Yuvanız için 60 sırr

mislinay

Yeni Üye
Üye
Yuvanız için 60 sırr
Evinizi güzelleştirmek için tasarım ve iç mimarinin inceliklerini bilmenize gerek yok. Dekorasyon konusunda hazırladığımız ipuçları, pratik stil çözümleri ve kolay yöntemlerle sizin evinizin de imrenilecek bir stili olabilir.
MÜKEMMEL PLANLAMA En iyi sonuçlar için planlamayı iyi yapın.
1- Dekorasyona bir renk ya da bir stil teması belirleyerek başlayabilirsiniz. İlham almak için dekorasyon dergilerini kullanabilirsiniz. İşin başındayken bir tema belirlemek, ayrıntılara daha kolay odaklanmanızı sağlayacak ve bütünsel bir etki yaratmanıza yardımcı olacaktır.
2- Evinizde hakim olan atmosfere göre bir stil belirlemeniz en iyi yöntem olacaktır. Antika mobilyalarla modern tasarımları bir arada kullanmak her zaman iyi sonuç vermeyebilir.
3- Evinizin her alanında birbiriyle uyumlu bir atmosfer yakalamaya çalışın. Yani bir odadan diğerine geçerken duyularınız rahatsız olmamalı, mekanlara hakim olan temalar birbirini tamamlamalı.
4- Kendinize bir fikir panosu oluşturabilir ve burada hoşunuza giden renk, desen, kumaş örneklerini, yer döşemesi numunelerini kombine edebilirsiniz. Böylece isteklerinizi bir bütün olarak görme şansınız olur.
5- Abajur, masa lambası gibi aydınlatmalarla evinizde sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.
6- Yer döşemeleri tavandan daha koyu renkte olmalıdır. Bu nedenle evinizi yenilerken ilk önce yeri döşemelisiniz.
7- Yeni bir eve taşınıyorsanız mobilyalarınızın kağıt maketlerini yapabilir, böylece satın alırken oranlama konusundaki hataları en aza indirgemiş olursunuz. Bu yöntemi izlemek çok işe yarar. Çünkü bazen aldığınız bir eşya düşündüğünüz alana sığmayabilir.
8- Kafanızda bir tema oluşturup işe başlarken odada bulunan bütün eşyaları boşaltın. Odayı boyadıktan sonra, eşyaları yerleştirirken mekana hangilerini koyacağınız da netleşmiş olur.
DESEN VE RENK BELİRLEMEK Mükemmel görünümü elde etmek için doğru karışımları keşfedin!
9- Renkler konusundaki ilhamınızı doğadan alın. Örneğin gökyüzü mavisi ile beyaz bulutların yarattığı ferahlık hissini ya da yaprakların huzurlu yeşilini evinize taşıyabilirsiniz.
10- Mekanın herhangi bir yerini odak noktası haline getirmek istiyorsanız, örneğin bir köşe ya da şömine çevresi gibi, burayı duvarlara kontrast oluşturan bir renge boyayın. Seçtiğiniz rengin yine aynı firmanın aynı serisinde olmasına özen gösterin. Çünkü seriler değiştikçe boyanın yapısı ve tonları da fark edebiliyor.
11- Sizi dinlendiren ve rahatlatan bir atmosfer yaratmak istiyorsanız pastel tonları tercih edin. Özellikle banyo ve yatak odasında açık renkler kullanmaya çalışmalısınız.
12- Ahşap eşyalarınızı unutmayın. Kapı ve pencereleriniz ahşap ise onları da duvarlarla aynı renge boyayabilirsiniz.
13- Desenleri kombine ederken birbirleriyle uyumlu renklerde olmasına dikkat edin. Ayrıca kanepeniz için seçtiğiniz desenin yastıklarınız ya da minderlerinizin desenleriyle de uyumlu olmasına özen gösterin.
14- Çiçekli, şerit gibi farklı desenleri bir araya getirmek istiyorsanız düz bir fon kullanın. Bu çözüm, hem mekanın karışık görünmesini engelleyecek, hem de desenlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
15- Boya firmalarının renk kartelalarını alıp, birbirini tamamlayan tonları seçebilir ya da bir iç mimardan fikir alabilirsiniz.
16- Hiç bir zaman modası geçmeyecek bir mekan yaratmak istiyorsanız ahşap, keten, yün, ipek ve taş gibi malzemeleri çok fazla kullanın.
17- Dekorasyonunuz her mevsime uysun istiyorsanız, duvar ve mobilyalarda tek renk kullanıp perde, yastık, şal gibi tekstil ürünlerinde deseni tercih edin.
18- Döşemelerinizde nasıl bir doku, desen ve renk kullanacağınıza karar verdikten sonra, duvar boyasını seçmek çok daha kolay olacaktır.
19- Mimarinin izin verdiği bütün imkanları kullanın. Örneğin dış kapınızın doğal bir havası varsa, buzlu cam kullanıp çarpıcı bir şıklık yakalayabilirsiniz.
