1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Yüzyıl Savaşları

  Konu, 'Dünya Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  XIV. ve XV. yüzyılda Fransa ile İngiltere'yi karşı karşıya getiren çatışmadır. Fransızlarla İngilizleri 1337'den 1453'e kadar, yani gerçekte yüz on altı yıl süreyle karşı karşıya getiren çatışmaya «Yüzyıl Savaşları» adı ancak son yüzyılda verilmiştir. Bu adlandırma pek de yerinde sayılamaz, çünkü yüz yılı aşkın bir zaman sürüp giden gerçek bir savaş değil, art arda bir dizi barış evresiyle bir dizi askerî harekâtın birbirini izlemesi söz konusudur.
  Bir Derebeylik Kavgası

  XIV. yüzyılda İngiltere kralı Edward III, Valois Hanedanı'ndan Fransa kralı Philippe VI'ya bağımlı bir hükümdardı; bu nedenle Fransa'daki toprağı Guyenne için onun otoritesine boyun eğmek zorundaydı. Ama Edward III bu bağımlılığa daha fazla dayanamadı: ana tarafından Güzel Philippe'in torunuydu ve bu sıfatla da Fransa tahtında hak iddia edebilirdi.

  Philippe VI'nın Guyenne'deki müdahalelerini bahane ederek 1337 yılında Fransa kralı ile bağlarını kopardı ve Fransa tahtını ele geçirmeğe kalkıştı.

  İngiliz Zaferleri

  İngiliz ordusu Fransız ordusunu Crecy'de (1346), Calais'de (1347), Poitiers'de (1356) yendi ve Fransa'nın tüm güneybatı kesimini ele geçirdi. Charles V ile Bertrand du Guesclin karşı harekete geçerek kaybedilen toprakların bir kısmını geri aldılar. Fakat İngiltere'nin yeni kralı Henry V'in 1415'te kazandığı Azincourt Zaferi'nden sonra İngilizler egemenliklerini Fransa'nın kuzey yarısına kadar genişlettiler. Fransa kralı Charles VII, Loire'ın güneyine çekilmek zorunda kaldı.

  »İngilizleri Fransa'dan Kovmak»

  Tam bu sırada Jeanne d'Arc işe karıştı: kuşatılmış olan Orleans'ı kurtardı (1429) ve Charles VII'yi Reims'te takdis etti. Çok geçmeden yakalanarak İngilizlere teslim edilen Jeanne d'Arc, Rouen'de ateşe atılarak yakıldı (1431). Ama onun eylemi Fransızları yüreklendirmiş olduğundan Fransızlar üst üste zaferler kazanmağa başladılar: Paris geri alındı (1436); İngilizler Normandiya ve Guyenne'den kovuldular; ellerinde Calais'den başka yer kalmadı (1558'de orayı da kaybettiler).

  Calais Burjuvaları

  Calais kenti, on bir aylık bir kuşatmadan sonra 1347'de İngiltere kralına teslim oldu. Kral kentin ilerigelenlerinden en zengin ve en güçlü altı kişinin, başları açık ve ayakları çıplak olarak sadece bir gömlekle gelip kentin anahtarını getirmelerini şart koştu. Öldürülecek olan altı rehine İngiltere kraliçesinin ricası üzerine ölümden kurtuldular.

  (Solda) Azincourt Muharebesi'nde (25 ekim 1415), Fransız süvari ordusu, İngiliz okçu ve piyade birlikleri karşısında ağır bir yenilgiye uğradı. Bu muharebe, top güllelerinin ise karışmadığı, bilek gücüne dayanan son çarpışmalardan biri oldu.

  (Sağda) Ecluse Muharebesi (24 haziran 1340), bıktırıcı Yüzyıl Savaşları'nın ilk kahramanlık hikâyelerine konu oldu: İngiltere kralı Edward III'ün donanmanı bu muharebede Philippe VI'nın donanmasını ezdi; Fransa bu çarpışmada 166 gemi kaybetti. Yüzyıl Savaşları'nın ilk yıllarında hayatta olan papaz Jean Froissart'ın kitabında yer alan minyatürlerden biri.   
Yüzyıl Savaşları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yom Kippur Savaşı « 20. Yüzyıl Tarihi

  Yom Kippur Savaşı « 20. Yüzyıl Tarihi

  6 Ekim 1973'de başlayan bu savaşa, Müslüman dünyasının Ramazan ayına rastlaması dolayısiyle Ramazan Savaşı ve İsraillilerin çok kutsal bir ayı olan Yom Kippur'a rastlaması dolayısıyla, Yom Kippur Savaşı adı verilmiştir. Fakat esas itibariyle Yom Kippur Savaşı diye adlandırılmaktadır. Bu savaşın, bundan önceki Arap-İsrail savaşlarına nazaran iki mühim hususiyeti ve farklılığı vardır. Araplar...
 2. Harp (savaş)

  Harp (savaş)

  Rüyada bir kimsenin harp etmesi kendisiyle harp eden veya harbe tesvik eden kimse ile aralarinda meydana gelecek siddet ve hileye isaret eder. Harp, rayiç fiyatin pahaliligina isaret eder. Bir kimse bir sehir halkim birbiriyle muharebe ediyorlar görse, o sehirde rayiç pahali olur. Harp izdirap, üzüntü, fitne yahut vebadir. Rüyada harp ve harpte islenilen seyler, ordudan baska kimseler için...
 3. savaş çocukları

  savaş çocukları

  eşsiz yöneliş Ne kadar basit aslında değil mi hayallerimiz... Basitlikten kasıt bir Irak'lı çocuğun gelecek hayalleri kadar bile genel değil. Sadece kişisel, çok para kazanmak, rahata ermek, aşık olmak, o kişinin de sana aşık olması ve mutlu bir hayat sürmek, güzel bir araba, ev.....vs. Her gün bir çocuğun gözünden onlarca damla yaş düşüyor, ailesi dağılıyor, kan onlar için artık...
 4. Çanakkale Savaşından Savaş Hileleri

  Çanakkale Savaşından Savaş Hileleri

  şehirler savaşı hileleri sehirlersavasi hileleri şehirler savaşı hilesi okul savaşları hilesi DÜNYA SAVAŞ LİTERATÜRÜNE ''ÇANAKKALE GEÇİLMEZ'' DİYE KAZINAN ÇANAKKALE SAVAŞLARI'NDA, ÜUTTEFIK GÜÇLERİN BAŞVURDUĞU SAVAŞ HİLELERİ ÇOK CAN YAKTI. ÇEKİLMENİN BAŞARILI SONUÇLANMASI İÇIN GERİDE TAKİP EİILMELERİNE KARŞI KONSERVE KUTULARINDAN OLUŞTURDUKLARI MAYINLAR BIRAKILDI. DENiZDE VE KARADA...
 5. Koyunhisar Savaşı

  Koyunhisar Savaşı

  18 Temmuz ve 27 Temmuz 1302 tarihleri arasında Osmanlı Beyliği ile Bizans İmparatorluğu'nun yaptığı muharebelere topyekün Koyunhisar Savaşı denir. İki devlet arasındaki tarihteki ilk savaş. Savaşı Osman Bey yönetimindeki Osmanlı ordusu kazanmıştır. Bizans İmparatoru II. Andronikos Paleologos firar ederek canını kurtarmıştır. Savaşın Sebebi Osmanlıların İzmit'e yaklaşmalarından korkuya...

Sayfayı Paylaş