gebe
  1. eminegelin

eminegelin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    91
    Ödül Puanları:
    0

Fatih Sultan Mehmet Han´in Vasiyeti

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında eminegelin tarafından paylaşıldı.

Fatih Sultan Mehmet Han'ın Vasiyeti... "Ben ki,İstanbul'u fetheden aciz bir kul olan Fatih Sultan Mehmet,bizzat alın teri ile kazanmış olduğum parayla satın aldığım,İstanbul'un Taşlık bölgesinde bulunan,sınırları belli 136 adet dükkanımı,aşağıdaki şartlar çerçevesinde vakfısahih eyledim.Şöyle ki:

Bu gayrimenkullerimden elde edilecek gelirlerle İstanbul'un her sokağına ikişer kişi tayin ettim.Bunlar,ellerindeki bir kap içerisinde kireç tozu kömür külü olduğu halde günün muayyen saatlerinde sokaklarda gezecekler!Yere tükürenlerin tükürükleri üzerine bu tozu dökecekler.Bu işi yapacak olanlar günlük yirmi akçe alacaklar!

Ayrıca,on cerrah,on hatip,üç de hasta bakıcı hasta tayin ettim.Bunlar,ayın muayyen günlerinde İstanbul’u gezecekler!İstinasız her kapıyı çalacak ve içeride hasta olup olmadığını soracaklar;var ise, hastanın şifa bulmasını sağlayacaklar!Durumları ciddi ise hiçbir masraf ettirmeden hastaneye kaldırıp tedavi ettirecekler!

Allah korusun! Herhangi bir gıda maddesi buhranı yaşanabilir.Böyle bir durum yaşanırsa,bırakmış olduğum yüz silah,usta avcılara verilecek.Bunlar,hayvanların yumurtada veya yavruda olmadığı zamanlarda,ormanlara ava çıkacaklar ve hastaları gıdasız bırakmayacaklar!

Ayrıca,külliyemde inşa ettirdiğim imarethanede şehitlerimizin aileleri ve İstanbul’un fakirleri yemek yiyeceklerdir! Yemek yemeye veya almaya gelemeyen olursa ,bizzat görevliler ,yemekleri hava aydınlanmadan,kimsenin sokaklarda olmadığı zamanlarda,kapalı kaplarla evlerine götüreceklerdir! “

İşte Fatih’in,bundan beş yüz küsur önce kaleme aldırdığı vasiyetname…İdeal bir yönetici,milleti için kılı kırk yararcasına hizmet aşkıyla tutuşan bir zat…Vasiyetnamenin başında-kendi alın terimle-diyor, yani devlet hazinesi değil,bizzat elinin emeğinin kazandığı paradan bahsediyor!Padişahların her birinin bir mesleği vardı.Bu mesleklerle söz konusu şahsi gelirleri sağlardı.

Yüce Ecdâdım...

Fatih Sultan Mehmet Han´in Vasiyeti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

fatih sultan mehmet kimdir, hayatı, biyografisi, başarıları, savaşları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Aşağıda Fatih Sultan Mehmet Hanın hayatı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432'de Edirne'de doğdu. Babası Sultan İkinci Murad, annesi Huma Hatun'dur. Fatih Sultan Mehmed, uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu,...
  2. Fatih Sultan Mehmet Hanın İnsan Hakları Ahidnamesi

Fatih Sultan Mehmet Hanın İnsan Hakları Ahidnamesi

fatih sultan mehmet han, insan hakları ahidnamesi, insan hakları bildirisi, fatih, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Adını Peygamber Efendimizin övdüğü büyük padişah Fatih Sultan Mehmet'in yazdığı ve yayınlattığı İnsan Hakları Bildirisini aynen ekliyorum.Bu bildiri ,o devirde bile Osmanlının azınlıklara ne kadar müsamahakar ve adil davrandığının bir...
  3. Fatih Sultan Mehmet in Doğum Yeri

Fatih Sultan Mehmet in Doğum Yeri

Fatih Sultan Mehmet Nereli Fatih Sultan Mehmet in Doğum Yeri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda "Fatih Sultan Mehmet nereli?" diyen misafirimizin sorusunu yanıtlıyor ve sizlerede Fatih Sultan Mehmet'in doğum yeri hakkında bilgiler aktarıyoruz. 27 Receb 835 (30 Mart 1432) Pazar günü şafak vaktinde, devletin başkenti olan Edirne'de, II. Murat'ın dördüncu oğlu olarak...
  4. Fatih Sultan Mehmet Biyografi

Fatih Sultan Mehmet Biyografi

Fatih Sultan Mehmet Biyografi bilgileri paylaşın bu sayfada lütfen kızlar!
  5. Fatih Sultan Mehmet Bedduası

Fatih Sultan Mehmet Bedduası

Fatih Sultan Mehmet Bedduası nedir lütfen bana Fatih Sultan Mehmet Bedduası hakkında bilgi verin.

Sayfayı Paylaş