Erken puberte belirtileri nedir çocuğum erken ergenliğe girmiş olabilir mi?

• Konbuyu başlatan Mehtapligunler
  • Başlangıç tarihi
M

Mehtapligunler

Forum Okuru
Erken puberte belirtileri nedir çocuğum erken ergenliğe girmiş olabilir mi?

Erken puberte belirtileri melek kadınlar kulübü erken puberte nedir forumda.​

Kızlar erken puberte belirtileri yani erken ergenliğe girme nasıl olur. Benim oğlum 10 yaşında erken ergenlige girmiş olabilir mi acaba iki kere yatağında ıslaklık farkettim. Rüyasında birşeyler mi görüyor nedir anlamadım bana da bişey demedi hiç. Ama ben suphelendim. Acaba bu tür davranışlar filan kaç yaşlarda görülür?

Merhabalar
Kız çocuklarında 8 erkek çocuklarında da 9 yaşta görülen bulgular erken ergenlik belirtileridir. Erken ergenlik belirtileri olarak erkenden kıllanma, kızlarda erkenden regl olma, erkeklerde rüyalanma görülebilir. Bu belirtiler genetik, hormonal durum gibi durumlardan kaynaklı erken görülebilir. Ama size tavsiyem doktora bir göstermenizde de fayda var. Erken rüyalanma genelde 13-15 yaşlarda görülür 10 yaş için erken olabilir diye düşünüyorum bu durum için. Eğer idrar kacirma sorunu değilse erken puberte belirtileri görülmeye başlanmış da olabilir yani.

Erken ergenlik belirtileri adı altında konusunu daha detaylı incelemek için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. "Kızlarda ve erkeklerde ergenlik belirtileri" konu başlığı linkte.