1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.663
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtlamanın olmaması nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  ovülasyonun olmaması,ovülasyon bozukluğu,yumurtlama bozukluğu,yumurtlama neden olmaz,yumurtlama ovülasyon hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Normalde kadının yumurtalıklarında her ay bir yumurta hücresi gelişir, olgunlaşır ve ortalama adetinin 12.-14. günleri arasında ovulasyon (yumurtlama-çatlama) meydana gelir. Bazı kadınlarda bu gerçekleşmez ve buna duruma “Anovülasyon” adı verilir.

  Anovulasyon genellikle adet düzensizliklerine yol açar. Bu kadınlarda genellikle adet araları uzar (oligomenore), bazen fazla kanamalar da görülebilir.

  Hormon tahlilleri ve yumurtalıkların ultrason ile incelenmesi bilgi vermektedir. Adetinin 3. günü yapılan hormon tetkikleri bilgi verebilir.

  Anovulasyon olup olmadığı ise ultrasonla takip edilebildiği gibi, vücut ısısı ölçümleri ve adetin 21. günü ölçülen progesteron hormonu seviyesiyle de anlaşılabilir.
  Yumurtlama olmaması belirtileri nedir? Nasıl Anlaşılır?
  Bu tür belirtilerin olmaması bazı aylarda kadınları yumurtlama olmaması hakkında oldukça kuşkulandırabilir ancak kesin tanı ultrason incelemesi ve bazı hormon (progesteon hormonu) tahlilleri ile konabilir.

  Tedavisi:
  Tedavi hastanın gebelik isteyip istememesine göre değişebilir. Gebelik isteyen hastalarda ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi, yumurta büyütme tedavisi) verilir. hamilelik istemeyen hastalarda genellikle değerlendirme sonucunda hormonal ilaçlar ile adet düzenleyici tedavi verilir. Tedavi hastanın yaşına, gebelik isteminei anovulasyonun sebebine, diğer hastalık ve şikayetlerin varlığına göre değişkenlik gösterir.

  Yumurtlama olmayan hastalar ile ilgili halk arasında "yumurtalık tembelliği" veya "yumurta tembelliği" deyimi sık kullanılır ancak bu isimde bir hastalık tıpta yoktur. Burada tembellik kelimesinden kasıt yumurtalıklardan her ay düzenli yumurtlama olmaması, hastanın sık sık anovulasyon dönemleri geçirmesidir. Kadınlarda yumurtlama olmamasının çeşitli nedenleri vardır, Yumurtalık tembelleşmesi deyiminin en çok kullanıldığı ve yumurtlayamama probleminin en sık rastlandığı hastalıklardan biri için polikistik over sendromu (PCOS)


   
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.663
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Kadınlar bazen her seferinde bir takım nedenlerle ovulasyon yapmazlar. Adet döngüleriniz her 23 ila 35 günde bir ortaya çıkıyor ve adet döngüsünden 3-14 gün önce meme hassasiyeti, şişkinlik, pelvik veya uterus krampları veya ruh hali değişiklikleri varsa, muhtemelen yumurtlamış olabilirsiniz. Bununla birlikte, sikluslarınız genellikle 35 günden fazla ise, sürekli olarak yumurtlamayabilir veya hiç sevmezsiniz. Yumurtlamayan ve hamile olmayan kadınların çoğunda Polikistik Over Sendromu (PCOS) olabilir. PCOS, doğduğunuz ve yumurtlamayacağınız bir kadının (yumurta bırakması) düzenli ve tutarlı bir şekilde neden olabileceği bir durumdur. Bu kadınlar yetişkin akne veya dudak üstünde veya çene altındaki saç büyümesinde bir artışa da sahip olabilirler. Ultrasonda, yumurtalıkların içinde küçük boyutta kalan birçok küçük kisti görülebilir. Yumurtlamamanıza neden olabilecek diğer durumlar arasında düşük tiroid fonksiyonları (hipotiroidizm), yüksek prolaktin üretimi (hiperprolaktinemi) ve menopozdan önceki dönemde (perimenopoz) süreklilik sayılabilir. Sürekli yumurtlamadığınızı düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızı görmelisiniz.
   
 3. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  592
  Beğenilen Mesajlar:
  47
  Ödül Puanları:
  28
  benim bir defasında adetim gecikti test alıp yaptım negatif çıktı 8 gün adetimden gecmişti. Doktora gittik yumurta yapmışsın ama yumurtan çatlamamış bu yüzden adetin gecikmiş demişti. benim yumurtam oluyor ama geç çatlıyormuş bu yüzden hamile kalamıyorum. doktor yumurtlama tedavisi uygulayacak inşallah işe yararda hamile kalırım.
   
Yumurtlamanın olmaması nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kansızlık nedir? Kansızlığın olmaması için neler yapmalıdır?

  Kansızlık nedir? Kansızlığın olmaması için neler yapmalıdır?

  kansızlık için ne yapılmalı kansizlik icin ne yapilmali kansızlık için yapmalı kansizlik icin yapmali Gebelikte pek çok sebeple kansızlık görülebilir. Bunlardan en sık görüleni yetersiz beslenme sonucu oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Gebelikte gerek annenin gerekse bebeğin artan gereksinimi nedeni ile içinde demir bulunan hapların (kan hapı) kullanılması önerilir. Kan hapları...
 2. Çocuğumun obez olmaması için ne yapmalıyım?

  Çocuğumun obez olmaması için ne yapmalıyım?

  bebeğim obez mi obez olmamak için Dünyada çığ gibi büyüyen obezite bizlerin eski fikirlerindeki kilolu bebek sağlıklı bebek fikrinin ne kadar yanlış olduğunu ortaya koyuyor. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren doktorunuz normal kiloda diyorsa ona daha fazla kilo aldırmak için uğraşmayın! Çünkü bebeğinizin damak tadını siz oluşturuyorsunuz ve obez olmasını da ancak siz önleyebilirsiniz. Nasıl...
 3. Tekrar Düşük Olmaması Ne Yapmalıyım ?

  Tekrar Düşük Olmaması Ne Yapmalıyım ?

  Bu konu; tekrar düşük yapmamak için neler yapılmalı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bayanların evlenip ilişkilerini ve hayatlarını rayına oturttuktan sonra istedikleri ilk şey bir bebek sahibi olmaktır. Ancak hayatta insanın başına herşey gelebiliyor. Bazen gebelikler düşükle sonuçlanabiliyor. Böyle bir durum başınıza geldiyse öncelikli olarak moralinizi bozmamanız ve...
 4. yaprak sarmasının sert olmaması için ne yapabilirim?

  yaprak sarmasının sert olmaması için ne yapabilirim?

  Yaprak sarmasinin sert olmamasi icin ne yapmam lazim benimkiler hep sert oluyo
 5. Yumurtlamamda sorun var nedeni nedir?

  Yumurtlamamda sorun var nedeni nedir?

  yumurtlama sorunları,yumurtlıkların yumurta üretememesi,ovülasyon bozukluğu nedenleri,ovülasyon problemleri,ovülasyon hakkında bilgiler Klasik bilgiye göre kadınlar bir ömür boyu kullanacakları yumurtalar ile doğarlar ve yeni yumurta yapımı olmaz. Son zamanlarda bu klasik bilgiye karşıt bazı çalışma sonuçları yayınlandı ise de sonuçlarının kliniğe yansımasına kadar biz yine klasik...

Sayfayı Paylaş