20- Renk kartelasından beğendiğiniz renkleri seçerken siyah bir kutu kullanıp, bu rengi kutunun tabanına yerleştirin. Bu, rengi uyguladığınızda elde edeceğiniz ton olacaktır. Unutulmaması gereken bir başka önemli nokta da uyguladığınız kat sayısına göre tonların farklılaşmasıdır.
21- Koyu tonları nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz önce eski bir ayakkabı kutusunun içini boyayıp, mekanda yaratacağı etkiyi önceden görebilirsiniz.
22- Herhangi bir mekanda ferah bir atmosfer yaratmak istiyorsanız mavinin tonları olan lila, aqua, mine gibi renkleri tercih edin.
TAVAN İLE İLGİLİ GEREKENLER İdeal tavanı doğru boya ile elde edin.
23- Evinizin yüksek bir tavanı varsa bu etkiyi, kullandığınız boyama şekli ile en aza indirgeyebilirsiniz. Bir rengin üç farklı tonunu yerden tavana kadar, koyudan açığa doğru yatay bir biçimde boyayabilirsiniz. Renk seçiminizi daha çok natürel ve birbiri ile uyumlu tonlarda yaparsanız odanızda daha çok ferahlık hissi yaratmış olursunuz.
24- Tavanda güçlü ve sıcak renkler kullanmak tavanı daha alçak gösterip, ortamı yumuşatır.
25- Yüksek tavanı daha alçak göstermenin bir yolu da bordür kullanmaktır. Bordürün alt kısmını koyu renk duvar boyası ile boyayabilir, bordürün üst kısmında ise daha açık tonlar uygulayabilirsiniz.
26- Alçak bir tavanı olduğundan daha yüksek göstermek isterseniz tavan ile duvarları aynı renge boyayabilirsiniz. Açık renkler bu etkiyi yaratmak için ideal olacaktır.
27- Dikey şeritlere sahip duvar kağıdı ya da boyama tekniği uygulayarak da tavanı olduğundan daha yüksek gösterebilirsiniz.
ALANLARI İYİ DEĞERLENDİRİN Kullanım dışı ve sorunlu köşeleri akıllı çözümlerle geri kazanın.
28- Banyo gibi dar alanlarda düzeni korumaya özen gösterin. Ankastre elemanlar, akıllıca tasarlanmış dolaplar ve raflar işinizi kolaylaştırabilir.
29 Çok fazla resminiz ama duvarlarınızda yeterli alanınız yoksa merdiven boşluklarını ve sahanlıkları değerlendirebilirsiniz. Pastel renklerde bir fon kullanarak resim ve fotoğraflarınızı sergileyebilirsiniz.
30- İşlevsel mobilyaları tercih edin. Kendi fonksiyonları dışında bir ikinci işlevi olan aksesuarlar eviniz için hem pratik hem de şık olacaktır.
31- Yatak odanızda, yerden tavana kadar duvar görünümlü gömme dolap yaptırabilirsiniz. Bu sayede depolama için yer kazanırken derli toplu ve ferah bir atmosfer de yaratabilirsiniz.
32- Fazlalıklarınızdan mutlaka kurtulun. Sıkışık ve eşyaların üst üste bindiği izlenimi yaratan raflara el atın. Böylece havadar bir görünüm elde edersiniz.
33- Pencere etraflarını düzenli kılmanız bütün odanızın aydınlık ve ferah görünmesini sağlayacaktır.
34- Farklı tarzlarda yer döşemelerini kullanmamaya çalışın. Bütünlük yaratmanın yolu tek tip yer döşemelerinden geçer.
35- Depolama konusunda problem yaşıyorsanız ölü alanları değerlendirin. Kapı üstleri ve merdiven boşlukları yeni dolaplar için idealdir.
Karanlık alanlar, aynalarla daha aydınlık!
36- Karanlık ve dar alanlarda yerden tavana kadar kullanacağınız aynalarla göz yanılsaması yaratarak mekanı daha aydınlık ve geniş gösterebilirsiniz.
37- Yeterince geniş pencereleriniz yoksa etrafına yerleştireceğiniz aynalarla karanlık köşelere ışığı yansıtabilirsiniz. Üstelik son derece şık bir çözüm olur.
38- Gün ışığı almayan bir banyonuz varsa, yer döşemelerini açık renklerde tercih edip tavana spot lambaları yerleştirin. Spotları bir ayna üzerine yansıtın.
HIZLI SERVİS: Eski eşyaya pratik yenileme önerileri.
39- Darbe alan mobilyalarınızı atmak yerine zımparalayıp boyayabilir, mekana yeni bir soluk katabilirsiniz.
40- Mutfağınızı yenilemenin en kolay ve hızlı yolu dolap kapaklarının rengini değiştirmektir. Boyayı kendiniz yapacaksınız firmalardan fikir alabilirsiniz.
