Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Zengindik farkında değildik

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Kişi başına milli gelirin bir gecede 2 bin dolardan fazla artmasına ilişkin "Zengindik, farkında mı değildik" yorumlarına TÜİK Başkanı Ömer Demir, "Aynen öyle" dedi. Yine de "zengin olduk", üslubunu kullanmak istemeyen Demir, bu değişimi "imkanlarımızı daha iyi görmekle" açıkladı.
  TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Ömer Demir, "Zengindik farkında değildik, artık bunu hesaplayabiliyoruz ve zengin olduğumuzu mu gördük?" soruya, "Aynen dediğiniz gibi" yanıtını verdi.

  DÜN SUÇ OLAN BUGÜN DEĞİL: Demir bu konuda şunları söyledi: "Toplum hayatında bir çok olayı biz bir günlük kararlarla değiştiriyoruz çoğu zaman, bir yasa çıkıyor, mülkiyeti A’ya olanı, B’ye çeviriyor, iptal ediyor, suçu suç olmaktan çıkarıyor, bir anda, Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra. Biz bunu normal görüyoruz. Dün suç olan bir şey, bugün suç olmaktan çıkıyor, hesaplamalarımızda da önceden göremediğimiz, fark edemediğimiz bir şeyi fark ettiğimiz zaman, tabii ki rakamımız değişecek."

  REVİZYON YAPMAYA MECBURUZ: Değişim gerekçelerini kamuoyuna iyi açıklamanın önemine değinen Demir, "Mecburuz revizyon yapmaya, çünkü bir sürü veriyi sonradan takip ediyoruz. Daha önce hesaplarımızın dışında geliyor, daha önce 100 zannettiğimiz bir şey, kayıtlar öyle gösteriyor, 150’ye çıkıyor. Bunu görmezden gelemeyiz. Bunun için revizyon yapmak zorundayız" diye konuştu.

  KAMERA TEKNOLOJİSİ GİBİ: Ömer Demir, "zengin olduk" gibi bir üslubu, terminolojiyi kullanmak istemediğini kaydederek, "Ama şunu diyebiliriz ki; ekonomimizin şu andaki durumunu, bir önceki döneme göre, bir önceki imkanlarımıza göre daha iyi görüyoruz. Bundan sonra yeni yapacağımız çalışmalarla şimdikinden de daha iyi görecek yöntemler gelebilir" dedi. Kameralarda kullanılan teknolojiyi duruma örnek gösteren Demir, "el yordamıyla flu görünenin, bugün daha net görülebildiğini" kaydetti ve bu gelişimin devam eden bir süreç olduğunu vurguladı.

  AB Muhasebe Sistemi’ne geçiş ne değiştirecek

  TÜRKİYE’nin, AB Muhasebe Sistemine geçmesi, girdi-çıktı tablosunun, baz yılının yenilenmesi ile şunlar değişecek:

  Yeni hesaplama yönteminin getirdiği birinci değişiklik, Birleşmiş Milletler sisteminden Avrupa Hesap Sistemine (ESA) dönüş sağlanacak.

  Bu dönüşüm ile sadece milli gelir değil, ödemeler dengesi, mali devlet hesaplarında da değişiklik olacak. ESA sistemi alt verilerde gelir, devlet yardımları, yerel harcamalar gibi detaylarda da uyum gerektiriyor.

  Milli gelir, mümkün olduğunca kayıtlardan gelen bilgiler çerçevesinde daha net görülerek değerlendirilebilecek. ESA, milli gelir hesaplarının "doğrudan bilgi alma" yoluyla yapılmasını öngörüyor.

  AB ile Türkiye arasında bir hesap birliği sağlanmış olacak. Yeni sistem ile eğitim, sağlık, tarım ve şehirleşmeden, çevreye kadar birçok verinin değişecek.

  Hedef 2013’te 10 bin dolar

  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, 2013 hedeflerini "kişi başına 10 bin dolar gelir" diye açıkladı. Ekren, şunları söyledi: "Ekonomik kalkınma ve sosyal değişme dendiğinde toplumun sosyal yapısının ve kültürel yapısının rekabetçi bir halde sürdürülebilir çerçevede ve ihtiyacımız olan bir formda yapılması lazım. Parti olarak hedefimiz 2013 yılında kişi başına gelirimizi 10 bin dolara çıkarmak. 2023 yılı hedefimiz ise yani Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılında Türkiye’yi dünya ekonomileri içinde ilk 10 içinde yer alan bir ekonomi haline getirmek istiyoruz."

