Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.135
  Beğenilen Mesajlar:
  1.158
  Ödül Puanları:
  113

  Zayıflamaya arkadaş desteği!

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Bazı çalışmalara göre bir ortakla birlikte kilo vermek başarıyı artırıyor. Eğer tek başınıza zayıflamak istemiyorsanız çevrenizden uygun ortağı belirleyin. Duygusal ilişkiler günlük hayatımızı ve yeme düzenini oldukça fazla etkiliyor. Araştırmacılar uzun yıllardan beri sosyal çevrenin, sağlık ve mutluluk üzerindeki etkisini inceliyor. Eskiden insanların arkadaşları olup olmadığı ve aile üyeleriyle sıkça görüşüp görüşmediği araştırılırken daha sonra bu olayların sağlık ile bağlantısı olup olmadığı incelenmeye başlandı. Etrafında samimi desteği olan(aşk, şefkat, ilgi vs.) bireyler olmayanlara göre daha sağlıklı ve mutlu yaşıyor. Maddi destekler de (bebeğe bakıcılık hizmeti alabilmek, finansal yardım ve diğer günlük konularda destek gibi) bu kaliteyi olumlu yönde etkiliyor.
  Zayıflama programında olduğunuz gizli mi kalsın istiyorsunuz? Günlük yaşamda etraftan destek almak bazen kişiye yarar sağlıyor. Ancak bazı kişiler ise tam tersi destek almadan işlerini kendi kendilerine yapmaktan daha memnun olabiliyor ve başkalarının işlerine karışmamalarını isteyebiliyor. Bu gruptakiler bireysel değişimci sınıfında iken diğer grup ise sosyal değişimciler olarak düşünülebilir.
  Diğer ortak ince olmalı
  Bireysel değişimciler kilo verme yolunu tek başlarına kat etmek isterler. Genellikle bir programa başladıklarında diğerlerine haber vermezler. Kiloları ya da yemek yemeleri hakkındaki sorulardan hoşlanmazlar. Kimse onların kilolarını bilmez, başkaları doğru sebepler için yardım önerseler bile, kendilerine yardım edilmeye çalışıldığında üzülürler. Diğer yandan sosyal değişimcilerse kendilerine eşlik edilmesini severler. Başkalarıyla programları hakkında konuşur ve ilerlemelerini fark edince mutlu olurlar. Bir programa arkadaşlarıyla birlikte girebilir ya da aileden birini birlikte egzersiz yapmaya davet edebilirler.
  Bir partner kilo vermeye yardımcı olur mu? Kilo verme programı boyunca biriyle ortaklık kurmak çok yardımcı olabilir. Bunun için bir başkasının yardımı gerekir. Ancak iyi bir ortaklık genelde diğer ortak ince ise olur. Farklı ortaklık türleri olabilir iş arkadaşı, anne, kardeş, patron veya sevgili gibi. En mantıklısı eşle olanıdır. Bir eş, gerçek bir yardımcı olabilir, ancak elbette her zaman değil.
  Partner desteğinin önemi
  Danışanlarımın büyük bir kısmı, iş ve yakın arkadaşları, komşu ve akrabalarla da başarılı bir ortaklık sergiliyor. Bir program ortaklığı daha çok bir arkadaşlık gibidir. Bütün destek sadece partnerinizden gelmez. Sizin de karşılık vermeniz gerekir. İyi zamanlar ve kötü zamanlar olacaktır. Ortaklığı sağlam tutmak için her ilişkide olduğu gibi enerji harcamak gerekir.
  Ortaklık programlarıyla ilgili bazı çalışmalar, bir ortakla birlikte çalışmanın kilo kaybetme oranını artırdığını gösteriyor. Bazılarında ise ortaklık yaklaşımının sağladığı bir avantaj bulunamamıştır.

  Bazı örnekler insanların birbirlerine nasıl yardım edebildiğini ya da zarar verdiğini gösterebilir. Örneğin Meltem zayıflama programında kocasının yardımını almıştı. Kocası destekleyiciydi ve bunu onunla birlikte yürüyerek ve o etrafta olduğu zamanlarda yemek yemeyerek gösteriyordu. Ancak Suzan’ın durumu farklı idi. Kocası onunla dalga geçiyor ve kilo problemi ile ilgili oldukça acımasız davranıyordu. Onun önünde yemek yiyor ve yorumlarında neredeyse daima cesaret kırıcı oluyordu. Suzan için kocasıyla bir ortaklığa girmek çok zor olurdu. Şimdi bir ortağınız olduğunu düşünün. Ama bu kişinin sizin gibi bir kilo problemi olması gerekmiyor. Önemli olan sizin bu kişiyle kendinizi rahat hissetmeniz ve onun da sizi motive edebilmesidir. Bazı şeyleri başkalarıyla mı yoksa tek başınıza mı yapmayı seversiniz? Başkalarına sır verebilir misiniz yoksa her şeyi kendinize mi saklarsınız? Kilo sorunlarınızı bir başkasına açabilir misiniz yoksa bunları paylaşmamayı mı tercih edersiniz? Bir ortaklığın işinize yarayacağını düşünüyor musunuz? Bir ortağın size yardımcı olup olmayacağına karar verin.


  kaynak: MİLLİYET


   
Zayıflamaya arkadaş desteği! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karargah Destek

  Karargah Destek

  Burayı tıklayınız
 2. Arkadaş

  Arkadaş

  Kişinin kendi haline, tavır ve davranışlarına delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Dost / Dostluk.)Ticarette başarı ve iyi şansa yorulur. Arkadaşınızın mutlu olduğunu gördüyseniz, bu sizinde mutlu olacağınız anlamına gelir. Arkadaşla kavga:birisine anlattığınız sırrınızın herkesin ağzına düşeceğine işarettir. Arkadaşınızı hasta veya üzgün gördüyseniz, ondan kötü bir haber alacaksınız demektir....
 3. Türkiye'ye destek

  Türkiye'ye destek

  Avrupa, İstanbul'da meydana gelen ve 17 kişinin ölümüne yol açan terörist saldırıyı lanetledi. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Amadeu Altafaj, "İstanbul Güngören'de düzenlenen bombalı saldırıyı en güçlü ifadelerle kınıyoruz ve Türkiye'ye terörle mücadelede destek verdiğimizi bildirmek istiyoruz" dedi. AB Dönem Başkanı Fransa ise, "AB, terörün her türlüsüne karşı ve terör ile mücadelede...
 4. Dr. Ender Saraç zayıflamaya yardımcı doğal destek önerileri

  Dr. Ender Saraç zayıflamaya yardımcı doğal destek önerileri

  Dr. Ender Saraç’ın sağlıklı zayıflama konusunda önerdiği olduğu bitkisel desteler: Bromelain: ananas meyvesinde bulunan protein sindiren enzimlerin bir karışımıdır. bromelain sindirim problemlerinin giderilmesi için yardımcı olarak fiziksel zedelenmeler sonucunda oluşan iltihapların giderilmesi konusunda destekleyici olarak tercih edilebilir. herhangi bir ameliyattan 2 hafta önce bu...
 5. Lütfen destek:)

  Lütfen destek:)

  Arkadaşlar kısmetse yakın zamanda bebe giyim dükkanı devir alıcam inşallah, Değişik, akılda kalacak, bebe giyime uygun dükkan ismi arıyorum. Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim :)

Sayfayı Paylaş