Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Zamanı iyi yönetmek

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İş hayatızda bir tek projeyle uğraşıyor bile olsanız diğer tüm istekleri de düşünmek durumundasız. Tüm e-postaların cevaplanması, sesli mesajların kontrol edilmesi, sayfalarca okuma, Messenger’e cevap yazılması… İşte çalışma dünyasın gerçekleri!
  Sürekli kesintiye uğradığız ve diğer isteklerle uğraştığız için kaliteli iş çıkartamadığızı düşünmeye başladıysanız muhtemelen işinize nasıl odaklanacağızı öğrenmeniz gerekiyor. İşte size kesintiler dünyasında işe odaklanabilmenin 7 altın yolu:

  ”Ulaşılamadığız” zamanlar oluşturun

  Çalışma arkadaşları sorularla birlikte gelerek sizi işinizden alıkoyabilirler. Kendinize ”ulaşılamaz” olmak için zaman verin. Kapızı kapatın ve üstüne ”rahatsız etmeyin!” yazısı asın. Bu zamanlar çizelgenizde olsun ve diğer insanlar sizi bu saatlerde rahatsız edemeyeceklerini bilsinler. Eğer açık bir alanda çalışıyorsanız, insanların sizi kolayca bulamayacağı bir odaya (konferans odası, v.b) gidin veya masanızı yeniden düzenleyerek çalışma arkadaşlarıza sırtızı vererek çalışın. Bir kulaklık edinin ve hiç müzik dinlemeseniz bile kulaklığı takarak insanlara meşgul olduğunuz mesajı verin. Yani, nasıl hayır demeniz gerektiğini öğrenin. Çok fazla açıklama yapmadan ve özür dilemeden. Sadece çalışma arkadaşlarız o anda yeteri kadar boş zamanız olmadığı bilsinler. İyi takım arkadaşı olanlar anlayacaktır.

  Okuma ve cevaplama isteğinize karşı koyun

  Arkadaşlarız ve aileniz günün her saati size mesaj mı yolluyor? Aldığız tüm e-postalar onları okumanız için baştan çıkartıyorsa kendinizi tutun ve işinizi devam ettirin. Ayrı bir kişisel hesap yaratın ve o hesabı sadece evde kontrol edin. Eğer tek bir hesaba ihtiyaç duyuyorsanız kişisel mesajlarızı öğle yemeği vaktinde okumak gibi kısıtlar koyun. Ve gereksiz mesajları hemen silme alışkanlığı kazanın. Ve bize inanın ki mesajı arkadaşlarıza iletmediğinizde yedi yıl beladan kurtulamayacağız hikayeleri hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir!

  Anlık mesajlaşma programları kapatın

  Son zamanların en popüler programlarından olan Messenger benzeri programlar ofisteki en büyük odak öldürücüler olabilirler. Böyle bir programız varsa çalışma saatlerinde durumunuzu meşgul ya da dışarıda ayarlamanız iyi olacaktır. Arkadaşlarıza onlarla chat yapamayacağızı ve onları daha sonra telefonla arayacağızı söyleyin.

  Telefonla konuşmalarızı planlayın

  Birçok insan için telefonu kullanmak bir mecburiyettir fakat telefonu daha verimli kullanmanın yolları vardır. Önce, önemli aramaları; anahtar noktaları ve soracağız sorularızı yazarak planlayın. Bu yöntem telefonla aramanız gereken daha fazla insana ulaşmanızı sağlayacaktır. Arayan kişinin numarası görünüyorsa tanımadığız numaraları cevaplamayın ve sesli mesaj sistemini kullanın. Bu yöntem sayesinde bu kişilere daha uygun bir zamanda dönebileceksiniz.

  Biraz nefes alın

  Çok yoruldunuz ve başız mı dönüyor? Eğer yapacak daha çok işiniz varsa bunlara odaklanabilmeniz imkansız olacaktır. Kafanızı temizlemek ve yeniden odaklanabilmek için birkaç dakikalığına masanızdan uzaklaşın. Yürüyüş yapın, esneme hareketleri yapın, ofis yogası yapın veya sadece gözlerinizi kapatıp birkaç dakika derin derin nefes alın.

