Haklıyım Beddua ediyorum

Aklıma bir kıssayı getirdi bu mesele... Paylaşmak istiyorum müsadenizle.

Tasavvufta 4 kapi vardir :
1-Şeriat Kapısı
2-Tarikat Kapısı
3-Marifet Kapısı
4-Hakikat Kapısı
Öğreti olarak bu kapilar birer birer geçilerek Hakikate ulaşılır.
Öğrencilerinden biri Mevlana'ya sormuş.
-Efendim, bu 4 kapi mes'elesini ben pek anlayamiyorum. Bana anlayabilecegim bir lisanla anlatir misiniz ?
"Şimdi bak, karşi medresede dersini çalışan dört kişi var. Hepsi rahlelerine eğilmis. Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım."

Öğrenci gitmiş birincinin ensesine bir tokat asketmis. Tokadi yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla Mevlâna'nin öğrencisini yere yıkmış. Öğrenci dayagı yemiş, geri dönecek ama hocasina itaat var.Yaradana güvenip ikinciye de bir tokat asketmis. O da derhal ayaga
kalkip elini kaldırmış. Tam tokadi vuracakken vazgeçip yerine oturmuş. Öğrenci devam etmiş üçüncüye de bir tokat atmiş. Üçüncü söyle bir kafasini çevirip baktiktan sonra çalışmasına devam etmiş. Dördüncü, tokadi yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına devam etmiş.
Öğrenci Mevlâna'ya dönmüş, olanlari anlatmış.
Mevlâna ;
"İşte sana istediğin örnekler;
Birinci; şeriat kapısını geçememiş biri idi. Şeriatta kısasa kısas olduğu için tokadi yeyince kalkti. Aynısını sana iâde etti.

İkinci; tarîkat kapısındadır. Tokadı yeyince o da kalktı tam tokadı iade edecekti ki, tarikat öğretisinde verdigi söz aklina geldi. "Sana kötülük yapana bile iyilik yap". Onun için döndü, yerine oturdu.

Üçüncü; mârifet kapısına kadar gelmiştir. İyinin ve kötünün tek Yaradan'dan geldiğini bilir, inanır. Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi âlet etti diye merakindan şöyle bir dönüp baktı.

Dördüncü; hakikat kapisini da geçmiştir.Yaradan'ın iyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu bilir. Onun için dönüp bakmadı bile. "

Son düzenleme:
Paylaşım için Allah razı olsun. Bildiğim ama zamanda hatırlanması gereken kıssa.
Emeğine yüeğine sağlık.

beddua

bence beddua edenler daha çok kendini övme amacıyla beddua ederler. ama tavsiye etmem .beddua edenler kendine döner ve onun başına yani o gün işi rast gitmez diyorum yani .zorunda olmasa söylemesin .

ben hergün ah ediyorum.öfkem geçmek bilmiyor bazen abartıymuyum diye düşünüp duruyorum.neden bu kadar kızgınım kestiremiyorum.aylarca peşimden koşan adama bi şans verdim ve daha önce hayatında sürüsüyle insan olmuş bu insan, bana onlardanmışım gbi davrandı.biraz çapkındı.bende ona güvenemedim.beyfendi de sıkıldım sürekli açıklama yapmaktan dedi bitirdi.bi kaç yalanını da yakalamıştm.belki bende tartışırken ağır konuşuyodum ama beni yere göğe koyamayan deli gibi sevdiğini söylleyen adam şak diye bitmesine izin verdi.daha bir bçk aylık bi ilişkide bu kadar neyden sıkıldı anlayamadm ama ona inandığımı farkettim.beni gerçekten çok sevdiğine inanmışım.ne hakkı vardı hayatıma girmeye.peşimden ne diye koştu o zaman.çok öfkeliyim çok! nefret ediyorum ondan ve ne yazık ki aynı sınıftayız.hakkımı helal etmiyorum!!!

Aslında derler hep kötü söz döner dolaşır sahibini bulur diye.. Neden hakkedeni bulmaz anlamış değilim bende.. Neyse bu dünyanın öbür tarafıda var de ve içini ferah tut Handanca

ben beni terk edip aslında seni hiç sevmedim diyen eski sevgilime beddua ediyorum.

ben beni terk edip aslında seni hiç sevmedim diyen eski sevgilime beddua ediyorum.beni alt üst etti.dayanamıyorum,çok üzülüyorum.

ya bunlara inanmıycaksın.aynısı benim başımda şimdi.ve ne yazıkki hala seviyorum.hala onu sevdiğimede inanamıyorum.hem kızgınlık hem aşk bir arada.beni hiç sevmemiş.düşündükçe üzüntüm katlanıyor.