Etiketler:
 1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Yüksek topukların zararları

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  yüksek topuklar tarot nasırın zararları hamilelikte topuklu ayakkabı giymenin zararları topuklu ayakkabı giymenin
  Kadınlardaki yüksek topuk tutkusunun bedelini ayaklar öder. Kemik çıkıntılarından, nasıra, ağrıdan parmaklardaki şekil bozukluklarına kadar pek çok sorun çıkabilir


  Dr. Hasan İnsel
  Sex and the City dizisinde Carrie Bradshaw yüksek topuklu ayakkabılarıyla taksi kovalamaktan, koşuşturmaya kadar kadar her şeyi yapsa da, gerçek hayatta yüksek topuklar, ayak sağlığı için önemli bir sorun. Kadınların ve erkeklerin yüksek topuğu sevdiklerine, bunları çok etkileyici ve çok çekici bulduklarına kuşku yok ama bu şıklığın, doğrudan ayak ağrısının, ya da dolaylı olarak başka sorunların kaynağı olabildiği de bir gerçek.
  Tıpta değişik isimlerle anılan çeşitli nasır türlerinden ve kemik çıkıntılarından tutun da parmaklardaki şekil bozukluklarına, bası kırıklarına ve osteoartrite kadar uzanan ve geçen yıllarla kötüleşen ayak problemleri, bu tutkunun bedeli adeta. Yine de pek çok kadın yüksek topuktan vazgeçmiyor. Anketler yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınların yüzde 42’sinin rahatsız da olsa, yine de yüksek topuklu ayakkabılar giymeye devam ettiklerini gösteriyor. Yani kadınlar ''hem ağlarım, hem giyerim'' diyorlar.


  Öyleyse ne yapmalı?

  Konuştuğum ortopedist arkadaşlar, yüksek topukta ısrar edenlerin bazı önlemler alabileceklerini ve problemleri varsa bunlara erken aşamada müdahalenin doğru olacağını söylüyorlar.

  Parmakların artan yükü

  Sıkı olan ve ayağın doğal biçimini kısıtlayan her ayakkabıyla ayak ağrısı arasında bir ilişki vardır. Buna yüksek topuk parametresini eklerseniz ağrı durumundan hasar durumuna geçiş hızlanır.
  Mekanik açıdan ayakta üzerine ağırlık binen alan ne kadar kısıtlanırsa (dar ve yüksek topuklu ayakkabılarda olduğu gibi) ayak parmaklarına binen yük de o kadar artıyor. Ayakları ve parmakları sıkıştırmanın yanında, bir de üzerine ekstra yük bindirmiş oluyorsunuz.

  Bunun sonucunda en sık görülen sorun da, ayak başparmağında ağrılı, ayağın şeklini bozan kemik çıkıntıları. Yüksek topuklu ayakkabının içinde ayak öne doğru zorlanıyor ve buradaki kemikler üzerindeki baskı artışı bu kemik çıkıntlarının büyümesine neden oluyor. Bu hal ilerlediğinde kemiği düzeltmek için, kemik çıkıntılarının ameliyatı genellikle en iyi çözümdür.
  Nasırlar sürekli yüksek topuklu ayakkabı giyilmesine bağlı sorunlardan bir diğeri. Bu kalınlaşmış ölü deri tabakaları, zorlandığında veya sıkıştığında parmakların üzerinde veya ayağın yanlarında oluşuyor. Nasırlar aslında ayaklarınızın saldırıya karşı bir savunma sistemi. Burada ''düşman'' ayakkabılarınız oluyor. Ayağınızda nasırlar oluşuyorsa, bilin ki ayakkabılarınız ayağınıza gerektiği gibi pek uymuyor.

  Orta yaş sürprizi
  Kadınları yeni bir çift yüksek topuklu ayakkabı kadar heyecanlandıran pek az şeyin olduğu bir gerçek. Yüksek topuklarla 40’lı ve 50’li yaşlarınızda iken 20’li ve 30’lu yaşlarınıza göre çok daha rahat edildiği de bir gerçek. Çünkü yaşla birlikte ayak yapısı değişiyor. Ayak tabanındaki yağ azalıyor ve bu yağ ayağın önüne doğru yer değiştiriyor. Bu da yüksek topuklu ayakkabı giymeyi kolaylaştıran bir değişim.

  Hayatınız boyunca yüksek topuk giyerseniz, ayağın arkasında baldıra uzanan tendon olan aşil tendonu zamanla büzülerek kısalıyor. Bu da alçak topuklu ayakkabı giyildiğinde ağrıya ve hattâ bazen yalın ayak dolaşamamaya neden olabilen, ciddi bir durum. Ayak sağlığı uzmanları önlem için ayak germe egzersizleri (stretching) öneriyor.

