gebe
  1. Gül Hanım

Gül Hanım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    17
    Ödül Puanları:
    0

Cennet’e giren en son kişi 'kim olacak?'

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

Cennet’e giren en son kişi 'kim olacak?'

Artık ne ölüm ne de hesap korkusu kalır. Kişi umduğu rahmetin misliyle yüz yüze gelir. İşte o zaman kul, “Ve kâlû’l-hamdülillahi ezhebe anne’l hazen”, yani “Bizden hüznü ve sıkıntıyı gideren Rabb’imize hamdolsun.” (Fâtır, 34-35) der.
    Peygamber Efendimiz anlatıyor: Hz. Musa (aleyhisselam), Cenab-ı Hak’la aracısız olarak konuşabilen bir peygamberdi. Aklına takılan soruları Yüce Rabb’ine sorar, aldığı cevapları ümmetiyle paylaşırdı. Bir gün aklına şöyle bir soru gelmişti:
    - Cennetlik insanlar içinde derecesi en düşük olan kimsenin gireceği Cennet nasıl olacak?
    Hz. Musa, cevabını çok merak ettiği bu soruyu Rabb’ine yöneltti. Cenab-ı Hak, sevgili peygamberinin bu sorusunu şöyle cevaplandırdı:
    - Cennet’i hak eden kullarım teker teker Cennet’teki yerlerine yerleşecek. Geriye en son bir kulum kalacak. Ona da, “Cennete gir” denecek. O kulum Cennet’e girmek için adımını atacak; ancak ona cennetin dolu olduğu görüntüsü verilecek. Ondan sonra kulum ile kendi aramda şöyle bir konuşma geçecek:
    - Allah’ım! Herkes Cennet’teki yerini almış. Ancak maalesef bana yer kalmamış.
    - Ey kulum! Sen, dünyadaki hükümdarlar gibi lüks ve rahat bir hayat yaşamak ister misin?
    - Buna layık bir kulluk yapmadım; ama Sen’in lütfun ve keremin boldur. İsterim Ey Rabb’im!
    - Sana o kadar mülkle beraber onun dört katını daha veriyorum.
    - Şükürler olsun ey Rabb’im! Ne diyeceğimi bilemiyorum.
    - Ayrıca sana bu mülkün de on katını veriyorum.
    Hz. Musa sorduğu sorunun cevabını almıştı. Bu soru onu çok memnun etmişti. Ardından şöyle bir soru daha sordu:
    - Ey Rabb’im! Cennet’in en alt tabakasındaki kişinin durumu bu ise peki Cennet’in en üst tabakasındakinin durumu nasıl olacak? - Onlara vereceğim şeyleri ne göz görmüş ne kulak işitmiş ne de kimsenin aklına gelmiştir. Hz. Musa, Rabb’inin vereceği bu lütufları duyunca şükürle iki büklüm oldu ve binlerce hamd ü senada bulundu. (Müslim, İman 312).

2. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Rabbim cennet kapısından girmeyi nasip etsin O öyle cömerttir ve kularını severki alt tabakası veya üst tabakası Rabbim'den en güzelini alır.

3. »| HeRCai |«

»| HeRCai |« Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    38
    Rabbim tüm Ümmeti Muhammedi Cenneti ile Mücdeler INSALLAH ...

Allah razi olsun paylasim icin abla

4. toi avec moi

toi avec moi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    cennete herkes girmek ister ama onun orasing allah bilir.bu soruya kimse cevap veremez bence

Cennet’e giren en son kişi 'kim olacak?' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sitede en çok tanışmak istediğinz kişi kim

sitede en çok tanışmak istediğinz kişi kim

arkadaşlar sitede en çok birebir olarak tanışmak istedğinz kişi kim (anket açmadım ki herkes herkesi yazabilsin die anket olursa sınırlama olmuş olurdu):angel: nese bn fikrimi yazayım bn bilge gökçenle tanışmak isterdim:):melek:
  2. En son telefnda kiminle konustun?

En son telefnda kiminle konustun?

Ben basliym hemen, ofisteyim en son uyuz bisefle ile konustum :D:D
  3. En son kiminle dertleştinizz???

En son kiminle dertleştinizz???

Evett...Ben başlıyorumm...Ben en son Ablam (Betül Yıldız) ile dertleştiimm....Sizde hem yakınlığınızı (Teyzem,Annem,Ablam,Arkadaşım vb.) hemde isim soyisimm (Betül Yıldız,Seray Dilek,Şükran Özkan vb.) belirtinn...Oldu mu** Ablam(Betül Yıldız)
  4. Hayatta En Çok Güvendiğiniz Kişi Kim?

Hayatta En Çok Güvendiğiniz Kişi Kim?

en güvendiğin insan en güvendiğim insan Sevgili melekler, hayat zorluklarla dolu ve tek başına çekilemeyecek kadar zorlu bir süreç. O yüzden de ailelerimiz ve sevdiklerimizle birlikte hayatın zorluklarına göğüs gerip, birlikte gülüyor birlikte ağlıyoruz. Peki ya en zor durumda canınızı dahi emanet edebileceğiniz, hiç düşünmeden sırtınızı ona dayayabileceğiniz, onun elinden tutup kendinizi...

Sayfayı Paylaş