Yumurta çatlatma iğnesinden ne zaman sonra ilişkiye girilir?

Uzman SühaN

Administrator
Yumurta çatlatma iğnesinden ne zaman sonra ilişkiye girilir?
Kısırlık tedavisi gören hastalara en çok tavsiye edilen ilaçlardan birisidir. Yumurta çatlatmak için kullanılan ilaçlar bu nedenle hastalar bu ilaçların ne olduğunu ve yumurtlamayı nasıl sağladığını daima merak ederler. Yumurta sağlamak ve yumurtayı (folikülü) geliştirmek amacı ile kullanılmakta olan ilaçlar, diğerlerinden farklıdır. Burada size ifade ettiğimiz ilaç, büyümüş folikülün çatlaması ve bu sayede yumurtlamanın elde edilmesi için kullanılan ilaçlardır. Bu nedenden dolayı da, yumurta çatlatma iğneleri, yalnızca yumurta gelişim gösterdiği zaman, tek doz şeklinde uygulanır. Yumurtayı büyütmek için kullanılan ilaçlar ise, yumurta büyüyene kadar genellikle ardışık günler boyunca (1 veya 2 hafta) her gün uygulanır.

2 ) Yumurta çatlatma iğneleri nasıl etki eder? İlaçtan kaç gün sonra çatlama meydana gelir?


Yumurta çatlatma iğneleri (Ovitrelle® , Pregnyl®, Profasi®) “human chorionic gonadotropin (HCG)” olarak ifade edilen hormonu içerir. HCG hormonunun beta alt-birimi, kan aracılığı ile hamilelik testi ölçülen hormondur. Bu ilaçlarda bulunan HCG alfa alt birimi, yapısından dolayı beyinde hipofizden salgılanan luteinizan hormon (LH)’a çok benzer ve onunla aynı etkiyi yapar.

LH hormonu değerleri, normalde kadın vücudunda yumurtlama meydana gelmeden ortalama 1 veya 1.5 gün önce yükselmeye başlayan ve en yüksek seviyeye gelmesi ile beraber yumurtlamanın meydana gelmesini tetikleyen (yumurta çatlamasını sağlayan) hormondur.
6.jpg
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


HCG içeren ilaçlar ile LH hormonunun bu etkisi birbirine benzer. Bu neden den dolayı da, HCG ilacı (yumurta çatlatma iğnesi) uygulanmasının ardından, yaklaşık 36 saat sonra yumurtla çatlaması olayı meydana gelir.

3 ) Yumurta çatlatma iğnesi nasıl uygulanır, hangi bölgeye yapılır?


Bu ilaçlar daha çok cilt altına veya kas içerisine enjeksiyon yapılacak şekilde imal edilirler. Her markanın ne şekilde uygulanacağı prospektus kağıdında yazmaktadır. Doktorunuzun size önerisi nasılsa, o şekilde uygulanması gerekir. Cilt altı (subkutan) uygulama için üretilen ilaçlar, daha çok göbek çevresine veya üst kol arka tarafına uygulanır. Kas içerisine (intramuskuler) uygulanması için üretilen ilaçlar ise, daha çok kalçaya uygulanır.

4 ) Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılır?


Bu ilaçlar genellikle yumurta 18 mm ile 20 mm olgunluğuna geldiği zaman uygulanması gerekir. Ancak birden çok sayıda yumurta meydana gelmiş ise veya E2 hormon değeri çok yüksek çıkmış ise, çatlatma iğnesi uygulanmayabilir Burada asıl önemli olan nokta, yumurtanın ne kadar gelişim gösterdiğidir. Adetin kaçıncı gününde uygulandığı şeklinde herhangi bir kural bulunmamaktadır. Yumurtanın istenilen büyüklüğe gelmesi, genellikle adet kanaması başladıktan sonraki 10 ile 17 günler arasına denk gelir. Bu ilaçlar, hiçbir suret ile doktor kontrolü olmadan uygulanmaması gerekir.


5 ) Yan etkileri:

Meydana gelebilecek en önemli yan etkilerden birisi, OHSS’dir. OHSS meydana geldiği zaman karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, nefes darlığı, hızla kilo alma gibi belirtiler ile kendini gösterebilir. Bu oldukça ciddi sayılacak bir durumdur. Bu tür şikayetlerin olması halinde, hemen doktora başvurmak gerekir. Alerjik yan etkiler de nadiren meydana gelebilir. Yumurtalık kisti (over kisti) oluşumuna sebebiyet verebilir.

6 ) Yumurta çatlatma iğnesi ne kadar etkilidir?


Hap veya iğne ile yumurta büyütme tedavisi gören bir kadında, yumurta büyümesinin elde edilmesinin ardından, yumurta çatlatma iğnesi uygulanması durumunda her ay için hamilelik elde etme şansı, yaklaşık %15 civarındadır. Bu oran çiftin durumuna ve kısırlık sebebine bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavi genellikle 3 ay ile 6 ay civarında uygulanır.

7 ) Yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra cinsel ilişki olmalıdır?


Yumurtlama (folikül çatlaması) yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 1.5 gün sonra olacağı için, ilk ilişki bu saatlerde olmalıdır. Yumurta çatlatma ilacının yapıldığı gün, cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmemektedir. İlk ilişkiden sonra birer gün ara ile birkaç defa daha cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilir.

8 ) Yumurta çatlatma iğnesinden sonra aşılama ne zaman yapılır?


Çatlatma iğnesi yapıldıktan 1.5 gün sonra, yumurtlama beklendiğinden dolayı aşılama da iğne uygulandıktan yaklaşık 1.5 gün sonra yapılır. Sperm verilmesi ve hazırlanmasının bu süre zarfından önce tamamlanması ve spermlerin gecikmeden aşılamanın yapılacağı merkeze getirilmesi gerekir.


9 ) Yumurta çatlatma iğnesinden sonra adet ne zaman olur?


Yumurta çatlasa da çatlamasa da hamilelik meydana gelmeyebilir. Hamilelik elde edilemediği zaman, genellikle çatlatma iğnesi uygulandıktan 14 gün sonra adet (relg, mens) kanaması başlar. Ancak bu dönemde meydana gelen her kanama, adet kanaması olarak düşünülmemelidir. Bazı durumlarda, hamilelik ile alakalı kanamalar bu döneme denk gelebilir. (implantasyon yani yerleşme kanaması gibi). Aynı bu şekilde adet gecikmesi yalanması da mutlaka hamileliğin elde edildiği anlamına gelmez. Çünkü kullanılan hormon ilaçları, adet gecikmesine sebep olabiliyor. Bu tür çelişkili durumlarda muhakkak doktora danışmak gerekir.
 
Üst