Ziraat kárıyla meydan okudu 2 bin 500 iş kapısı daha açtı

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ziraat kárıyla meydan okudu 2 bin 500 iş kapısı daha açtı
ziraat sigorta eleman alımı ziraat sigorta personel alımı iş ilanları
Garanti Bankası’nın 2.42 milyar YTL’lik kárına karşın, 2.35 milyar YTL’lik kárıyla kendini en kárlı banka ilan eden Ziraat Bankası, 2 bin 500 kişiyi işe alacağını açıkladı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 31 milyon hesap sayısıyla sektörde lider olduklarını söylerken, tarım sektörüne yönelik özel şubeler açacaklarını da açıkladı.

ZİRAAT Bankası’nın 2007 yılını yüzde 12’lik artışla 2 milyar 351 milyon YTL kárla kapattığını açıklayan Genel Müdür Can Akın Çağlar, "Son 4 yıldır, sektörde en yüksek kárı elde eden banka olma özelliğini koruyoruz" dedi. Garanti Bankası’nın 2 milyar 422 milyon YTL’lik kárına karşın, Ziraat Bankası’nın kendini en kárlı banka ilan etmesinin nedeni ise, Garanti Bankası’nın açıkladığı rakamın içinde bir defaya mahsus (Garanti Sigorta ve Garanti Emeklilik’teki hisse satışları) gelirlerin yer alması oldu. Ziraat Bankası’nın toplam aktifler ve net kárlılık olmak üzere birçok rakamda sektör liderliğini sürdürdüğünü söyleyen Çağlar, bu yıl 2500 yeni eleman alacaklarını açıkladı.

HER YIL 1100 EMEKLİ: Ziraat Bankası’nın 20 bin 844 personel ile 1242 noktada faaliyet gösterdiğini hatırlatan Çağlar, yeni eleman alımı ile İstanbul’a taşınma arasında bir bağlantı olmadığını söyledi. Çağlar, her yıl bankadan 1100 kişinin emekliye ayrıldığının, yeni alınacak 1100 kişinin de bunların yerine gececeğini belirtti. Çağlar, bankanın yeni şubeleşme stratejisi yanı sıra sektörün altında olan şube başına personel sayısını artırmak amacıyla da yeni işe alımlar yapacaklarını belirtti.Ziraat Bankası’nın Türkiye’nin ilk ve tek bankacılık okuluna sahip olduğunu hatırlatan Çağlar, ikinci okulu GAP bölgesine açmaya karar verdiklerini belirtti. Çağlar, böylece bölgenin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini vurguladı.

TOBİ’LERE ÖZEL ŞUBE: Bunun yanı sıra sektörde bir ilke daha imza atarak TOBİ adı verilen orta ve büyük ölçekli tarımsal işletmelere yönelik kredi uygulaması başlatacaklarını açıklayan Çağlar, "Bu kapsamda sadece TOBİ kredisi kullandıracak yeni bir şube konsepti olan Tarımsal Bankacılık Şubeleri açılmasını kararlaştırdık. İlk olarak Antalya ve Adana’da şube açacağız. Amacımız çiftçiyi borçlandırmak değil, tarımsal üretimini desteklemektir" diye konuştu. Tarımsal kredilerde 2008 yılı hedeflerini 6 milyar YTL olarak açıklayan Çağlar, Ziraat Bankası’nca son 4 yılda sübvansiyonlu kredi kullandırılan çiftçi sayısının 836 bin olduğunu, bu kişilere kullandırılan toplam kredi miktarının da 9.3 milyar YTL’ye ulaştığını belirtti.

4 KİŞİDEN BİRİNİN PARASI: Mevduatta son bir yılda yüzde 14 yükselişle 67 milyar 681 milyon YTL’ye ulaştığını ifade eden Çağlar, her 4 kişiden birinin tasarruflarını Ziraat Bankası’na emanet ettiğini kaydetti. Bankalarda toplam 73 milyon banka hesabının bulunduğunu belirten Çağlar, Ziraat Bankası’nın, 31 milyon hesap sayısı ile sektörde lider olduğunu söyledi.

Yabancının payı beni endişelenmiyor

DÜNYADA sözü edilen krizin Türkiye’ye olan etkisinin henüz tahmin edilmediğini belirten Can Akın Çağlar, sektördeki yabancı payının artmasından da endişe duymadığını dile getirdi. "Sektörde rekabet ve finansal derinlilik yaratıyor.80’li yıllarda da bankacılık sektöründe yabancı yatırımın artmasıyla birlikte benzer söylemler olmuştu. Ama bankacılık sektörü şu anda iyi bir noktada" diyen Çağlar, Ziraat’in de 2008 yılında, "ne fazla ne de eksik" sektörün büyüme oranına göre büyümek istediklerini söyledi.

Yunanistan şubeleri birkaç ayda açılacak

ZİRAAT Bankası’nın 17 ülkede 49 noktada hizmet verdiğine dikkat çeken Can Akın Çağlar, bunu artırmaya devam ettiklerini söyledi. Geçtiğimiz ay Bağdat’ta bir şube açtıklarını söyleyen Çağlar, Atina ve Gümilcine’de de birkaç ay içerinde şubeleri açacaklarını bildirdi.

2010’a kadar İstanbul’a taşınırız

BANKANIN İstanbul’a taşınma 2010 yılına yetiştirileceğini söyleyen Can Akın Çağlar, "Toplam kredilerin yüzde 47’si İstanbul’da kullanılıyor. 5 yıldır buradayım hiçbir işadamı kredi almak için benimle görüşmedi" dedi. Çağlar, personelin de İstanbul’a taşınmaya olumsuz bakmadığını, personele İstanbul piyasasının şartlarına göre ücret düzenlemesi yapacaklarını belirtti.

Halk Bankası taşınmak için TOKİ ile görüşmeye başladı

İSTANBUL’un finans merkezi olması için merkezini Ankara’dan taşıması gündeme gelen kuruluşlardan biri olan Halk Bankası, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile ön görüşmelere başladı. Halk Bankası’ndan borsaya yapılan açıklamada, İstanbul Anadolu yakasının finans merkezi haline getirilmesi kapsamında, Halk Bankası ile TOKİ arasında yer temini konusunda şifahi ön görüşmeler yapıldığını belirtildi.

Hürriyet
 
Üst