gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

istemek

Konu, 'I-İ' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

Birinden bir şey istemek işte sebata, tahsil yapmaya; Kendinden üstün birinden bir şey istemek, istenen şeyi gerektirecek bir durumun ortaya çıkmasına, Varlıklı birinin ydksuldan bir şey istemesi, o zenginin cehennemde göreceği azaba, İstediği şeye kavuşşmak arzu edilenin hasıl olmasına, helal malla rızıklanmaya, fayladı şeye va kazanca; bekar için evlenleye delalet eder.Rüyada bir kimseden bir kadinla, veya kadinsa erkekle tanisir. Herhangi bir esya isteyen dünyada yönünü kaybetmis bir kisi-dir. Mutlaka birisinin ögüdüne, kendisine yol göstermesine ihti-yaci vardir. Bir baska rivayete görede: Rüyada alim veya hakimlerden hediye yoluyla bir sey istemek, alim ve hakimlere ihtiyaç duyulacak, hadiselerin çikmasina isaret eder. Zenginin fakirden bir sey istemesi, o zengini yakacak cehennem aRüyada bir kimseden bir sey istemek ve sormak, isinde sebat göstermeye isaret eder. Rüyada birisinden bir sey istedigin gören kimse, talebe olur.

istemek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ölüden yardım istemek ve şefaat

Ölüden yardım istemek ve şefaat

meleklerden yardım istemek Sual: Ölüden şefaat istemek caiz midir? Eğer caiz ise, aşağıdaki Vehhabi Feth-ul-mecid kitabındaki iddialara cevap verebilir misiniz? Feth-ul-mecid kitabında deniyor ki: (Ölüden ve gaib olan diriden bir şey isteyen müşrik olur. İnsandan kudreti yetişen şeyler istenir. Yalnız Allah’ın kudretinde olan şeyleri insandan istemek caiz değildir.) [s.70] (Diri, kendinden...
  2. Demir Demirkan - İstemek Yetmedi

Demir Demirkan - İstemek Yetmedi

Bir şarkı oldun dilimde bıkmadan söylediğim Bir aşkın sözleri yankılanır geçmiştesöylediğim Geçen her şeyi ölü bir yüzyıla emanet ettim Unutmak istedim,unutmak istedim İstemek unutmaya yetmedi İstemek seni bana getirmedi istemek yetmedi Yasaksız atan kalbimde durmadan dinlediğimden Nefesin hala içimde son defa öptüğünden Biten herşeyi ölü bir yüzyıla emenet...
  3. Özel Güvenlik Nedeniyle Tayin İstemek

Özel Güvenlik Nedeniyle Tayin İstemek

Sevgili öğretmen melekler, eşiniz asker ise bazen "eş götürülmeyen garnizon"lara tayinleri çıkabiliyor eşlerinizin. Normal tayinlerde özür grubu atamalarını bekleyip, eş durumundan tayin istiyorduk. Lakin eş götürülmeyen yerlere tayin çıktığı zaman, her ne kadar çok üzücü ve yıpratıcı da olsa, eşler mecburen güvenli bir bölgeye tayinlerini istemek durumunda kalıyorlar (genellikle...
  4. Hep “daha”sını istemek acı veriyor!

Hep “daha”sını istemek acı veriyor!

hep, dahasi, istemek, aci veriyor, aci konusunu okumaktasiniz Sevgili Melekler, Eviniz, arabanız, iyi bir işiniz, çocuklarınız ve paranız var, sağlığınız da yerinde… Yani sahip olmak istediğiniz birçok şeye sahipken neden hala kendinizi mutsuz hissediyorsunuz? Hayatınızda eksik olan şey ne, nedir sizi mutlu edecek olan?” Hep daha fazla çalışma, daha fazla tüketme, daha çok para kazanma ve...
  5. Enbiyaların ve evliyaların ruhlarından bir şey istemek şirkmidir?

Enbiyaların ve evliyaların ruhlarından bir şey istemek şirkmidir?

Allah’tan başkasına dua etmek şirk midir? CEVAP: Allah’tan başkasına dua ve ibadet etmek şirktir. Ancak, müminlerin; “Ya Rabbî Senden, Peygamber Efendimizin hurmetine şu duamın kabulünü istiyorum” diye dua edilmesine de, “bunlar şirke girdi“ denilmesi, büyük cehalettir.. SORU 2: Himmet nedir? Enbiyaların ve evliyaların ruhlarından himmet istemek, şirk midir? CEVAP: Himmet: Kast irade ve...

Sayfayı Paylaş