  Bazı sektörler küçüldü

  YENİ
  yöntem ile birlikte bazı sektörlerde küçüldü. Balıkçılıkta yüzde 31, ticarette yüzde 5, otel ve lokantalarda yüzde 9.6, enerjide yüzde 21 küçülme görüldü. Devlet hizmetlerinde yüzde 41’lik bir azalma, hizmet sektöründe ise yüzde 200’lük artış hesaplandı. Konut sahipliliğinde yüzde 144, imalat sanayinde yüzde 66, FSIM (Financial Services Indirectly Measuread) hesabından kaynaklı mali aracılık sektöründe de yüzde 11.6’lık artış oldu. Ömer Demir, bunun eğitim, sağlık gibi alanların, hesaplamada devlet sektörü yerine hizmet sektörüne kaydırılmasından kaynaklandığını söyledi. Demir, "Bunu bir azalma değil, hesap değişikliği olarak yorumlamamız lazım" dedi.

  hurriyet.com
   
Zengindik farkında değildik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zengin Corabi

  Zengin Corabi

  ZENGİNİN ÇORABI Çok zengin bir adamcağız, ölümünün yaklaştığını hissedince, oğlunu yanına çağırmış. Evvelâ en mühim vasiyetini bildirmiş. Demiş ki : “Beni mezara çoraplarımla gömün.” Anlamamakla berâber kabul etmiş oğlu. Adam bir de mektup tutuşturmuş oğlunun eline. “Ölümümden sonra, ilk başın sıkıştığında bu mektubu açarsın” demiş sonra. Ona da “Peki” demiş çocukcağız. Neyse hak vâkî olmuş,...
 2. Zengin Avcısı

  Zengin Avcısı

  Zengin Avcısı Filmin Konusu. Maceracı Irène (Audrey Tautou), büyük bir otelde garson olarak çalışan utangaç Jean’ın (Gad Elmaleh) bir milyarder olduğunu sanar. Gerçekte kim olduğunu öğrenir öğrenmez de ondan kaçar. Fakat Jean Irène’ye aşık olmuştur ve onu Fransa sahiline kadar takip edip bulur. Parasız kalmış olmasına rağmen aşık olduğu kızın yaşam tarzını benimser ve şaşalı bir konakta...
 3. zengin

  zengin

  Paralı kimse görmek hayra delalet eden şeyler de görülürse ticarette para kazanmaya, hayra delalet eden şeyler görünmes ise iflas etmeye, Kişinin kendisine 'paralı adam' dendiğini görmesi, salih biri ise sermayesiz kar ve kazanç elde etmesine, fasık birii ise sözüne güvenilmez biri olduğuna; Zengin biri olduğunu görmek yoksulluğa, kanaat sahibi olmaya delalet eder.Rüyada zengin birini görmek...
 4. zenginsiniz ama farkında değilsiniz...

  zenginsiniz ama farkında değilsiniz...

  Zenginsiniz ama farkında değilsiniz Yaşama küsme hakkınız yoktur.Neden böylesine mutsuzsunuz ? Nasıl bu denli karamsar olabiliyorsunuz ? Belki işinizden memnun değilsiniz, belki çevrenizden...Maaşınızı az buluyor, ya da kendinizi beğenmiyorsunuz... Oysa...Öylesine değerlisiniz ki. Örneğin gözleriniz... Gözlerinizi kaça satarsınız? 1 trilyon? 2 trilyon? 5 trilyon? Satarsınız...İşte...
 5. Meryem Uzerli "Biz Zengin Değiliz!" Dedi

  Meryem Uzerli "Biz Zengin Değiliz!" Dedi

  meryem uzerli meryem uzerli haberleri Sevgili melekler, Meryem Uzerli'yi hayranları kızdırdı. Instagram'da paylaştığı fotoların altına yazılan "Çok para kazanıyorsun" lafı Uzerli'yi kızdırdı. Ve güzel oyuncu sitem etti!.. "Burada bazı insanlar yazıyorlar: 'Acayip para kazanıyorsun', tabii ki o kadar fazla çılışacaksın. Biz sadece oyuncuyuz. Biz zengin değiliz! Bu arada...

Sayfayı Paylaş