Tığ İşi Baykuş Bere Yapımına Bakmak İstemez misiniz?

Konuyu Paylaş

Tığ İşi Baykuş Bere Yapımı– Kış geldi örgüler örülmeye değişik örnekler bakılmaya başlandı hatta çoktandır örenler var bile benim gibi mesela. Örmeyi öğrendiğimden beri bırakamıyorum kısa kısa aralar veriyorum ikizlerimden dolayı ama örmek beni rahatlatıyor yeni şeyler örmek insana daha da hoş etkiler bırakıyor. Kış geldi malum dedik hem yeni bir model denemek hem de ikizlerim için bere yapayım derken araştırdım görsellerinden en çok baykuş figürlü olanlarını beğendim. Biraz anlatımlardan biraz kendim bir şeyler katarak bir baykuş bere harmanladım kızlarımın başının ölçüsüne uygun olarak tabi. Bereyi tabii istediğiniz gibi süslemek size kalmış ama çok şirin ve tatlı durdukları kesin. Hele renkleri de birbirine uydurup örünce daha bir hoş oluyor özellikle burundur kulaklar gözler yerleşince bereye harika tatlı bir şey ortaya çıkıyor. 

Kızlar da zaten bere ilk başladığımda bir şeye benzetemediler ama hani gözler kulaklar şekillenince hoşlarına gitti. Sizlere benim yaptığım örnekleri paylaşacağım görsellerimizde. Yani görseller tamamen bana aittir. Şimdi yapılışına geçersek ilk olarak ipimden başlayayım ben koton bir ip kullandım ama siz bebe yününden de yapabilirsiniz tığım 2.5 mm 2 mm de gider diye düşünüyorum bu ipe.


Sihirli halka içine 13 üçlü trabzan (üçlü trabzan tr kısaltma olarak geçer)

Sonraki sırada her trabzana çift trabzan yapıyorsunuz.

Sonraki sırada 1 tek 1 çift üçlü trabzan yapılıyor

Sonraki sırada 2 tek 1 çift yapılıyor ta ki 6 tek 1 çift yaptıktan sonra artık düz devam ediyorsunuz. Ben bej iple başladım 10 sıra bej ile sonra 8 sıra da düz pembe renk yaptım şimdi turuncu ile yeni başladım görsellerde de görüyorsunuz. 6 tek 1 çift koton iple bu sayıya kadar artırdığınızda benim 29 aylık kızlarıma oldu bu ölçü. Biraz da dar oturdu aslında ama oldu yani. Sonrasında gözleri yaptım siyah iple sihirli halka içine 6 sık iğne yaptım sonraki sırada yine siyah her sıkiğne içine 2 sık iğne battın. Sonraki sıra yine siyah ve yine her sc içine 2 sc yaptım yani sık iğne. Sonraki sıra mavi iple 2 tek 1 çift ördüm. Bir sonraki sıra beyaz 3 tek 1 çift battım. Sonraki sıra düz ördüm ve son sırada da 3 tek 1 çift yaptım. Göz oluştu. Burun için 1 zincir çekip üçüncüye batıp üçlü trabzan yaptım başa kadar. Sonraki sırada ters çevirip 3 zincir ve ilk delik değil ikinciden başlıyorsunuz örmeye. Her sırada döndüğünüzde hep ilk delik değil ikinciden başlıyor ve yukarı çıktıkça azalıyor 4 trabzan kalınca dikime hazırdır. Kulaklar da aynı şekilde bitince birleştirip dikiyorsunuz. Püsküllerini de her renkten iki tane alıp uçlara taktım ördüm ve bağladım.

 

İşte hemen aşağıda ikizlerimin başında da bitmiş halleri var. Bu arada kulaklıkları anlatmadım. Onları sonradan ekledim. Önce önden 10 ilmek arkadan 14 ilmek ayırdım ön kısım alın kısmı daha açık olacak arka ense kısmı daha dar olabilir o şekilde hepsi üçlü trabzan ile örülür. 5 sıra hep ters dönüp üç zincir ve ilk delik değil ikinciye üçlü trabzan yapıyorsunuz 6. sırada artık hem başlarken hem biterken azaltma yapıyorsunuz. Biterken de son iki ilmek kalınca sonuncuya batıyorsunuz aradaki atlanmış oluyor yani. Bu yazımızdan da değişik örgü çocuk bere modellerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares