Ziraat Bankası özel sektör mantığı ile çalışmayı hedefliyor

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ziraat Bankası özel sektör mantığı ile çalışmayı hedefliyor
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, “bankanın artık, sahibi değişse de değişmese de iş tutuş tarzı, ürün çeşitliliği, hizmet vb. konularda özel sektör mantığı ile çalışmayı hedeflediğini” söyledi.

Çağlar, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında, bu kapsamda, şube bazında yeni kurumsal yapılanmanın yanı sıra iş akış sürecini hızlandıracak düzenlemelere de gidildiğini bildirdi. Ticari krediler konusunda şimdiye kadar 20 civarında şube açıldığını, yakında tarımsal kredi kullandırmak için özel şubeler, ayrıca büyüklüğü 400-500 milyon YTL'nin üzerine çıkmış şubelerin yanında mikro şubeler açılacağını anlatan Çağlar, iş akış sürecini hızlandırmak için de 275 sayfalık tarımsal kredi yönetmeliğini 8 sayfaya indirdiklerini kaydetti.

Diğer taraftan, bankanın Kamu İhale Kanunu'na tabi olması nedeniyle, bazı konularda özel sektör hızıyla hareket edemediklerine işaret eden Çağlar, özel bankalar ayda 3 şube açarken, kendilerinin bir şube açmasının 8 ay sürebildiğini, “bu nedenle şube açma hedeflerini, sayısal açıdan bazen tutturamadıklarını” belirtti. Çağlar, bu nedenle, bankanın Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarılmasının yararlı olacağını vurguladı.

Çağlar, “Bankanın şubelerinin, ticari şube, mikro şube ve tarımsal kredi şubesi gibi fonksiyonel yoğunlaştırılmasının, bankanın üç ayrı birime bölünerek özelleştirilmesi yönünde bir özelleştirmeye hazırlık süreci olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği” yönündeki soru üzerine, bu yönde bir düşünce olmadığını ifade etti.

Bankadan her yıl ortalama bin 100 kişinin emekli olarak ayrıldığını, şube başına düşen eleman sayısının özel sektör bankalarından daha düşük olduğunu belirten Çağlar, bu yıl 2 bin 500 eleman alınacağını hatırlatarak, ilk aşamada Doğu Anadolu için 150 eleman alındığını, bunların adaptasyonunun sağlanmasından sonra peyder pey yeni eleman alınacağını kaydetti.

“TARIM KREDİSİ ADI ALTINDA TRAKTÖR KREDİSİ”

Özel bankaların tarım kredilerinde yoğunlaşması ile ilgili bir soru üzerine Çağlar, özel bankaların “tarım kredisi” adı altında kullandırdığı kredilerin büyük bölümünün traktör kredisi olduğunu, traktör satışlarındaki artışın da bunu teyit edeceğini söyledi.

Ziraat Bankası'nın kredi hacmindeki artışa işaret eden Genel Müdür Can Akın Çağlar, kredi hacminin artmasına karşın takip oranlarında önemli düşüş olduğunu belirterek, bunda çiftçilerin kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasında başarılı olunmasının yanı sıra kredi verilecek kişilerin durumunun iyi değerlendirilmesinin de etkili olduğunu vurguladı.

Çağlar, “Amacımız, çiftçiyi borçlandırmak değil üretimini desteklemek. Bir örnekle açıklayacak olursak, bir banka 500 bin YTL değeri olan ekime uygun bir tarlaya 300 bin YTL kredi verebilir. Ama biz, orada yapılacak üretimin maliyetini hesaplayıp, ona göre kredi veririz. Böylece çiftçi borcunu ödemekte zorlanmaz” diye konuştu.
Can Akın Çağlar, tarımda orta ve büyük boy tarımsal işletmeleri kredilendirmek üzere kurulması düşünülen şubelerden ilkinin Antalya veya Adana'da açılacağını, bu kapsamda, tarımsal üretimin yoğun olduğu yerlerde toplam 10 şube açılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

“BANKALAR KARDA ZORLANACAK”

Soru üzerine, dünyadaki ekonomik gelişmelerin Türkiye ekonomisine ve bankalara etkisini de değerlendiren Çağlar, gelişmelerin, kriz boyutuna ulaşmamakla birlikte ekonomik gelişmeyi yavaşlatacağını kaydetti.

Yavaşlamanın etkisinin bireysel kredi kullanımında da görüldüğüne işaret eden Çağlar, geçen yıl haftada 100 milyon YTL kredi kullandırılırken, bunun bu yıl 17-18 milyon YTL düzeyine indiğine dikkati çekti. Çağlar bu durumun, banka karlarını da olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Bankalar, geçen yıl yaptığı karları yapmakta bu yıl zorlanacaklar” dedi.

“Kamu haznedarlığı nedeniyle, Ziraat Bankası'nın özel bankalar ile haksız rekabet içinde olduğu” yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Çağlar, Ziraat Bankası'ndaki vadesiz mevduatın mevduata oranının, özel sektör bankalarındaki gibi yüzde 17 düzeyinde olduğuna dikkati çekti. Bu oranlar dikkate alınırsa, “maliyetsiz mevduat” açısından özel bankalar ile haksız rekabetin olmadığını vurgulayan Çağlar, ayrıca, ödemeler için aktarılan kamu kaynaklarının hemen hemen aynı gün hesaplara aktarıldığını, Merkez Bankası'ndaki borçlanma işlemlerinde kullanma imkanının olmadığını anlattı.

Halen 11 milyon nüfusun yaşadığı 400'den fazla belde ve belediyede Ziraat Bankası'nın dışında banka bulunmadığına da işaret eden Çağlar, tarım desteklerinin özel bankalar aracılığı ile ödenebilmesi için altyapı açısından bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğini kaydetti.

AA
 
Üst