Zayiflamak Tansiyonu Dusuruyor

suskun_gız

suskun_gız

Yeni Üye
Üye
Zayiflamak Tansiyonu Dusuruyor
ABDde yapılan bir araştırmada, fazla kiloların verilmesiyle yüksek tansiyonun önlenebildi i saptandı. Uzmanlar, normal kilo vermenin bile, yüksek tansiyonu kontrol eden ACE enziminin işlevini azaltıp, yüksek tansiyonun düşmesini sa layabildi ini belirtiyor.
Atlanta kentindeki Emory Üniversitesinde, yüksek tansiyonun ya dokularındaki enzim ve hormonlar tarafından kontrol edilebildi i olasılı ı göz önüne alınarak, şeker hastası olmayan şişman 16 kişi üzerinde araştırma yapıldı.
Yüksek kalori kısıtlaması yerine, normal diyet uygulanan deneklerin 5 hafta içinde, fazla kilolarının yüzde 5 ila 10unu kaybettikleri, deneklerde ACE aktivitesinin ise ortalama yüzde 18 azaldı ı gözlendi.
Hala şişman sayılabilen bazı deneklerde de yüksek tansiyonu kontrol eden angiotensin-converting enzym (ACE) aktivitesinin önlenebildi i belirlendi.
Yüksek tansiyonu bulunan hastalar, ACE önleyici ilaçlar kullanarak, kalp, inme ve şeker hastalı ı ile ilgili böbrek rahatsızlıkları riskini azaltabiliyor.
Yeni araştırmada, şişmanlarda yüksek tansiyonun, hormonal ve enzimile ilgili de işimden kaynaklandı ının saptandı ı bildirildi.
Daha sonraki araştırmalarda, kilo vermenin, ACE önleyici yüksek tansiyon ilaçları kadar etkili olup olmadı ı gözlenecek.
 

Benzer İçerikler

suskun_gız
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
suskun_gız
suskun_gız
Üst