12. SINIF ÖĞRENCİSİ ÖSS'ye HAZIRLANIRKEN NEDEN BİR GARİPTİR

fırtına

Yeni Üye
Üye
12. SINIF ÖĞRENCİSİ ÖSS'ye HAZIRLANIRKEN NEDEN BİR GARİPTİR
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Ben neresiyim burası kim sendromu;[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Bu sendromu ben uydurdum. Uydururken tabiî ki unutulmaz Türk Sineması repliklerinden kopya çektim. Hastanede, bir başka yatakta ya da 64 model bir Chevrolet’nin arka koltuğunda uyanan “esas kızımızın” ilk sorusu nedense hep bu olur? Sorunun aslı “nerdeyim ben, siz kimsiniz? dir” ama “saf kızımız” az önce ilk kez tadına baktığı içkisinin içine atılan “aspirinden” habersizdir. Neyse dağıldık yine, konumuza dönelim.[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Bu aralar görüştüğümüz pek çok 12. sınıf öğrencisi sınavla ilgili konuşmak istiyor. Neden ders çalışamadığını, çalışma isteğinin kalmadığını, bütün bu derslerin altından nasıl kalkacağını ve ÖSS’yi gerçekten kazanıp kazanamayacağını bilmediğini söyleyip duruyor. İşte tam da sendromun adı bu oluyor: ben neresiyim burası kim sendromu…[/FONT]

[FONT=arial,helvetica,sans-serif]12. sınıf öğrencisi ÖSS’ye çalışırken neden “bir hoş olur?”;[/FONT]
  1. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Hayatının bundan önceki kısmında hiçbir zaman bu kadar çok ders çalışması gerekmemiştir.[/FONT]
  2. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Okul ve dershaneyi aynı anda götürmek zorunda kalmak yavaş yavaş zor gelmeye başlamıştır. [/FONT]
  3. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Çevresindeki hemen herkes “çok çalışması” gerektiğini söyleyip durmaktadır.[/FONT]
  4. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Okuduklarını anlıyordur, hatta derslerde çok iyi dinliyordur ama iş soru çözmeye gelince başaramıyordur.[/FONT]
  5. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Öyle ki, öğretmenin derste anlattığı soruları çok kolay buluyor ama benzer sorular karşısına çıkınca tıkanıp kalıyordur.[/FONT]
  6. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Sağdan soldan günde en az 500 soru çözmelisin telkinlerini duyuyor ama “bu soru sayısının saçma bir yönlendirme” olduğunu kendine itiraf edemiyordur.[/FONT]
  7. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Babasının dershaneye akıttığı paraları düşündükçe “ya kazanamazsam” düşünceleri boğum boğum boğuyordur.[/FONT]
  8. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Hangi kaynaklardan soru çözüp hangilerinden konu çalışması gerektiğini bilmiyordur.[/FONT]
  9. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Zırt pırt özel ders veya etüt almasına rağmen bi nane olmadığını görüp üzülüyordur.[/FONT]
  10. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Suçlayacak birilerini arıyor ama çözüm üretilse bile sorunun kaynağında kendini görüp susuyordur.[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Velhasıl 12. sınıf öğrencisi bütün bunları yaşadıkça “bir hoş” oluyordur.[/FONT]

[FONT=arial,helvetica,sans-serif]12. sınıf öğrencisi ÖSS’yi nasıl kazanır?[/FONT]
  1. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Bundan sonra en az Haziran ayına kadar gününün büyük bir kısmını ders çalışarak geçireceğini kabul ederek,[/FONT]
  2. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Okul ve dershaneyi aynı anda götürebilmek için enerjisini ekonomik kullanmaya başlayarak,[/FONT]
  3. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Çevreden gelen telkinlere kulak tıkayıp yalnızca “güvendiği öğretmenlerinin” sözlerine itibar ederek,[/FONT]
  4. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Soru çözümlerinde başarısız olsa da, bir konuyu 58 defa dinleyince anlasa da zekâsına hakaret etmeden sabrederek,[/FONT]
  5. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Öğretmenine çözdürdüğü soruyu kendi başına da defalarca çözerek,[/FONT]
  6. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Sağdan soldan gelen 500 soru çözmelisin telkinlerini sallayıp, çözebildiği kadar soru çözerek,[/FONT]
  7. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Babasını, annesini, ablasını ve bilimum hısım akrabasını sınavı kazandığında nasıl mutlu edeceğini düşünerek. (babanızı çok kafaya takmayın, babalar zaten bunun için vardırlar. O sizi çok seviyor ve başarılı olmanızı istiyordur. Söylediklerini kafanıza çok takmayın, babanızdan nasihat dinlemeye başladığınızda sadece “tamam baba, tamam baba” deyip durun. Babanız kendisinin anlaşıldığını düşünsün yeter…)[/FONT]
  8. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Doğru kaynaklardan ders çalıştığınıza emin olun. Branş öğretmenlerinize sorun. Mutlaka “iyi” konu anlatımlı kitaplarınız olsun.[/FONT]
  9. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Özel ders ya da etüt alıyorsanız ısrarla devam edin. İşe yaradığını göreceksiniz.[/FONT]
  10. [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Kimseyi suçlamayın, olayın sizde bittiğini herkes biliyor. [/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Sadece ısrar et sevgili dostum. Bazen sen çalıştıkça işler kötüye gidiyormuş gibi görünür ama aslında beynin ısınmaya başlıyordur. Rüyanda geometri soruları çözmeye başladığında mutlaka bana yaz. Soruların rüyana girmesi aslında bir tek şeyin habercisidir. Havaya girmişsin demektir. [/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Her yerde kullanıldığı için sevmiyorum ama harbiden taşı delen suyun gücü değil. Su ısrarla damlıyor ve o taş ezilip büzülmeye başlıyor. 12. sınıf öğrencisi isen canını sıkma. İşler yoluna girecek sadece ısınma turları atıyorsun. Beyin hücrelerin ilk şoku atlattığında gör bak kabak çiçeği gibi nasıl açılacak.[/FONT]

Geri