Yangın haftası için ana sınıfı hazırlıkları başlasın....

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Yangın haftası için ana sınıfı hazırlıkları başlasın....
Anasınıfı öğretmenleri merhaba 25 Eylül- 1 Ekim tarihleri arası kutlanan Yangın Haftası için hazır mısınız? İtfaiyecilerin bilgilendirmesi için çocukları götürebileceğimiz itfaiye ziyaretleri için hazırlanmaya var mısınız? Çocuklara bilinçli birer birey olma yolunda itfaiyeci gibi kutsal bir meslek adına neler yapılabileceğini öğretebilir onların eğlenebilmelerine rehberlik edebiliriz. Bizzat bu durum adına müdürüm ile görüşüp öğrencilerime itfaiyecileri tanıtma ve küçük bir yangın söndürme tatbikatı izletme amacıyla itfaiyeye götürmek istiyorum. Ümid ediyorum ki izin çıkar. Öğrencilerimiz adına bu kadar güzel şeyleri öğretme girişimlerimize idaremiz sessiz kalmaz diye düşünüyorum.

Yangın haftasında neler yapılabilir?

Sınıf içinde yangından korunmak amacıyla neler yapabileceğimizi konuşabiliriz. Yangını başlatan sebepler neler olabilir, yangın nasıl çıkabilir gibi soru yağmuru ile beyin fırtınası yönteminden faydalanmak son derece yerinde olabilecektir. Ayrıca yangın çıkmasın diye ne gibi yanıcı maddelerden uzak durmamız gerektiği konusunda çocukları bilgilendirmenin de son derece faydalı olacağını düşünüyorum. Açıkçası kibrit, çakmak gibi ürünlerden uzak kalmanın ve gazyağı gibi yanıcı maddelere yaklaşmamak gerekliliğini miniklerimize öğretmenin fayda getireceğini düşünüyorum. Bir yangından korunmak için müsibetlerin önüne geçmede büyük fayda olacaktır eminim.

Etkinlik örneklerini aşağıdaki bölüme ekledim. Yangın çıktığı zaman hangi numarayı aramaları gerektiğini de miniklere öğretmek oldukça kolay olacaktır. 110 zaten en kolay öğrenilen acil durum numaraları arasındadır. İtfaiyeci boyama sayfaları yaptırmak ya da öğrencilere hazırlanan itfaiye araba resimlerinin kesilerek itfaiye yapım aşamasına rehber olunması da büyük gelişme kaydettirici çalışmalar zinciri arasındadır. Sizlere faydalı olabilecek örnekler listesinde yer alan en beğendiğim etkinlik içinde 110 yazan itfaiyeci kılığındaki sanat etkinliğidir. Çocuk hem görerek hem de itfaiyeci kıyafetiyle ilgili fikir edinerek ön öğrenmeyi daha anasınıfı çağında gerçekleştirerek son derece kaliteli bir eğitime adım atma fırsatını yakalama fırsatında bulunabilecektir.

Hatta sınıfta eğitici video izleme ya da itfaiyeye gidilemiyorsa bile itfaiyeci çağırma gibi eylemlerde bulunma fırsatıyla son derece faydalı çalışmalar gerçekleştirebilme imkanı yakalayabilirsiniz. Dilerseniz yangın söndürmeyi canlandırıcı bir drama etkinliğiyle de bütünleştirici davranabilirsiniz. Anasınıfı öğretmenleri haydi yaratıcılıklarınızı ön plana çıkarma zamanı bakalım başarılı olabilecek misiniz?

3578_889c353d-80fa-4479-a2e0-7ad2c50e2157.jpg
16465186_198688867280626_8827047448510726144_n.jpg
HPIM1973.JPG
itfaiye-arabasi-ve-itfaiyeciler-kalipli_3.jpeg
itfaiye-arabasi-ve-itfaiyeciler-kalipli_4.jpeg

Geri