1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.471
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  YÜzÜklerİn Efendİsİ Artik YeŞİlÇam'da Çekİlebİlecek

  Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Yüzüklerin Efendisi'ndeki Gollum (ortada) adlı karakter de yönetmen Gerçeker'in Türkiye'ye getirdiği teknolojiden yararlanılarak oluşturuldu. Yüzüklerin Efendisi, Kutup Ekspresi ve Neşeli Ayaklar gibi gişe rekorları kıran filmlerin Yeşilçam'da çekilmesi artık hayal değil. Uzun yıllar Amerika'da yaşayan yönetmen Fehmi Gerçeker, Hollywood stüdyolarında kullanılan teknolojiyi Türkiye'ye getirdi.

  Gerçeker, sözkonusu teknolojiyi kullanarak yerli bir animasyon filminin çekimlerine başladı. Ünlü yönetmen Steven Spielberg'in kullandığı sistemle çekilen "Çevrebey"i önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetiştirmeye çalışan Gerçeker, "Hareket Yakalama" adı verilen Gypsy 5 sisteminin çalışma şeklini şu sözlerle özetliyor: "Oyunculara, hareketlerini kısıtlamayan ve bir robot görüntüsü veren elektronik aletler giydiriliyor. Vücut eklemleri üzerine yerleştirilen 37 sensör sayesinde karakterlerin yaptığı bütün hareketler kablosuz olarak bilgisayara kaydediliyor. Ardından bu bilgiler, ayrıntılarıyla işlenerek, beyazperdede gördüğümüz Sherk'e ya da ejderhalara dönüşüyor."

  1992'den 2006'ya kadar geçen sürede sinema sayısı yüzde 64 arttı. Salon sayısında ise 5 kata yakın büyüme gerçekleşti. Ancak, halen çizgi, animasyon ve fantastik film sektöründe istenilen kalite elde edilemiyor. Dünya salonlarında çocuklar kadar yetişkinlerin de merakla izlediği animasyon filmlerde kullanılan teknolojiyi Türkiye'ye getirerek ilk yerli animasyon çalışmasına başlayan yönetmen Gerçeker, bilgisayar sistemiyle başarılı animasyonların Yeşilçam'dan da çıkacağını söylüyor. Hareket yakalama teknolojisi, 1980'de insan vücudunu incelemek için kullanılmaya başlıyor. 1990'lara kadar bu böyle devam ediyor. Newyork Teknoloji Üniversitesi'nde görevli bir profesör, sözkonusu teknolojiyi bir dansçıya giydiriyor, aletlerle dansçının hareketlerini bilgisayara transfer ediyor. Ardından film dünyası bunu keşfediyor. Çünkü çizgi filmlerde her bir hareket için tek tek ve saniyede 24-25 kare çizmek gerek. Halbuki bununla bir tek karakter çizmek yeterli. Bunun bir insan olması şart değil, hayvan da olabiliyor. Neşeli Ayaklar filmindeki penguenler gibi. Aletleri takan aktörün hareketleri yapması yeterli. Hem para hem de zaman tasarrufu sağladığı için tercih ediliyor. "Bilgisayara iskelet hareketleri çıkıyor. Karakterle bağdaştırıyorsun ve ekrana yansıtıyorsun." diyen Gerçeker, Steven Spielberg'in Yüzüklerin Efendisi'nde büyük ejderhalar çizmek yerine bu teknolojiyi kullanarak ortaya enteresan yaratıklar çıkardığını kaydediyor. Söz konusu teknolojinin yurtdışında yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi var. Bununla Amerika ve İngiltere'de yeni bir sektör oluştu. Ajanslara bağlı çalışan birçok kişi, bu filmlerde rol alıyor. Kimi aslan taklidi, kimi de kedi taklidi yaparak geçimini sağlıyor. Türkiye'de de böyle bir sektörün oluşabileceği sinyallerini veren Fehmi Gerçeker, yeni iş alanlarının açılacağını söylüyor.

