Yumurta rezervinde azalma

Yumurta rezervinde azalma
yumurta rezervi yumurta rezervinin azalması rezervi nasıl artar yumurtalık rezervinin azalması az olanlar
Yumurta rezervinde azalma
Yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurtalıklardaki yumurta sayısı ve kalitesi azalmaktadır. Diğer vücut hücrelerindeki yaşlanma yumurtalık dokusunda yenilenme olmadığı için daha hızlı olmaktadır. Kadınlar doğumdan, ergenlik dönemive erişkin yaşam boyunca giderek zaman içinde azalan bir yumurta rezervine sahiptir. Bu azalma menapoz döneminde tükenme ile son bulur. Yaşla birlikte aynı zamanda yumurta kalitesi de azalmaktadır. Bazen bu rezerv azalması beklenenden çok daha erken yaşlarda olabilmektedir.
Doğurganlık ne zaman ve neden azalmaya başlar?
Kadınlar 30 yaşına yaklaşırken, yumurta kalitesi ve sayısı düşmeye başlar. Bu azalma 35 yaşından sonra hızlanır. 40 yaşından sonra ise kadınların çoğunun normal yollarla gebelik şansı azalır. Yaşla birlikte kalitesi azalan yumurtaların spermle döllenebilme kapasiteside azalmayla beraber döllenenme oluşşa dahi rahimde tutunma özelliğide azalmakta ve gebelik şansı düşmektedir. 35 yaş üstü kadınların üçte birinde, 40 yaş üstü kadınların üçte ikisinde gebe kalamama problemi vardır. Bir diğer önemli sorunda yaşla beraber gebe kalma olasılığı azalırken, düşük riskinin de artmasıdır. Çoğu zaman yaşa bağlı kromozom bozukluktaki artış bu olumsuzluktan sorumlu tutulur.
Yumurta rezervinin azalmasına etkileyen faktörler nelerdir?
Yaşın dışında da birtakım bozukluklar olumsuz etkileyebilir Bunlar;

  1. Genetik hastalıklar (doğuştan gelen)
  2. Yumurtalıklara yapılan cerrahi işlemler
  3. Sigara; yumurtalıkların östrojen salgılayan hücrelerini kötü yönde etkileyerek östrojen azalmasına neden olarak yada yumurta üzerind direk etkide bulunarak sebep olabilir. .
Yumurta rezervinin azaldığı nasıl tespit edilir ?
Over rezervini gösteren en güçlü gösterge vajinal ultrason sırasında yumurtalıklar gözlenerek içerdikleri yumurta keselerinin (follikül) belirlenmesidir. Ortalama olarak bu sayı her bir yumurtalıkta 8-10 olması gerekirken rezervi azalmış hastalarda 3-4 e düşmektedir. Ayrıca adetin 3 üncü gününde FSH ve estradiol hormonlarının kan düzeylerinin bakılmasıyla yumurtalık rezervi hakkında fikir edinilebilir. FSH hormonunun yükselmesi (>15) over rezervinin azaldığına işaret edebilir.
Rezervi az olan hastalar gebe kalamaz mı?
Aslında doğal gebelik açısından engel olan bir sebep değildir. Çünkü az yumurtalı hastalarda da her ay diğer kadınlar gibi ayda 1 kez yumurta gelişip yumurtlamaya dönüşür. Ancak tüp bebek tedavisi için özellikle bir olumsuızluk ifadesidir. Çünkü bu hastalarda yumurtanın azalmasına bağlı olarak analamlı oranda tüp bebek şansı ve performansı da azalmaktadır. İkinci bir olumsuzlukta menapoz yaşını normale göre daha erken gelebilme olasılığıdır. Bundan dolayı rezervi düşük olanlarda tedaviler konusunda erteleyici olmak yanlış bir karar olabilir.
 
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Cevap: Yumurta rezervinde azalma

bende tüp bebek tedavisinde böye bir durumla karşılaştım yumurta rezervimde azalma varmış neyseki yaptığım araştırmalarda ve düzenli kontrollerde benimkinin geçici bir durum olduğu şükürki saptandı yumurta rezervinde azalma olan arkadaşlara tavsiyem hayıt meyvası diye bir bitki var günde iki fincan içilirse yararını görücekler çay gibi demlenip içilicek asla kaynatılmıycak paylaşımın için teşekkürler canım
 
Üst