potasyum be magnezyum açısından zengin besinleri tüketin.Ispanak - yüksek lif ve iyi bir potasyum ve magnezyum kaynağıdır.Ay çekirdeği iyi bir magnezyum kaynağıdır.Fasulye , genel kalp sağlığı için mükemmeldir. Muz iyi bir potasyum kaynağıdır.


Diyetiniz , ne yediğiniz ve içtiğiniz kalbinizde ve kan basıncınızda gerçek bir etkiye sahiptir. Yeme alışkanlıklarınız ne kadar sağlıklı olursa kan basıncınız da o kadar düşük olur.Birçok insan tansiyonlarını kontrol etmek için ilaç gerektirir. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite içeren yaşam tarzı değişikliği, hafif yüksek tansiyonu olanlarda gerekli olan tek tedavi olabilir. Diyetinizi değiştirmek, daha sağlıklı yaşam tarzı tercihleri için ömür boyu sürecek bir taahhüt anlamına gelir.

Sodyum alımını sınırlayın. Sodyum birçok işlenmiş gıdada bulunur, bu yüzden beslenme etiketlerini dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olun.Kan basıncını düşürmek için yağı sınırlayın. Tükettiğiniz yağ miktarını azaltmak, kan basıncınızı düşürebilir ve kilo kaybını artırabilir; bu da hipertansiyonu daha da azaltır. Kanola yağı ve zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlar ve aspir yağı, ayçiçeği yağı ve soya yağı dahil olmak üzere çoklu doymamış yağlar kullanın.Çalışmalar aynı zamanda taze meyve ve sebzelerin, tam tahılların ve az yağlı süt ürünlerinin alımını arttırmanın kan basıncını azaltmaya yardımcı olabileceğini de ortaya koymaktadır.

Chia tohumlarının kanı inceltici olarak çalıştığı ve kan basıncını düşürdüğü yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Omega-3 yağ asitlerinden yüksek olduğu söylenir. Chia tohumlarını yarım saat suda ıslatın ve suyunu için. Etkili sonuçlar için süreci bir ay boyunca tekrarlayın. Hem düşük hem de yağsız süt, vücuda potasyum ve kalsiyum sağlar. Her iki besin de sağlıklı kan basıncını korumakla ilişkilidir. Limon suyu, vücuttan serbest radikalleri uzaklaştıran bir antioksidan görevi gören C vitamini içerir. Her sabah bir bardak limon suyu, kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir.Kan basıncını düşürmenin kilit noktası, kalbi sağlıklı tutmak için sağlıklı beslemek, sağlıklı bir kiloyu korumak ve fiziksel aktiviteyi arttırmaktır.
 
Y

yüksek tansiyon

Forum Okuru
yüksek tansiyon yemek listesi
yüksek tansiyon hastalarının yemek listesi
yüksek tansiyon hastalarının yememesi gerekenler
yüksek tansiyon beslenme şekli
tansiyon hastası kahvaltıda ne yemeli
tansiyon hastaları için yemek tarifleri
tansiyon hastaları yumurta yiyebilirmi
yüksek tansiyona ne iyi gelir uzmantv


Merhaba benim babam yüksek tansiyon hastası en küçük bir gerilmede tansiyonu fırlıyor. Babamı çok seviyorum ve ona bu tansiyon yüzünden bir şey olacak diye korkuyorum. Yüksek tansiyon hastalarının tuzdan uzak durması gerekiyor ama babam maalesef tuzsuz yemek yiyemiyor. Ama onu tuzsuz yemek yemeye teşvik edeceğim. Tansiyonu yükseldiğinde demli çay içiriyoruz, limon sarımsak yediriyoruz iyi geliyor. Bu arada yüksek tansiyon hastaları nasıl beslenmeli diye konu ararken sayfanıza geldim çok açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Paylaşım için teşekkürler.
 
Üst