1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Ziraat Bankası özel sektör mantığı ile çalışmayı hedefliyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, “bankanın artık, sahibi değişse de değişmese de iş tutuş tarzı, ürün çeşitliliği, hizmet vb. konularda özel sektör mantığı ile çalışmayı hedeflediğini” söyledi. Çağlar, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında, bu kapsamda, şube bazında yeni kurumsal yapılanmanın yanı sıra iş akış sürecini hızlandıracak düzenlemelere de gidildiğini bildirdi. Ticari krediler konusunda şimdiye kadar 20 civarında şube açıldığını, yakında tarımsal kredi kullandırmak için özel şubeler, ayrıca büyüklüğü 400-500 milyon YTL'nin üzerine çıkmış şubelerin yanında mikro şubeler açılacağını anlatan Çağlar, iş akış sürecini hızlandırmak için de 275 sayfalık tarımsal kredi yönetmeliğini 8 sayfaya indirdiklerini kaydetti.

  Diğer taraftan, bankanın Kamu İhale Kanunu'na tabi olması nedeniyle, bazı konularda özel sektör hızıyla hareket edemediklerine işaret eden Çağlar, özel bankalar ayda 3 şube açarken, kendilerinin bir şube açmasının 8 ay sürebildiğini, “bu nedenle şube açma hedeflerini, sayısal açıdan bazen tutturamadıklarını” belirtti. Çağlar, bu nedenle, bankanın Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarılmasının yararlı olacağını vurguladı.

  Çağlar, “Bankanın şubelerinin, ticari şube, mikro şube ve tarımsal kredi şubesi gibi fonksiyonel yoğunlaştırılmasının, bankanın üç ayrı birime bölünerek özelleştirilmesi yönünde bir özelleştirmeye hazırlık süreci olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği” yönündeki soru üzerine, bu yönde bir düşünce olmadığını ifade etti.

  Bankadan her yıl ortalama bin 100 kişinin emekli olarak ayrıldığını, şube başına düşen eleman sayısının özel sektör bankalarından daha düşük olduğunu belirten Çağlar, bu yıl 2 bin 500 eleman alınacağını hatırlatarak, ilk aşamada Doğu Anadolu için 150 eleman alındığını, bunların adaptasyonunun sağlanmasından sonra peyder pey yeni eleman alınacağını kaydetti.

  “TARIM KREDİSİ ADI ALTINDA TRAKTÖR KREDİSİ”

  Özel bankaların tarım kredilerinde yoğunlaşması ile ilgili bir soru üzerine Çağlar, özel bankaların “tarım kredisi” adı altında kullandırdığı kredilerin büyük bölümünün traktör kredisi olduğunu, traktör satışlarındaki artışın da bunu teyit edeceğini söyledi.

  Ziraat Bankası'nın kredi hacmindeki artışa işaret eden Genel Müdür Can Akın Çağlar, kredi hacminin artmasına karşın takip oranlarında önemli düşüş olduğunu belirterek, bunda çiftçilerin kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasında başarılı olunmasının yanı sıra kredi verilecek kişilerin durumunun iyi değerlendirilmesinin de etkili olduğunu vurguladı.

  Çağlar, “Amacımız, çiftçiyi borçlandırmak değil üretimini desteklemek. Bir örnekle açıklayacak olursak, bir banka 500 bin YTL değeri olan ekime uygun bir tarlaya 300 bin YTL kredi verebilir. Ama biz, orada yapılacak üretimin maliyetini hesaplayıp, ona göre kredi veririz. Böylece çiftçi borcunu ödemekte zorlanmaz” diye konuştu.
  Can Akın Çağlar, tarımda orta ve büyük boy tarımsal işletmeleri kredilendirmek üzere kurulması düşünülen şubelerden ilkinin Antalya veya Adana'da açılacağını, bu kapsamda, tarımsal üretimin yoğun olduğu yerlerde toplam 10 şube açılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

  “BANKALAR KARDA ZORLANACAK”

  Soru üzerine, dünyadaki ekonomik gelişmelerin Türkiye ekonomisine ve bankalara etkisini de değerlendiren Çağlar, gelişmelerin, kriz boyutuna ulaşmamakla birlikte ekonomik gelişmeyi yavaşlatacağını kaydetti.

