Zayıfa da Şişmana da Egzersiz

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Zayıfa da Şişmana da Egzersiz
Şişmanlığın oluşma sebeplerinden birisi yanlış beslenme, diğeri ise hareket azlığıdır.
Bedensel egzersiz sadece şişman kişilerin zayıflamak için yapması gereken bir uygulama değildir. Zayıf kişilerin de sağlıkları için egzersiz yapmaları gereklidir. Egzersiz yağ vermek, kondisyon ve kas kitlesini geliştirmek için uygulanabilir. Yağ vermeye yardımcı egzersizler diğer egzersizlere oranla daha dikkat ve devamlılık gerektirmektedir. Vücuttaki deri altı yağ dokusunu istenilen düzeye indirebilmek için sırasıyla ve bilinçli olarak uygulamaları gerekmektedir.
• Egzersiz başlamadan önce sağlık kontrolünüzü, kan, idrar ve tansiyon ölçümlerinizi yaptırmanız ve egzersiz yapmaya bir sakıncanız olup olmadığını doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu ölçümler sizin güvenli olarak egzersiz yapmanız için önemlidir.

Nabız sayısı • Egzersizi hayat boyu uygulayacağınızı düşünerek egzersizi gün içinde nasıl ve ne zaman yapacağınızı düşünmeli ve o programı uygulamaya çalışmalısınız.
• Yapacağınız egzersiz programı için egzersiz türüne uygun kıyafet ve ayakkabı seçilmelidir.
• Egzersiz başlamadan önce sağlık kuruluşlarında ve kliniklerde yağ, kas ve vücut suyu ölçtürülerek beslenme ve egzersiz programları için gerekli olacak kriterler elde edilecektir.
• Egzersize başlanacak ilk 10 gün sadece kardiyovaküsler çalışmalar (yürüme, egzersiz, bisiklet, kürek aleti veya step makinesiyle) yapılmalıdır.
• Yapılacak kardiyovaküsler çalışmalar max, nabız yüzde 60 ile yüzde 70 arasındaki nabız sayılarında olmalıdır. (Örnek 220 sabit sayısından yaşınızı çıkarın 220 - 40 = 180 çıkan sayıyı 0.60 ve 0.70 ile çarpın bu iki nabız sayısı arasında max. 1 saat, minimum 35 dk. kardiyovaküsler egzersiz yapmalısınız (180.0.60 = 108 veya 180.0.70 = 126.)
• Nabız sayılarını ölçen nabız ölçer saatlerden edinerek, egzersiz temposunu rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Eğer bu saatlerden bulamazsanız el bileğinden nabzınızı sayarak da 1 dakikadaki nabzınızı öğrenebilirsiniz.

Dengeli beslenme
• Bütün gıda maddelerinin bir denge içinde olması gereklidir. Karbonhidrat, protein ve yağ alınımı sağlanmalıdır.
• Sabah öğününden akşam öğününe doğru azalan miktarda karbonhidrat alınmalı.
• Sebze yemeklerine gün içinde ve akşam yemeklerinde ağırlık verilmeli.
• Proteinler genellikle sabah ve öğle yemeklerinde tercih edilmelidir.
• Alınacak su miktarı günde 2 litreden az olmamalı.
• Vücut için önemli olan yağların genellikle pişmeden alınması (mesela salatalarla) önerilir. Kızartmalardan uzak durulması tavsiye edilir.
• Yemeklerin miktarları her zaman tokluk hissini uyandırmayacak düzeyde olmalı. Ayrıca sıcak yemekler vücutta tokluk hissini uyandıracağı için tercih edilmeli.
• Ara öğünler atlanmamalı, 1 adet (muz, incir, üzüm hariç) meyve veya 1 adet kepek ekmeğin üzerine konulacak peynir ve domates sizlerin daha sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.
• Yemeklerin ağır ağır ve çok çiğnenerek yenmesi sindirimi kolaylaştıracağı için tavsiye edilmektedir.
• Her ana öğünde 1 dilim kepek ekmeği yenmeli yalnız karbonhidratlı yemekler (makarna, pilav, mantı, patates) akşam yemeklerinde alınmamalı, öğle yemeklerinde alınacak miktar sınırlı tutulmalıdır. Ana öğünlerde karbonhidratlı yiyecekler yenilecekse ekmek yenilmemelidir.
Alkole sınır
• Meyve suları yerine meyvelerin lifleriyle beraber meyve olarak tüketilmesi sindirim sistemi açısından önemli olduğu gibi ani kan şekeri yükselmelerini de önleyecektir.
• Günlük tatlı ihtiyaçları meyvelerden karşılanmalı ekstra yenilecek tatlılar en geç saat 13.00'e kadar az miktarda tüketilmelidir.
• Tatlılardan sütlü tatlılar hamur tatlılar yerine tercih edilmelidir.
• Alkol sınırlandırılmalı doğru beslenmenin ilk altı ayı alkol alınmamalıdır. Çünkü alkol, karaciğerde prolaktin hormonunun salgılanmasına neden olarak östrojen hormonunun vücuttaki düzeyinin yükselmesini, dolayısıyla yağlanmayı artırmaktadır.
• Salatalara 1 tatlı kaşığı zeytinyağı konulmalıdır. Çünkü salatalarda bulunan vitaminlerin çoğu yağda eriyen vitaminlerdir. Unutmamak gerekir ki sağlıklı bir vücut için doğru beslenmeyle uygulanacak kişiye özgü hazırlanmış egzersiz programlarının önemi büyüktür 
  moda da zayıf şişman farketmez herkese göre kıyafet var hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
18 yaşındayım çok zayıfım nasıl kilo alabilirim melekler yardım nooolur !! 18 yaşındayım çok zayıfım nasıl kilo alabilirim melekler yardım nooolur !!
18 yaşıma gireceğim fakat hayla 43 kiloyum dar kıyafetler giymek istemiyorum kemiklerim adete belli oluyor bayanlar acil yardımcı olur musunuz yapmalıyım???????
Bilmedikleriniz 3
Olduğundan daha zayıf gösteren abiye elbiseler Olduğundan daha zayıf gösteren abiye elbiseler
abiye elbise modelleri, zayıf gösteren abiyeler, büyük beden abiye modelleri, büyük beden abiye, gece elbisesi modelleri Hepimizin hayatı boyunca yaşadığı özel günleri mutlaka vardır. Kendinizin olmasa da bir...
Moda Güncel 2
Yulaf ezmesi zayıflatır mı kullanımı nasıldır Yulaf ezmesi zayıflatır mı kullanımı nasıldır
yulaf ezmesi kullanımı, yulaf ezmesi kilo verdirirmi, yulaf ezmesi faydaları, yulaf ezmesi nasıl kullanılır Özellikle diyet yapanların sıklıkla kullandığı yulaf ezmesinin adını sıklıkla duyarız. Yulaf ezmesi sadece diyet olarak değil...
Diyet - Sağlıklı Beslenme 2
Bebeğim zayıf nasıl kilo alabilir ? Bebeğim zayıf nasıl kilo alabilir ?
Bir çok anne nin yakındığı ve üzüldüğü durumlardan biride bebeğinin zayıf olması.Bebeğiyle aynı ayda olanlarla kıyaslama yapan anne bebeğinin neden kilo alamadığını merak eder ve kaygılar yaşar.Bebeğim neden zayıf,bebeğim neden kilo almıyor ...
Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0
moda da zayıf şişman farketmez herkese göre kıyafet var moda da zayıf şişman farketmez herkese göre kıyafet var
Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize...
Çöplük 0