  Ayağınızı yüksek topuk hasarından korumak için beş öneri

  1- Ayağınıza en iyi uyan ayakkabıları alın. Ayakkabıyı denerken yüksek topuk nedeniyle ayağınızın ne kadar öne kaydığına dikkat edin. Eğer ayakkabıyı giydiğinizde topuğunuzun arkasında işaret parmağınızın rahatlıkla sığacağı kadar boşluk kalıyorsa, ayağınız fazlasıyla öne kaymıştır ve o ayakkabı ayağınıza iyi uymuyordur.

  2- Ayak tabanınızda ağrı varsa ayakkabının içine ortopedik tam bir tabanlık yerleştirin veya topuklu ayakkabılarla uzun süre ayakta duruyorsanız, ayakkabının ön tarafına konulan silikon tars yastıkçıkları kullanın. Bunlar mükemmel bir amortisördür, sizi hem rahatlatır, hem de kısmen korur.

  3- Denge için kalın topukları seçin. Ayakkabının topuğu ne kadar kalınsa dengeniz daha iyi olacaktır ve vücudun yükü ayak üzerine daha eşit biçimde dağılacaktır. Her gün farklı yükseklikte topuklu ayakkabı giyilmesi de, yukarı da bahsettiğim ail tendonuyla ilgili sorunları azaltacaktır.

  4- Ayakkabının ''eğimine'' dikkat edin. Öne doğru eğimi daha hafif olan ayakkabılar daha az ağrıya neden olur.
  5- Parmaklarda nasır oluşmasını önlemek için, parmakları açıkta bırakan yüksek topuklu ayakkabıları tercih edin.

  Ayak sağlığı uzmanına görünün

  Ayaklarınızı hem nasırlar, hem de diğer oluşumlar nedeniyle arada bir ayak sağlığı uzmanına gösterin, önerilerini alın. Gerekirse önleyici taban veya yastıkçıklar kullanın. Devam eden bir rahatsızlığınız veya şikâyetiniz varsa zaman kaybetmeden bir ortopedi uzmanına muayene olun

   
Yüksek topukların zararları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yüksek topuk güç veriyor

  Yüksek topuk güç veriyor

  "European Urology" isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, yüksek topuklu ayakkabı giymenin güzel görünmek dışında önemli bir faydası daha var. 50 yaşın altındaki 66 kadın üzerinde yapılan araştırma, yüksek topuklu ayakkabının "pelvik" kaslarını güçlendirdiğini, bunun da kadının cinsel yaşamının güçle nmesini sağladığını ortaya koydu. Ürolog Cerruto, "Kadınlar...
 2. Yüksek Topuklar Nasıl Giyilir

  Yüksek Topuklar Nasıl Giyilir

  topuklu ayakkabı nasıl giyilir yüksek topuklu ayakkabı nasıl giyilir Yeni Başlayanlar için Yüksek Topuklar Her yeni başlangıçta olduğu gibi yüksek topuklar üzerinde yürümeye başlarken zorlanabilirsiniz. Ön hazırlık çalışmaları ve püf noktalarıyla topuklu ayakkabı giyme rehberi. Yeni bir topuklu ayakkabı almaya karar verdiğinizde topuğunun kalem gibi ince olmamasına özen gösterin....
 3. 2011 Yüksek Topuklar

  2011 Yüksek Topuklar

  yüksek topuklu ayakkabılar en yüksek topuklu ayakkabılar topuklar Bayanların özel gün ve gecelerde giyeceği abiye kıyafetlerinin altına yüksek topuklu ayakkabı daha uygun olacaktır.Verdiği zerafet ve güzel görünümü ile abiyelerin altına yüksek topuklu modeller tercihiniz olsun Melek'ler. Yüksek topuk giymeyi sevmeyenlerin bile yeri geldiğinde giyeceği özel günler oluyor.Normalde giymekten...
 4. Yüksek Topuk Ayakkabılar

  Yüksek Topuk Ayakkabılar

  Ah biz bayanların şu güzellik uğruna yapmıyacağımız şey yok... Uzmanların o kadar uyarmasına rağmen yine de yüksek topuklu ayakkabılara olan tutkunluğumuz bir türlü geçmek bilmiyor. Ama ne yapalım dimi hanımlar...Şöyle klasik bir giyimin altına yada abiye elbiseler ile başka türlü bir ayakkabı düşünebilirmiyiz:)) Özellikle abiye bir kıyafetin altına yüksek topuklu ayakkabılar oldukça şık...

Sayfayı Paylaş