  Yavaşlamanın etkisinin bireysel kredi kullanımında da görüldüğüne işaret eden Çağlar, geçen yıl haftada 100 milyon YTL kredi kullandırılırken, bunun bu yıl 17-18 milyon YTL düzeyine indiğine dikkati çekti. Çağlar bu durumun, banka karlarını da olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Bankalar, geçen yıl yaptığı karları yapmakta bu yıl zorlanacaklar” dedi.

  “Kamu haznedarlığı nedeniyle, Ziraat Bankası'nın özel bankalar ile haksız rekabet içinde olduğu” yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Çağlar, Ziraat Bankası'ndaki vadesiz mevduatın mevduata oranının, özel sektör bankalarındaki gibi yüzde 17 düzeyinde olduğuna dikkati çekti. Bu oranlar dikkate alınırsa, “maliyetsiz mevduat” açısından özel bankalar ile haksız rekabetin olmadığını vurgulayan Çağlar, ayrıca, ödemeler için aktarılan kamu kaynaklarının hemen hemen aynı gün hesaplara aktarıldığını, Merkez Bankası'ndaki borçlanma işlemlerinde kullanma imkanının olmadığını anlattı.

  Halen 11 milyon nüfusun yaşadığı 400'den fazla belde ve belediyede Ziraat Bankası'nın dışında banka bulunmadığına da işaret eden Çağlar, tarım desteklerinin özel bankalar aracılığı ile ödenebilmesi için altyapı açısından bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğini kaydetti.

  AA

   
Ziraat Bankası özel sektör mantığı ile çalışmayı hedefliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ziraat bankası iban no sorgulama

  ziraat bankası iban no sorgulama

  Ziraat bankasından bir iban no yani numarası sorgulamak istiyorum bununi çin bir link var sa paylaşırsanız sevinirim.
 2. Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama Linki

  Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama Linki

  ziraat bankası iban numarası sorgulama nasıl yapılır iban no nasıl oluşturulur iban no sorgulama linki 201 ile ilgili bilgiler burada melekler İban numarası para transferlerinin yanlış hesap numaralarına yapılmasını önlemek amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış bir hesap numarası standardıdır melekler. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen IBAN numarası...
 3. Ziraat Bankası sınavı ne zaman?

  Ziraat Bankası sınavı ne zaman?

  Bu konu; ziraat bankası sınavı ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir 2012 yılında Ziraat Bankası farklı bir strateji çiziyor ve ilk defa lise mezunlarıyla yüksek okul mezunlarına da sınavlarda hak tanıyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan sınavla Ziraat Bankası bünyesinde çalışacak memurlar atanacak. İlgilenen meleklerimiz için sınav bilgileri burada: Ziraat Bankası, yeni açacağı...
 4. 2013 Ziraat Bankası Mülakat Tarihleri

  2013 Ziraat Bankası Mülakat Tarihleri

  Bu konu; 2013 Ziraat Bankası Mülakat Tarihleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Ziraat Bankasının 2013 yılında düzenleyeceği mülakat sınavları tarihleri belli oldu. Ülkemizin en prestijli bankalarından biri olan Ziraat Bankası 'nın 24 Kasım 2012 'de yaptığı sınavın ardından yeterli puanı alan adaylar için mülakat sınav tarihleri belli oldu. Buna göre; Uzman Yardımcısı unvanı...
 5. Ziraat Bankası GSS Borç Sorgulama Sayfası 2013

  Ziraat Bankası GSS Borç Sorgulama Sayfası 2013

  gss borç sorgulama, gss borç öğrenme, gss borç öğrenme linki Sevgili melekler, eğer Genel Sağlık Sigortası kapsamında borcunuz olup olmadığını öğrenmek ya da ne kadar borcunuz olduğunu tam olarak öğrenmek istiyorsanız, Ziraat Bankasının Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borç Sorgulama sayfasından bu bilgilere erişebilirsiniz. Yapacağınız şey çok basit. Aşağıda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra...

Sayfayı Paylaş