  Yazın

  İşimize odaklanabilmek için bazen görsel hatırlatıcılara ihtiyaç duyarız. Bir veya birden çok liste yapın ve sürekli takip edin. Bilgisayarızın yanına bir not tahtası koyun ve periyodik olarak bakarak işlerin hangi aşamada olduğunu görün. Bitirdiğiniz her işin yanına bir çarpı atmanız size başarı duygusunu hissettirecek ve işe odaklanmanızı sağlayacaktır.

  Düzenli olun

  Masanız darmadağın haldeyken işinize yoğunlaşmanız çok zordur. Her sabah belli bir zamanı çalışma alanızı temizlemek için harcayın. Önemli dosyaları yakınızda eski dosyaları ise uzakta tutun. İhtiyacız olmayan resimleri, eğlenceli fotoğrafları ve diğer zaman öldürücü her şeyi görüş alanızın dışına çıkartın. Bu sayede en sevdiğiniz kalemi ya da çok önemli bir dosyayı ararken kaybettiğiniz 2 saati geri kazanacaksız.   
Zamanı iyi yönetmek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kendinizi Yönetmek

  Kendinizi Yönetmek

  Kendisine zaman yönetimi hakkında felsefesini özetlemesini istenen bir zat,: 'zaman sana ait bir şeydir' cevabını verdi. Onun sana hükmetmesini izin vermemeli sen ona hükmetmelisin kendine hükmedemezsen zamana da hükmedemezsin. İnsanoğlu doğayı kontrol edecek kadar akıllı ama kendini kontrol edemiyor. Gerçekçi bir öz değerlendirme kolay değildir. Kişi kendini içinde bulunduğu durumda ne kadar...
 2. Yönetmek

  Yönetmek

  Rüyasında birilerini yöneten kimse isteyerek bir sorumluluk alacak ve bunlarla uyumlu bir hayat sağlayacak demektir.
 3. zamanı iyi kullanabilmek

  zamanı iyi kullanabilmek

  zamanı iyi kullanmak bize ne kazandırır zamanımızı iyi kullanmak bize neler kazandırır zamanı planlamak insanlara neler zamanımızı için yapmalıyız planlı olmak ne Plânlı ve programlı çalışmak zamanı akıllı kullanmak demektir. Yetki devri en önemli zaman yönetimi tekniğidir. Sekreter görevlendirmek yöneticilerin; ziyaretçilerini, telefonlarını, yazılarını, randevularını, toplantılarını ve çevre...
 4. Zamanı iyi kullanın

  Zamanı iyi kullanın

  Zamanınızın çoğunu en iyi yaptığınız işe verir ve başkalarının da en iyi yaptıkları işleri yapmalarına izin verirseniz olağanüstü sonuçlar elde edersiniz. Bunun için doğal becerileriniz üzerine odaklanın. İyi yaptığınız bir sürü şey vardır. Kimi alanlarda yetkin hatta mükemmel, kimi alanlarda ise daha az yeteneklisinizdir. Şimdi dürüstçe bir liste hazırlayın ve tüm becerilerinizi bu listeye...
 5. Kendi Dünyamızı Yönetmek

  Kendi Dünyamızı Yönetmek

  Yaşadığımız dünyayı her an kontrol edebiliriz kolayca ve zorlanmadan bizi sınırlayan değerlerden önyargılardan ve kötü tecrübelerle yapamadıklarımız yüzünden ortaya çıkmış inançlardan kurtularak. Neden yapmalıyız diye düşünmek yerine nasıl yapabiliriz sorusuna yaparak, merak ederek ve gayret ederek cevabı verilebilir. Eğer kendimizi hiçbir neden yokken kötü hissediyorsak, bunun tersi de doğru...

Sayfayı Paylaş