Keenetic Titan Bufferbloat Ayarları Nasıl Yapılır ?

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Keenetic Titan Bufferbloat Ayarları Nasıl Yapılır ?
Keenetic Titan Bufferbloat Setup Buffer Bloat Nasıl ayarlanıyor ? Değerli arkadaşlarım Özellikle şu anda bu ürün Türkiye üzerinde son derece güvenle kullanılıyor. Daha önceden Netgear Asus ve muadili olan bir çok Router kullandım. Hatta bazısını ABD üzerinden getirdim Özellikle Netgear XR1000 ve kullandığı duma os yazılımı ile birlikte aylarca deneme yaptım ama buffer bloat ayarlarını bir türlü stabil olarak gerçekleştiremedim.

Buffer Bloat Nedir: Çok kaba bir tabirle şöyle anlatayım arkadaşlarım sizlere. Hani siz 1 çocuğa rahat rahat bakıyorsunuz ya hah işte sizi bi teste koysak hatta 1 olan çocuğu aynı gelirle 5 yapsak bu stresle hepsine baba olabilir misiniz :D:D Bu testin amacı ilgili modem ya da routeri strese sokarak stabil bir şekilde tüm cihazlara aynı oranda üstelik gecikme olmadan aynı interneti vermesi diye anlatabiliriz. Yani stres altındaki aletin stabilizasyonunu sağlamak.

Buffer Bloat Neden Önemli ; Özellikle bilgisayarlardan ya da oyun konsollarından internete bağlanarak multiplayer oyun oynuyor iseniz bunu ayarlamak zorundasınız. Öncelikle sizler Buradaki adresten hiç bir şey yapmadan bir test yapın bakalım sonucunuz ne çıkacak ? Eğer test sonuçlarında B ve daha kötü yani c d gibi sonuçlar aldı iseniz artık sizlerin de bu ayarı kesinlikle yapmasının zamanı gelmiş demektir.

Keenetic Titan da Donanım Hızlandırıcı Yok: Arkadaşlarım Hopper ve diğer modellerde QOS ayarlar iken donanım hızlandırıcıyı kapatıyorduk ya, hah işte bu modelde donanım hızlandırıcı yok. Önce yazılımsal bir hata olduğunu düşündüm halen de öyle düşünüyorum ama ben şu şekilde ayarladım bu sistemi.

1 Gbit hattım var benim bunu qos tanımlamasında istemci listesinin tamamından Download : Otomatik Upload Manuel olarak 35 yazarak çözdüm. Her türlü ayar yaptığım hallde bir türlü düzelmiyordu şimdi A+ alabildim bu modemin ayarları ile ilgili router özür dilerim. Ayarları ile ilgili bloat olayını yapamaz iseniz bana yazın sizlere yardımcı olayım.

Önemli Not: Keenetic marka modemlerin tamamı 192.168.1.1 arayüzünü kullanmaktadır. Sizlerin evinde yer alan modemler de bu ara yüzü kullanmaktadır. Bu aletlerden birisine sahip iseniz. Bilgisayarınızın internet kablosunu bu routere takıp kurulumu yaptıktan hemen sonra controlPanel/segments/Bridge0
Bölümünden ip adresinizi değiştirin örneğin 192.168.2.1 yapabilirsiniz. Zaten kurulum aşamasında modeminizin kablosunu bu routere takın dediğinde çakışma algılar ise, sistem otomatik olarak yeni ip adresini tanımlaylacaktır.

Keenetic Hopper Buffer Bloat Testi şu şekilde yapılıyor. Titan setup ise bununla hemen hemen aynı arkadaşlarım. Siz o iki hız alanınına eğer titan sahibi iseniz Download bölümünü otomatik Upload bölümünü de interne hızınızın durumuna göre ayarlarsınız.

Ürün yeni çıktı ve yeni satın aldım ben de nasıl hocam diye merak ediyordum dediğiniz gibi yaptım oldu her iki bölümü manuel yapınca olmuyor teşekkür ediyorum

Geri