Kariyeriniz İçin Taktikler

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Kariyeriniz İçin Taktikler
İş arayanların çoğunluğunun yaptığı gibi zamanınızın büyük bölümünü iş ilanlarını okumaya ve CV’nizi yenilemeye harcıyor, ama yine de istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız, farklı yöntemler denemeye ne dersiniz? Herkes Mersin’e giderken, siz cesaretinizi toparlayıp bir de tersini deneseniz ne kaybedersiniz? Yani biraz gerilla taktiği uygulayarak, sıradan uygulamaların dışına çıkıp şansınızı artırabilirsiniz.

İş görüşmesine gittiğiniz kişi büyük olasılıkla sizden önce onlarca adayla görüşmüş, sizden sonra da bir o kadarıyla görüşecektir. Dolayısıyla kendinizi fark ettirmenin yolunu bulmak avantaj sağlayacaktır. Eğer aradıkları kişi zaten sizseniz ve bunu görüşmede hissettirdilerse ne mutlu, hayırlı olsun. Ya işi çok istiyor, ama yine de size verilmeyeceğinden endişeleniyorsanız, denenmiş ve başarıya ulaşmış bazı gerilla taktiklerinden örnekler işinize yarayabilir. Bu taktiklerle gözlerine kestirdikleri işlere kabul edilenler careerbuilder.com’a başarı öykülerini anlatmış. Eğer sizin de ilginç işe alınma öykünüz varsa, yazın yayınlayalım.

Mutlaka çalışmak istediği şirkette önce geçici bir işe girdi

İşte çalışmayı çok istediği bir şirkete kapağı atmayı başaran bir başka işsizin öyküsü:

‘Gecenin bir saatinde çalışmayı çok istediğim büyük bir şirketin internet sitesine girdim. Yeni girmiş bir eleman ilanı vardı, hemen CV’mi bıraktım. Başvurduğum pozisyona çok uygun olmadığımı biliyordum, ama şansımı denemek istedim. Ertesi sabah aradılar. Arayan kişi çok yardımcı oldu ve bana uygun olabilecek ama geçici bir görev teklif etti.

Yönetici asistanı olarak işe başladıktan sonra, beni arayan ve daha sonra görüşmeye gittiğim kişiye bir teşekkür mesajı yazdım, çalıştığım katı ve telefonumu bildirdim. Tesadüfen aynı katta çalışıyormuşuz. Daha sonra kalıcı ve kadrolu bir göreve geçmeme yardımcı oldu.’

TAKTİK 1

Hedeflediğiniz bir şirket varsa, CV’nizi bırakın veya orada çalışan tanıdığınız varsa, onların yardımıyla eleman ihtiyaçlarından önceden haberdar olmaya çalışın.

Görüşmeye gittiğiniz kişilere mutlaka teşekkür mesajı gönderin, ileride sizi hatırlayacaktır.

Çalışmayı çok istediğiniz bir şirketse eğer, alacağınız geçici görev tekliflerini iyi düşünün, hemen reddetmeyin.

Görüşmeyle yetinmedi, mülakattan çıkar çıkmaz bir de mektup yazdı

Genç bir erkek, çok sayıda kişinin katıldığı ve bir otelde düzenlenen iş görüşmesini anlatıyor: ‘Bir sigorta şirketinin iş görüşmesiydi. Benim görüşmem bana göre iyi geçmişti. Ama dışarıda onlarca kişi randevu saatlerini bekliyordu. ‘Bu işi istiyorum. Ne gerekiyorsa yaparım’ diye düşündüm ve o anda karar verdim. Otelin resepsiyon görevlisine gidip bilgisayarını kullanmak için izin istedim. Bir mesaj yazdım, bu iş için neden en ideal aday olduğumu düşündüğümü anlattım ve benimle görüştükleri için teşekkür ettim. Bir otel görevlisine biraz bahşiş vererek, mektubu benimle görüşen kişiye ulaştırmasını istedim. Sonuç: İşe alındım. Ertesi gün arayan, benimle görüşen kişiydi ve beni gönderdiğim mektuptan dolayı hatırlıyordu!

TAKTİK 2

İş görüşmelerinden hemen sonra teşekkür mesajı göndermek, bu örnekte olduğu gibi hedefe doğrudan ulaşmanıza yardımcı olabiliyor. Önemli olan onlarca kişiyle yaptıkları görüşmelerden akılda kalacak ve hatırlanmanıza yarayacak bir harekette bulunmuş olmak. Bu kez işe yaramadıysa bile mektup CV ’nizle birlikte dosyalara girer ve bir sonraki değerlendirmede belirleyici olur.

Eski patronlarını referans için aradı, iş buldu

6 aydır iş arayan bir mühendis, sonunda bir insan kaynakları danışmanından yardım almaya karar vermiş. Karşısına geçtiği danışman yeni bir CV hazırlamadan önce, eski patronlarını arayarak kendilerini referans gösterip gösteremeyeceğini sormasını önermiş. CV’de eski patronları referans alınabilecek kaynak olarak görmek, patron adayları için önemli.

Danışmanın önerisini dikkate alan mühendis, dört gün sonra danışmanını şaşkına çeviren bir e-posta yollamış: ‘Eski patronlarımı arama öneriniz için teşekkür ederim. Onlardan biri bana süper bir iş teklifinde bulundu! ’

Mühendisin eski patronu aynı özelliklere sahip birisini arıyormuş ve eski elemanının çalışmalarından memnun olduğu için sonuç her ikisi için isabet olmuş.

TAKTİK 3

İş aradığınızı tanıdığınız herkese söyleyin, eski patronlarınız dahil. Eğer iyi hatırladıkları biriyseniz, belki kendileri iş teklif edebilir veya çevresinde mutlaka eleman arayan yönetici dostları vardır.

alıntı

Geri