  Ürünün fiyatı 100 bin dolar


  Fehmi Gerçeker, Mehmet Ali Alabora'nın rol aldığı Çevrebey'in çekimlerine başlamadan önce İngiltere'ye giderek, Gypsy 5'i 100 bin dolara satın aldı. Film 50 kişi yerine 8 kişiyle tamamlandı. Dünya standartlarında bir iş yapmak istediklerine dikkat çeken Gerçeker, "Bunun dışında projeler de geliştireceğiz." diyor. Bazı genç ve ünlü film yapımcılarının gelerek kendisinden fikir aldığını ifade eden yönetmen, "Gypsy 5'in nasıl kullanıldığını bilmek de çok önemli." diye konuşuyor. Çevrebey'in çekimleri için İngiltere'den Alex adında bir operatör getiren FGP Prodüksiyon'da görevli iki kişi eğitiliyor. Ayrıntıları basit olmayan teknolojiyle iki üniversite yakından ilgileniyor.


   
YÜzÜklerİn Efendİsİ Artik YeŞİlÇam'da Çekİlebİlecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. olay olay olayy yüzüklerin efendisi türk versiyonu:)

  olay olay olayy yüzüklerin efendisi türk versiyonu:)

  yüzüklerin efendisi türk versiyon yüzüklerin efendisi türk versiyonu türkçe versiyonu türkler diyarbakır
 2. MSN'DE Kurtlar Vadisi ve Yüzüklerin Efendisi Fontu İle Yazın ringbearer Fontu

  MSN'DE Kurtlar Vadisi ve Yüzüklerin Efendisi Fontu İle Yazın ringbearer Fontu

  yüzüklerin efendisi yazı tipi yüzüklerin efendisi yazı karakteri yazı tipi'ni C:windows/fonts klasörüne atıyoruz......sonra msn'den yazı tiplerinden RİNGBEARER'i seçiyoruz... İndirmek İçin Kutucuğa Tıklayın:
 3. Elijah Wood (Yüzüklerin Efendisi- Frodo)

  Elijah Wood (Yüzüklerin Efendisi- Frodo)

  yüzüklerin efendisi frodo yüzüklerin efendisi oyuncularının gercek isimleri oyuncuları isimleri frodo gerçek ismi oyuncularının ELİJAH WOOD Yüzüklerin Efendisndekii FRODO Asıl Adı: Elijah Jordan Wood Doğum Tarihi:28 Ocak 1981 Burcu: Kova Doğum Yeri: Cedar Rapids, Iowa, ABD Fan Adresi: c/o Nicole David, William Morris Agency, 151 El Camino Drive, Beverly Hills, California, 9021 Filmleri...
 4. Efendimiz Güllerin efendisi Kainatın efendisi

  Efendimiz Güllerin efendisi Kainatın efendisi

  güllerin efendisi sözleri ....O bir önder.... -Daima düşünceliydi... -Susması, konuşmasından uzun sürerdi... -Lüzumsuz yere konuşmaz; konuştuğunda ne fazla, ne eksik söz kullanırdı... -Dünya işleri için kızmazdı... -Kötü söz söylemezdi... -Affediciliği tabii idi... -İntikam almazdı... -Düşmanlarını sadece affetmekle kalmaz, onlara şeref ve değer de verirdi... -Kendisini üç...
 5. "Yüzüklerin Efendisi" Barış Manço Hayranı Çıktı!

  "Yüzüklerin Efendisi" Barış Manço Hayranı Çıktı!

  yüzüklerin efendisi, barış manço, elijah wood Sevgili melekler, dünyaca ünlü film serisi "Yüzüklerin Efendisi" filminin başrol oyuncusu Elijah Wood meğer bir Manço hayranıymış. Türkiye’de de çok sayıda hayranı bulunan Yüzüklerin Efendisi filmlerinin başrol oyuncusu Elijah Wood Galata’da açılan 24 odalı şehir oteli Duo Galata’nın davetlisi olarak İstanbul’a geldi. Burada...

Sayfayı Paylaş