gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

öldükten Sonra Diriltilme (ba’s)

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

ba s nedir ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLTİLME (BA’S)
    Yine Allah’ın emri ile, İsrafil adlı meleğin “Sûr”a ikinci defa üflemesi ile bütün insanlar tekrar diriltileceklerdir.Bu dirilme, ruhların cesetleri ile buluşup birleşmesi ile gerçekleşecektir. Kur’an’ın şu ifadesi de ikinci defa sura üfürüleceğini haber vermektedir:
    ثم نفخ فيه اخرى فاذاهم قيام ينظرون
    “Sonra ona bir daha üflenir. Bir de bakarsın, onlar (insanlar) kalkmış bekliyorlar” (Zümer,39/68).
    Öldükten sonra dirilmek, yok olan bedenlerin tekrar var edilmesi ve onlara hayat verilmesi olduğuna göre, her normal akıl, bir şeyi baştan yaratmakla onu tekrar var etmenin eş değerde olduğunu, bir şeyi ilk defa yaratanın, onu tekrar var edebileceğini kabul eder. Şu ayetler bu gerçeği ifade etmektedir:
    وهوالذى يبدؤالخلق ثم يعيده وهو اهون عليه
    “O başlangıçta yaratmayı yapan, sonra onu tekrarlayacak olandır. Bu O’na göre (ilk yaratmadan) daha kolaydır.” (Rûm, 30/ 27 ayrıca bk. Ahkâf, 46/33).
    وان الساعة آتية لا ريب فيه و ان الله يبعث من فى القبور
    “Çünkü kıyamet muhakkak gelecektir. Onda hiçbir şüphe yoktur ve şüphesiz Allah kabirdeki kimseleri diriltecektir” (Hac,22/7).

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: öldükten Sonra Diriltilme (ba’s)
    emeğine sağlık

öldükten Sonra Diriltilme (ba’s) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. öldükten sonra diriliş!

öldükten sonra diriliş!

öldükten sonra diriliş öldükten sonraki görüntüler sonra yeniden dirilmeye ne denir dirilme ile ilgili ayetler dirilmeye ne denir BA'SU BÂDE'L-MEVT Öldükten sonra tekrar dirilmek. Buna "haşr-ı ecsâd (cesedlerin birleşmesi) neş'e-i uhrâ (ikinci yaratılış) da denir. Bu dirilme İsrafil (a.s.)'ın sûra ikinci defa üflemesiyle olacaktır. Buna iman etmek İslâmî akîde gereğidir. Kur'an-ı...
  2. ÖldÜkten Sonra Dİrİltİlen Şehİt Hz. Nevfel

ÖldÜkten Sonra Dİrİltİlen Şehİt Hz. Nevfel

şehidin dirilişi Server-i Kâinat zaman zaman şanlı eshabını toplar, tadına doyulmaz sohbetler yapardı. Medine'nin nurlu gençlerinden Nevfel (Radıyallahu anh) bunları hiç kaçırmaz, âdeta kaydeder, kelimesi kelimesine aktarmaya bakardı. Bir gün yüzü suyu hürmetine âlemlerin yaratıldığı server şehadetten söz açtı: "Kıyâmet gününde şehidler, Mahşer yerine gelirken; Peygamberler ayağa...
  3. ben öldükten sonra hemen evlenirmisin?

ben öldükten sonra hemen evlenirmisin?

Biz kadınlardan korkulur valla hi:D:DBaksanıza kadına şıp die kocasının foyasını ortaya çıkardı.Helal ya.:seker:İyi ki de kadınız.Korksun bizden erkekler:sigara: EVLENİR MİSİN? Kadın : Ben ölürsem ne yaparsın? Tekrar evlenir misin? Adam : Hayır, Kesinlikle hayır! Kadın : Neden? Evli olmak hoşuna gitmiyor mu? Adam : Öyle demek istemedim. Tabi ki gidiyor. Kadın : O zaman neden...
  4. [Ona...] öLdükten sonra

[Ona...] öLdükten sonra

öLdükten sonra [Ona...] Unuturum dedim Ağlamam dedim Ama nefretimden değil sevdiğimden Aşkıma yediremiyorum bu anlamsız gidişini.... Hak etmedim ben Seni bu kadar özlemeyi Ben Senle aldım Aşktan İlk nefesimi İlk göz ağrım İlk aşkımmmm İlk Tenimm İlk Öpüşüm.. Sayılmayacak ilklerim Sen nerdesin Sen nerdesin.. Hani beni öyle severdin de Kendini görmezdin Ağlardın...
  5. Siz Öldükten Sonra İnternet Hesaplarınız Ne Olacak?

Siz Öldükten Sonra İnternet Hesaplarınız Ne Olacak?

siz öldükten sonra internet hesaplarınız ne olacak ne yapmak gerekir ile ilgili bilgiler burada melekler Aşağı yukarı herkesin facebook hesabı,twitter hesabı ya da en azından bir msn hesabı vardır melekler :) ,bu kesin.Peki hiç düşündünüz mü internette oluşturduğunuz hesaplarınız siz öldüğünüzde ne olacak? İnternet hesaplarınızla ilgili bir vasiyetname yapmanız gerekebilir desem,ne...

Sayfayı Paylaş