1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  YÜksek Tansİyonun Rİsklerİ Fazla

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol, yüksek tansiyonlu hastaların yüzde 83'ünün, ilk 10 yıllık süreç için yüzde 5'ten fazla inme riski taşıdığını belirtti.
  Prof. Dr. Erol, 20'nci yüzyıl başlarında kalp ve damar hastalıklarından ölümün yüzde 10'un altında olduğunu, 21'inci yüzyılın başında bu oranın gelişmiş ülkelerde üçte bire, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 25'e çıktığını söyledi.

  Kalp ve damar hastalıklarının tüm dünya genelinde sakatlık ve ölümlerin en önemli nedeni olduğunun kabul edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Erol, 1990 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de 1 milyon 640 bin kalp hastası bulunduğunu açıkladı.

  Prof. Dr. Erol, 1990 yılından bu yana geçen süre içinde koroner kalp hastası sayısının 2.8 milyona yükseldiğini, kalp hastalığına bağlı ölümlerin 45-74 yaş grubundaki erkeklerde binde 8.2, kadınlarda binde 4.3 olduğunu dile getirdi.

  Yüksek tansiyonun, kalp-damar hastalıkları risk faktörleri arasında en yaygını olduğunu belirten Prof. Dr. Erol, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından 2003 yılında ülke çapında 26 ilin kent ve kırsal bölgelerinde yapılan araştırmaya göre, 18 yaş üzeri erişkin nüfusta yüksek tansiyon görülme sıklığının yüzde 31.8 olduğunu söyledi.

  Kadınlarda daha yüksek

  Prof. Dr. Erol, bu oranın kadınlarda yüzde 36.1, erkeklerde ise yüzde 27.5 olduğuna dikkat çekti:

  ''Yüksek tansiyon, yaşla birlikte artış gösteriyor ve 40-79 yaş arasındaki her yaş grubunda kadınlarda, hipertansiyon erkeklere oranla daha sık görülüyor.

  Çalışmanın sonunda Türkiye'de yaklaşık 15 milyon hipertansiyon hastası bulunduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca 30 yaşını aşkın her 10 sağlıklı yetişkinin birinde, yüksek kolesterol tespit edilmiştir.''

  Prof. Dr. Erol, Türk Kardiyoloji Derneği 'Hipertansiyon Çalışma Grubu' tarafından ise 'Türk Hipertansif Hastalarda İnme Riski' araştırması yapıldığını, araştırmaya göre yüksek tansiyonla hastaların yüzde 83'nün, ilk 10 yıllık süre içinde inme riskinin yüzde 5'ten yüksek olduğunu, 10 yıllık inme olasılığı gruplarının dağılımının ise cinsiyete göre incelendiğinde, inme oranının kadınların yüzde 50'de, erkeklerin ise yüzde 76'nda yüzde 10'dan daha yüksek olduğunu söyledi.

  Her yıl en az 4.9 milyon kişi

  Prof. Dr. Erol, dünyada her yıl en az 4.9 milyon kişinin sigara kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğine de dikkat çekti:

  ''Sigara kullanımı, koroner arter hastalığı için düzeltilebilen en önemli risk faktörüdür. Sigarayla ilişkili ölümlerin yüzde 35-40'nı, koroner kalp hastalıkları oluşturmaktadır.

  Günde 1-4 adet sigara içenlerde dahi koroner kalp hastalığı riski artmaktadır. Sigarayı bırakan bireylerde, bırakmayanlara göre kalp ve damar hastalığına bağlı ölümler yüzde 36 oranında azalmaktadır. Sigara dumanına pasif olarak maruz kalmak bile koroner damar dolaşımında bozukluğa yol açmaktadır.

  Türkiye'de 17 milyon kişinin sigara içtiği, yılda 100 bine yakın insanımızın sigaraya bağlı nedenlerden öldüğü biliniyor. 30 yaşın üzerindeki her iki erkekten ve her iki kadından biri sigara içiyor.

  Hem koroner olay riskini hem de tüm nedenlere bağlı ölüm riskini 2 kat yükselten sigara tiryakiliği, erkeklerde azalma, kadınlarda ise artma eğilimi göstermektedir. Ülkemizde TÜMAR çalışmasında kalp krizi geçiren erkeklerin yüzde 55'nin sigara içtiği saptanmıştır.''

   
YÜksek Tansİyonun Rİsklerİ Fazla konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hipertansiyon (yüksek tansiyon )

  Hipertansiyon (yüksek tansiyon )

  Hipertansiyon Nedir ? Hipertansiyon basit olarak yüksek kan basıncı demektir. Kan basıncı ya da daha doğru söylemek gerekirse kanı kalpten dokulara taşıyan damarların kan basıncı, hastaya ait özellikler (yaş, cinsiyet, ırk gibi) ve fiziksel durumdan (istirahat, efor gibi) etkilenen bir parametredir. Bu nedenle de normal kan basıncı değerlerini belirlemek gerçekte oldukça güçtür. Bugün kabul...
 2. yüksek tansiyona beyaz şifa

  yüksek tansiyona beyaz şifa

  Yağ oranı düşük süt ve süt ürünlerini tüketen ve diyetinde yüksek miktarda kalsiyum ve D vitamini içeren gıdalara yer veren kadınların, yüksek tansiyona karşı korunduklarını belirlediler. Düşük tansiyon için sütle birlikte alınması gereken besinler... Yaklaşık 30,000 orta yaş ve üstü kadınların katıldığı çalışmada, Harvard’lı araştırmacılar, yağ oranı düşük süt ve süt ürünlerini tüketen ve...
 3. Yüksek Tansiyonu Engelleyen Gıdalar

  Yüksek Tansiyonu Engelleyen Gıdalar

  Yüksek tansiyon, tansiyon önleyici gıdalar, tansiyon nasıl önlenir konuları hakkında etaylı bilgi alalım arkadaşlar. Tansiyonu olanlar ve besinlerden uzak duranlar için hangi besin tansiyonu engeller yazısı malekler. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, yaptığı açıklamada, gelişmiş batı ülkelerinde üç öğün esmer undan yapılmış...
 4. Yüksek Tansiyon Nedir

  Yüksek Tansiyon Nedir

  Yüksek Tansiyon Nedir neden tansiyon yükseliyor lütfen bilgi verin.
 5. Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

  Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

  gebelik ve otizm,gebelikte yüksek tansiyon otizm riski,gebelik tansiyonunda otizm riski,gebelik tansiyonu ve otizm riski hakkında bilgiler California Üniversitesi'nden bilim adamlarının yüksek tansiyonun hamileler üzerindeki etkileri üzerine yaptığı araştırma sonuçlandı. Araştırmaya göre hamilelikte yaşanılan fiziksel ve ruhsal sorunlar bebeği de etkiliyor. ABD'li bilim adamları...

Sayfayı Paylaş