Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Zayıfa da Şişmana da Egzersiz

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Şişmanlığın oluşma sebeplerinden birisi yanlış beslenme, diğeri ise hareket azlığıdır. < Konu Resmi..>

  Bedensel egzersiz sadece şişman kişilerin zayıflamak için yapması gereken bir uygulama değildir. Zayıf kişilerin de sağlıkları için egzersiz yapmaları gereklidir. Egzersiz yağ vermek, kondisyon ve kas kitlesini geliştirmek için uygulanabilir. Yağ vermeye yardımcı egzersizler diğer egzersizlere oranla daha dikkat ve devamlılık gerektirmektedir. Vücuttaki deri altı yağ dokusunu istenilen düzeye indirebilmek için sırasıyla ve bilinçli olarak uygulamaları gerekmektedir.

  • Egzersiz başlamadan önce sağlık kontrolünüzü, kan, idrar ve tansiyon ölçümlerinizi yaptırmanız ve egzersiz yapmaya bir sakıncanız olup olmadığını doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu ölçümler sizin güvenli olarak egzersiz yapmanız için önemlidir.

  Nabız sayısı

  • Egzersizi hayat boyu uygulayacağınızı düşünerek egzersizi gün içinde nasıl ve ne zaman yapacağınızı düşünmeli ve o programı uygulamaya çalışmalısınız.

  • Yapacağınız egzersiz programı için egzersiz türüne uygun kıyafet ve ayakkabı seçilmelidir.

  • Egzersiz başlamadan önce sağlık kuruluşlarında ve kliniklerde yağ, kas ve vücut suyu ölçtürülerek beslenme ve egzersiz programları için gerekli olacak kriterler elde edilecektir.

  • Egzersize başlanacak ilk 10 gün sadece kardiyovaküsler çalışmalar (yürüme, egzersiz, bisiklet, kürek aleti veya step makinesiyle) yapılmalıdır.

  • Yapılacak kardiyovaküsler çalışmalar max, nabız yüzde 60 ile yüzde 70 arasındaki nabız sayılarında olmalıdır. (Örnek 220 sabit sayısından yaşınızı çıkarın 220 - 40 = 180 çıkan sayıyı 0.60 ve 0.70 ile çarpın bu iki nabız sayısı arasında max. 1 saat, minimum 35 dk. kardiyovaküsler egzersiz yapmalısınız (180.0.60 = 108 veya 180.0.70 = 126.)

  • Nabız sayılarını ölçen nabız ölçer saatlerden edinerek, egzersiz temposunu rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Eğer bu saatlerden bulamazsanız el bileğinden nabzınızı sayarak da 1 dakikadaki nabzınızı öğrenebilirsiniz.


  Dengeli beslenme

  • Bütün gıda maddelerinin bir denge içinde olması gereklidir. Karbonhidrat, protein ve yağ alınımı sağlanmalıdır.

  • Sabah öğününden akşam öğününe doğru azalan miktarda karbonhidrat alınmalı.

  • Sebze yemeklerine gün içinde ve akşam yemeklerinde ağırlık verilmeli.

  • Proteinler genellikle sabah ve öğle yemeklerinde tercih edilmelidir.

  • Alınacak su miktarı günde 2 litreden az olmamalı.

  • Vücut için önemli olan yağların genellikle pişmeden alınması (mesela salatalarla) önerilir. Kızartmalardan uzak durulması tavsiye edilir.

  • Yemeklerin miktarları her zaman tokluk hissini uyandırmayacak düzeyde olmalı. Ayrıca sıcak yemekler vücutta tokluk hissini uyandıracağı için tercih edilmeli.

  • Ara öğünler atlanmamalı, 1 adet (muz, incir, üzüm hariç) meyve veya 1 adet kepek ekmeğin üzerine konulacak peynir ve domates sizlerin daha sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.

  • Yemeklerin ağır ağır ve çok çiğnenerek yenmesi sindirimi kolaylaştıracağı için tavsiye edilmektedir.

  • Her ana öğünde 1 dilim kepek ekmeği yenmeli yalnız karbonhidratlı yemekler (makarna, pilav, mantı, patates) akşam yemeklerinde alınmamalı, öğle yemeklerinde alınacak miktar sınırlı tutulmalıdır. Ana öğünlerde karbonhidratlı yiyecekler yenilecekse ekmek yenilmemelidir.