41- Darbe alan yer döşemelerini kilim ve halılarla saklayabilirsiniz.
42- Duvarlarınız girintili çıkıntılı ise saten boya tercih etmeyin. Saten boyalar muntazam olmayan hatları daha fazla ortaya çıkarır. Mat boyalar girintili çıkıntılı ve darbeli yüzeyleri gizlemek için ideal bir çözümdür.
43- Ahşap yüzeyleri boyarken mat boya ve vernikleri tercih edin. Bu tip boya ve vernikler ahşapta daha başarılı sonuç verir.
44- Sevmediğiniz fayanslarla bir ömür geçirmek zorunda değilsiniz. Fayans boyaları ile demode fayanslarınıza yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.
45- Eskiyen dolap ya da kapıların, kulp ya da kollarını yenileyebilirsiniz. Yapı marketlerde satılan boyalarla da onları yeniden renklendirebilirsiniz.
46- Perdelerinizin yere değmesini istemiyorsanız dekoratif perde mandalları kullanabilirsiniz.
47- Düz bir güneşliğin eteğini püskül ya da boncuklarla süsleyerek farklı uygulamalar yaratabilirsiniz.
48- Katlamalı tüller ve farklı renklerde fonlarla mekana stil katabilirsiniz.
SON DOKUNUŞLAR Doğru ayrıntıları değerlendirerek evinizi kişiselleştirin.
49- Farklı tarzlardaki resimleri aynı tipte çerçeveler kullanarak bir arada kullanabilirsiniz. Duvarlarınızda çivi izi kalsın istemiyorsanız çerçevelerin profilini çıkarıp asmak istediğiniz yerlerden emin olduktan sonra duvarı delin.
50- Lambaların anahtarlarını değiştirerek daha dekoratif elemanlar kullanabilirsiniz. Modern görünüm elde etmek isterseniz krom anahtar ya da dimmerler, klasik bir görünüm içinse parlak renkte anahtar prizleri kullanabilirsiniz.
51- Maksimum etki ya da kusursuz odak noktaları için çerçeveleri ve küçük aksesuarları gruplayarak sergileyin.
52- Duvarlarınıza orijinal şeyler asmayı ve farklı olmayı seviyorsanız kendiniz bir şeyler yaratabilirsiniz. Amerikan bezi satın alıp tuvaller yapabilir; herhangi bir ressamın resimlerini satın alabilir, bir marangoza kendi tasarımınız olan çerçeveleri sipariş edebilir, raptiye gibi değişik malzemeler kullanarak kendi çerçevelerinizi yaratabilirsiniz.
53- Gösterişli bir stil yaratmak istiyorsanız krem rengi tüller ve koyu renk kadife perdelerle bunu gerçekleştirebilirsiniz. Perde modellerinde daha çok dekorlu olanları kullanırsanız gösterişli bir hava yaratabilirsiniz. Özellikle parlak, yanardöner taftalar ve ipekli tüller bu tarz için ideal.
54- Perdeleriniz için kumaşları seçerken dikkat edin. Vual gibi kumaşlar içerinin görünmesini engellerken, gün ışığını kesmez.
55- Yatağınızda iki tip örtü kullanarak daha zengin bir tarz yaratabilirsiniz. Yastık kılıfları, minderler, pikelerde birbiri ile uyumlu motif ve renkleri kombine ederek kendinize özgü bir stil elde edebilirsiniz.
56- Düz renkteki güneşliklerinize desen ekleyebilirsiniz. Bunun için kumaş boyası ve stencil yeterli olur. Mekanın farklı bir köşesinde kullandığınız bir motifi ya da rengi perdelerinize taşıyarak stil bütünlüğü oluşturabilirsiniz.
57- Yatağınızı gösterişli kılmak için nevresim takımınızın üzerinde zarif bir yatak örtüsü ve bol sayıda kırlent kullanabilirsiniz.
58- Banyonuzdaki aydınlatmayı klasik bir görünümden kurtarmak için uygulayabileceğiniz pratik ve hızlı çözümlerden birisi de lambanızı püskül gibi dekoratif malzemelerle süslemektir.
59- Mekanları konforlu ve gösterişli kılan en önemli unsurlardan birisi aydınlatmadır. Bunun için içeriye giren doğal ışığı kontrol altına almanız gerekir. Pencerelerinizde çok katmanlı tül ya da perde sistemi ile dilerseniz havadar, dilerseniz sıcak ve loş bir ortam yaratmanız mümkün olabilir.
60- Antika yatak örtüleri için bit pazarı, eskici ve ikinci el eşya satan yerlere uğrayın. İyi durumda olan örtü bulursanız koltuk ya da kanepe üzerinde kullanabilirsiniz. Beğendiğiniz antika kumaş parçalarından minder kılıfı, patchwork örtüler yapabilirsiniz.
 
Üst