  Alkole sınır

  • Meyve suları yerine meyvelerin lifleriyle beraber meyve olarak tüketilmesi sindirim sistemi açısından önemli olduğu gibi ani kan şekeri yükselmelerini de önleyecektir.

  • Günlük tatlı ihtiyaçları meyvelerden karşılanmalı ekstra yenilecek tatlılar en geç saat 13.00'e kadar az miktarda tüketilmelidir.

  • Tatlılardan sütlü tatlılar hamur tatlılar yerine tercih edilmelidir.

  • Alkol sınırlandırılmalı doğru beslenmenin ilk altı ayı alkol alınmamalıdır. Çünkü alkol, karaciğerde prolaktin hormonunun salgılanmasına neden olarak östrojen hormonunun vücuttaki düzeyinin yükselmesini, dolayısıyla yağlanmayı artırmaktadır.

  • Salatalara 1 tatlı kaşığı zeytinyağı konulmalıdır. Çünkü salatalarda bulunan vitaminlerin çoğu yağda eriyen vitaminlerdir. Unutmamak gerekir ki sağlıklı bir vücut için doğru beslenmeyle uygulanacak kişiye özgü hazırlanmış egzersiz programlarının önemi büyüktür


   
Zayıfa da Şişmana da Egzersiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dana

  Dana

  Bakınız; Sığır.Çevrenizdekilerin ve yakınlarınızın saygısını, sevgisini ve güvenini kazanıp, para açısından ferahlığa kavuşacağınız anlamındadır. Dana almak bol kazanç ve saygı görmek demektir. Çevrenizdekilerin ve yakınlarınızın saygısını, sevgisini ve güvenini kazanıp, para açısından ferahlığa kavuşacağınız anlamındadır. Dana almak bol kazanç ve saygı görmek demektir. Dana sağlıklı ve güçlü...
 2. Dama

  Dama

  Rüyada dama oynadiginizi görmek, bu günlerde yerinizi baska bir yerle degisecegine isarettir. Damada yenildiginizi görmek, ücret veya kazancinizin azalacagina; sizin yendiginizi görmeniz ise artacagina isarettir. Rüyada dama oynamak, batil seylerle ugrasmaya delalet eder. Ebu Sait El-Vaiz'e göre: Rüyada dama oynamak, günlerini bos ye-re harcamaya, hayale dalmaya, ticarette zarara, serefte...
 3. Ata Demirer - Dana Dana

  Ata Demirer - Dana Dana

  ata demirer abe dana Ata Demirer - Dana Dana A be dana dana dana Esmer dana Sarışın dana Oyna bana dana İstiyorum ana Al o kızı bana ah dana dana A be dana dana dana Esmer dana Sarışın dana Oyna bana dana İstiyorum ana Al o kızı bana Aman bi recalim var Kayınco kurmuş sofrayı akşamdan Abe dedi gel et yiyelim Abe dedim ne et yicez Hergün et hergün et balık yiyelim Dedi gümüş var dedi gelibolu...
 4. Orhan Ölmez - Damla Damla

  Orhan Ölmez - Damla Damla

  damla damla aksam sana doldurur musun kalbini benimle? yoksa sende tasiyamazda dökermisin beni yerlere? yagmur olsam yagsam sana islatirmisin kendini benimle? yoksa sende dayanamazda kacar misin en kuytu yerlere? yada bir gün düssem kalsam yasamaktan bir an yorulsam en karmasik hallerimde kalirmisin benimle birlikte? yoksa sende dayanamazda kacar misin bambaska ellere? iyi günümde kötü...
 5. İftarda Çok Su İçmek zararlı mı ya da zayıflatır mı

  İftarda Çok Su İçmek zararlı mı ya da zayıflatır mı

  Selam arkadaşlar diyet yapmak isteyen biri olarak ramazan ayında İftarda Çok Su İçip zayıflamayı düşünüyorum ama İftarda Çok Su İçmek zararlı mı diye de merak ettim sizce zararlı olabilir mi?

Sayfayı Paylaş